Marzysz o nowym wystroju przestrzeni, ale coś Cię powstrzymuje? Może nie chcesz inwestować zbyt dużo pieniędzy w wynajmowane mieszkanie. Albo nie jesteś ekspertem od majsterkowania i obawiasz się ogromu pracy związanego z generalnym remontem domu. Dobra wiadomość jest taka, że nawet niewielkie zmiany mogą mieć duże znaczenie i zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. Sprawdź nasze sposoby na łatwą i szybką metamorfozę!
Zanim wprowadzisz zmiany w wystroju, zacznij od… sprzątania! Choć zazwyczaj jest ono ostatnim etapem remontu, to uporządkowanie wnętrza i pozbycie się zbędnych rzeczy pozwoli spojrzeć na pomieszczenie z innej perspektywy. Gdy zniknie z niego wizualny chaos, o wiele łatwiej będzie ocenić, co wymaga wymiany. Może będzie to zakup innego pokrycia kanapy i dodanie kilku dekoracji, przemalowanie ścian lub nowa podłoga? Zdradzamy rozwiązania, które całkowicie odmienią domową przestrzeń, a większość pracy – jeśli tylko zechcesz – bez problemu wykonasz samodzielnie.
Dodatki – niewielka zmiana, spektakularny efekt
Najprostszym sposobem na nadanie pomieszczeniu nowego charakteru jest wymiana elementów dekoracyjnych i tekstyliów. Nowa lampa, wazon, poduszki i zasłony mogą okazać się najlepszymi sprzymierzeńcami w przypadku ekspresowej metamorfozy! W kwestii dodatków zwracaj jednak uwagę nie tylko na wygląd, który powinien współgrać z ogólnym stylem przestrzeni, ale pamiętaj również o ich wielkości oraz formie.
– Stylizując elementy dekoracyjne, należy unikać stawiania obok siebie tych o zbliżonym rozmiarze. Zabawa skalą nadaje przestrzeni wielowymiarowości i sprawia, że wygląda bardziej designersko. Dobrze jest też dopasowywać kształt dodatków do mebli, na których będą umieszczone. Na środku okrągłego stolika kawowego wystarczy położyć obłą misę i świeczkę-kulę, a na prostokątnej konsoli w przedpokoju ustawić lampę, dekoracyjną tacę i kilka równo ułożonych magazynów – radzi Joyce van Waeleghem, główna projektantka belgijskiej marki Quick-Step, producenta luksusowych podłóg winylowych. – Tekstylia warto natomiast traktować sezonowo. Jesienią i zimą świetnie sprawdzą się welurowe poduszki czy sztruksowe zasłony, które latem możemy wymienić na lniane firanki oraz bawełniane poszewki. Dobrym pomysłem będzie także położenie na podłodze dywanu – koniecznie dużego, na którym stanie część mebli, co optycznie powiększy pokój – dodaje ekspertka.
Stare meble w nowym wydaniu
W metamorfozie pomieszczenia ogromną rolę odgrywają meble, ale nie musisz od razu inwestować w nowy komplet do sypialni czy jadalni. Czasami wystarczy przemeblowanie, a pokój będzie wyglądać zupełnie inaczej. Możesz też zdecydować się na wymianę gałek i uchwytów we frontach szafek, zmianę obicia kanapy lub wezgłowia łóżka.
Co jednak zrobić, jeśli masz ochotę na większe zmiany? Choć zakup nowego wyposażenia jest niezwykle kuszący, zanim to zrobisz, koniecznie weź pod uwagę samodzielną renowację w stylu DIY (od angielskiego Do It Yourself), czyli zrób to sam! W zależności od wielkości mebla i materiału, z jakiego został wykonany, może to być mniej lub bardziej czasochłonne przedsięwzięcie, ale satysfakcja i efekt końcowy z pewnością wynagrodzą cały trud włożony w pracę. Drewniane szafki przed malowaniem wymagają wcześniejszego zeszlifowania starej farby, natomiast w przypadku tych z płyty MDF, o ile nie jest ona zniszczona, wystarczy jedynie dokładnie je umyć i odtłuścić ich powierzchnie.
Malowanie ścian i wymiana podłogi? Nic trudnego!
Ogromne znaczenie w wystroju wnętrz mają również ściany i podłogi, które stanowią tło dla pozostałych elementów. Samo przemalowanie pokoju nie jest jeszcze sporym wyzwaniem – wystarczy zaopatrzyć się w porządne akcesoria malarskie, farbę i ewentualnie grunt. Trochę więcej umiejętności będzie wymagać położenie na wybranej ścianie tapety na przykład we wzór urban jungle, zainstalowanie nowoczesnych, czarnych lameli czy sztukaterii w stylu modern classic. O ile remont w obrębie ścian znajduje się jeszcze w zasięgu umiejętności większości osób, to domowi majsterkowicze często obawiają się samodzielnej wymiany podłogi. Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują – pod warunkiem, że zdecydujesz się na panele winylowe.
– Podłogi winylowe to łatwy i szybki sposób na metamorfozę – przed ich ułożeniem często nie jest konieczne zrywanie starego podłoża. Dostępne są modele z zintegrowanym podkładem, dzięki czemu często rozkładanie specjalnej warstwy izolacyjnej nie jest konieczne, jednocześnie zachowując przy tym komfort akustyczny i wodoszczelność. Co więcej, panele z kolekcji Alpha Vinyl są wyposażone w system zatrzaskowy, dlatego można je ekspresowo ze sobą połączyć – zarówno przy klasycznym ułożeniu, jak i modnej jodełce. Tego typu podłogi z reguły można zastosować w różnych pomieszczeniach bez obaw o przeciekanie wody – sprawdzą się nawet w tak wyzywającym pomieszczeniu jak łazienka. Różnorodność wzorów, od tych o ciepłym wyglądzie drewna, po oddające urok naturalnego kamienia czy industrialnego betonu, sprawia, że będą pasować do każdego stylu wnętrz – wyjaśnia Łukasz Koszczyc, ekspert marki Quick-Step.
Nawet niewielkie zmiany wystroju wprowadzają do pomieszczenia powiew świeżości. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się jedynie na wymianę dodatków, przemeblowanie lub gruntowny remont, pamiętaj, aby urządzając przestrzeń kierować się nie tylko trendami. Zwróć też uwagę na własne upodobania oraz styl życia – dzięki takiemu podejściu stworzysz ponadczasowe miejsce, w którym zawsze będziesz czuć się dobrze.
O Quick-Step
Quick-Step to marka podłóg pierwszej klasy produkowanych przez UNILIN. Nieustanne badania i innowacje, a także nacisk kładziony na jakość sprawiły, że Quick-Step należy do wiodących producentów podłóg. Marka ta jest znana z systemu montażu Uniclic®, który nie wymaga użycia kleju. Początkowo była przystępną cenowo alternatywą dla drewna, ale dzięki rozwojowi, stała się całkowicie nową kategorią, z szeroką ofertą łatwych w montażu i konserwacji podłóg o przemyślanym wzornictwie I na każdą okazję. Obecnie Quick-Step to marka produkowanych na całym świecie parkietów z drewna i laminatu, oraz luksusowych podłóg winylowych, obecna w ponad 100 krajach. Jest faktycznym liderem w dziedzinie wzornictwa, innowacji i jakość.