Wymarzona premiera. Nowa marka Koots triumfuje w German Design Award 2025

Krzesła Angle nowej polskiej marki Koots zdobyły międzynarodowe uznanie. Z gali
we Frankfurcie nad Menem dyrektor artystyczny marki Adam Pulwicki oraz jej właściciele, Michalina Misiorny i Tomasz Misiorny, wrócili z cennym wyróżnieniem.

Koots to nowa polska marka meblarska, która dąży do tworzenia przestrzeni sprzyjających wyciszeniu, regeneracji i budowaniu relacji międzyludzkich. Czerpie inspiracje z natury – lasu, skał i wody – aby oferować meble, które łączą najwyższej jakości materiały z subtelną estetyką. Jej dyrektorem artystycznym jest Adam Pulwicki – architekt, autor wyjątkowych wnętrz, założyciel i właściciel pracowni PULVA.

To właśnie Adam Pulwicki z zespołem pracowni PULVA zaprojektował trzy premierowe linie: Soft – pełną miękkości i subtelności, Line – emanującą spokojem i lekkością oraz Angle – minimalistyczną, lecz wzbogaconą o dopracowane detale. Każda z tych linii stanowi przemyślaną odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka, a ich harmonijne, ale ściśle wyselekcjonowane palety barw i faktur ułatwiają odbiorcom dokonanie najlepszego wyboru.

Do kolekcji Angle należy krzesło, które zdobyło wyróżnienie German Design Award 2025. Co warto wiedzieć o tym meblu i o samym konkursie?

Niemiecka nagroda od międzynarodowego jury

German Design Awards to jeden z najbardziej cenionych konkursów dla dzieł designu na świecie. Od 1969 r. Niemiecka Rada Wzornictwa nagradza w nim projekty, które dzięki wyjątkowym cechom wyznaczają nowe kierunki rozwoju wzornictwa.

Koots, Joel Hauck

W 2012 roku konkurs zyskał obecną nazwę oraz jeszcze bardziej prestiżowy format. Szczególną wartość stanowi jego międzynarodowy charakter – w jury zasiadają eksperci z aż 16 krajów. Dodatkowo selekcja do konkursu odbywa się w sposób bardzo rygorystyczny – zaproszenia do udziału otrzymują wyłącznie projekty wyróżniające się najwyższą jakością opracowania.

Koots, Joel Hauck
Koots, Joel Hauck
Koots, Joel Hauck

W edycji German Design Award 2025 oceniano prace pochodzące z aż 59 państw. Spośród niezliczonych zgłoszeń tylko 39 otrzymało tytuł w kategorii „Excellent Design” („Doskonały projekt produktu”). W tym prestiżowym gronie znalazło się krzesło Angle marki Koots, które zdobyło wyróżnienie w dziedzinie designu za innowacyjność projektu.

Polacy dostrzeżeni na forum międzynarodowym

Gala konkursowa we Frankfurcie – jednym z największych miast targowych świata – dla wielu miłośników wzornictwa z całego świata była pierwszą okazją do bliższego spotkania z propozycjami nowej polskiej marki meblarskiej Koots. Byli tam więc obecni Michalina Misiorny i Tomasz Misiorny oraz dyrektor artystyczny Adam Pulwicki.

Z Frankfurtu wrócili w świetnych nastrojach. – Każda nagroda cieszy, a to wyróżnienie tym bardziej, skoro kilkudziesięciu cenionych ekspertów z różnych krajów świata dostrzegło wartość w podejściu, które komu innemu mogłoby się wydać krokiem wstecz. Jest to przecież dębowe krzesło, a nie druk 3D, dzieło AI, produkt z „butelek PET” – podkreślał po ceremonii Adam Pulwicki.

Krzesło Angle by Koots – przez ludzi dla ludzi

O tym meblu można powiedzieć, że został stworzony przez ludzi dla ludzi. – Krzesło Angle powstało po to, by zapewnić absolutny komfort spędzania czasu z bliskimi przy stole. Nasz zespół projektowy był zdeterminowany i bezkompromisowy. Modelarze, stolarze, konstruktorzy z autentyczną pasją zadbali o każdy, nawet najmniejszy detal. Stworzyliśmy aż 5 prototypów, aby w krześle drewnianym zapewnić odbiorcom wyższą klasę ergonomii – mówi Adam Pulwicki. – Ważną rolę w tych pracach odegrali też klienci pracowni PULVA, którą prowadzę od 28 lat. Właśnie oni pokazali mi, jakiego komfortu szukają we wnętrzu własnego domu – zaznacza.

Krzesło Angle ma formę, której wizualna, geometryczna prostota wymaga ogromnej precyzji projektowej oraz wykonawczej. Dzięki temu przy minimalistycznej estetyce jest zarazem bardzo wygodne, a mimo zastosowania litego dębu – lekkie.