Kuchnia to strefa zarządzania, zaopatrzona w nowoczesne urządzenia i systemy, których zadaniem jest usprawnić naszą pracę. Jej roboczy wizerunek można jednak ocieplić, aby czerpać przyjemność z przebywania w pięknie urządzonym wnętrzu. Kuchnia będzie nie tylko praktyczna, ale piękna i przyjazna dla użytkowników.
Kojarzy się głównie z miejscem do pracy, ponieważ taka jest jej podstawa funkcja, ale to również w kuchni czasami łapiemy przysłowiowy „oddech”. Chcemy nabrać energii, delektując się ciszą z filiżanką kawy, zanim wypełnią ją odgłosy porannej krzątaniny czy korzystamy z wolnej chwili, kiedy dogotowuje się obiad. Jak stworzyć atmosferę sprzyjającą zarówno pracy, jak i dobremu samopoczuciu?
Zamiast nadmiernej dekoracyjności i krzykliwych barw wybierzmy zrównoważoną paletę dekorów, inspirowaną naturą i kolorami ziemi oraz prostą formę mebli. Tak zaaranżowane wnętrze będzie eleganckie, stworzy jednak poczucie bezpieczeństwa, rodzinnego ciepła i przytulności. Będzie spędzało się w nim czas miło i przyjemnie, zarówno na przygotowywaniu posiłków, jak i chwilach relaksu. To zresztą uniwersalne zasady, którymi powinniśmy kierować się nie tylko w trosce o dobry nastrój, ale również osiągnięcie efektu ponadczasowości.
– Ograniczenie palety barw i dodatków pozwoli wykreować harmonijną, zrównoważoną stylistycznie aranżację. Kuchnia będzie przytulna, ale unikniemy efektu przytłoczenia – doradza Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa. –Wyszukany design czy bogactwo kolorów mają oczywiście swoje zalety, powinniśmy z nich jednak korzystać z umiarem jeżeli chcemy osiągnąć efekt wnętrza o ponadczasowym charakterze, niewymuszonej elegancji i dużej dawce ciepłego, naturalnego uroku.
Atmosfera przytulności, sprzyjająca relaksowi i spotkaniom w gronie rodzinnym, nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kuchni urządzonych w sielskim stylu rustykalnym, inspirowanym wiejską chatą. Również w bardziej nowoczesnych aranżacjach można poczuć wyjątkowy klimat ułatwiający wyciszenie i odpoczynek. Stonowane barwy, prosta bryła mebli, potęgują wrażenie harmonii i bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do wnętrz, w których panuje przesyt zdobnych form, elementów dekoracyjnych lub kolorów, zapewnią także poczucie porządku i przejrzystości.
Stonowane wnętrza dają wiele możliwości aranżacyjnych i pozwalają uzyskać ciekawe efekty wizualne. Naturalne, spokojne tonacje można dowolnie łączyć i zestawić na przykład z dekorami drewna. To nieodzowny element we wnętrzach, które będą sprzyjać relaksowi. Dekory drewna wprowadzają przyjazny i niezwykle przytulny klimat, fenomenalnie ocieplając kuchnie i dodając jej naturalnego uroku.
Decydując się na zrównoważony wystrój kuchni nie jesteśmy skazani na aranżacyjną nudę, ponieważ uniwersalne dekory mają swoje nowoczesne interpretacje. Zamiast tradycyjnej szarości możemy wybrać dekor inspirowany rysunkiem spływającego betonu lub bardziej wyrazistą barwą bazaltu. Dekory drewna również mają bardzo nowoczesne oblicze, do którego należy z pewnością unikatowy dekor dąb Halifax cynowany. Dzięki strukturze 3D wydaje się obrobionym ręcznie drewnem, oddziałując na zmysł wzroku i dotyku. Dlatego doskonale sprawdzi się w aranżacjach klasycznych i nowoczesnych.
Wystrój kuchni ocieplą optycznie i uspokoją matowe powierzchnie, które są bardziej stonowane niż ich połyskujące odpowiedniki. Są również bardzo funkcjonalne – nie widać na nich odcisków palców. Fot. KAM
Fronty w ciekawym kolorze bazaltu to świeże spojrzenie na tradycyjną paletę odcieni inspirowanych kolorami ziemi. Wnętrze zachowuje przytulny klimat, a jednocześnie jest nowoczesne i eleganckie. Fot. KAM
Przytulna, ale utrzymana w nowoczesnym stylu? Taki efekt zapewni połączenie ponadczasowego rysunku drewna z prostą formą mebli. Gładkie powierzchnie frontów zdobią jedynie delikatne uchwyty krawędziowe. Fot. KAM