Wydatki produkty aranżacyjne w domach i mieszkaniach w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy wzrosły o ponad 20% względem ubiegłego roku. Wpłynął na to przede wszystkim czas spędzany w domach podczas pandemii. Jakie elementy wyposażenia wnętrz użytkownicy wybierali najczęściej w mijającym roku? Wnętrzarskie decyzje konsumentów podsumowuje platforma Homebook.pl.
Mijający rok upłynął pod hasłem domu – odmieniany przez wszystkie przypadki, stał się przestrzenią biura, szkoły, ulubionej restauracji i siłowni. Wszystko za sprawą sytuacji epidemiologicznej, która nie pozostała bez wpływu na decyzje zakupowe i zmiany aranżacyjne, które konsumenci wprowadzali w swoich czterech kątach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę Homebook.pl w kwietniu 2020 r. ąż 58% użytkowników platformy w czasie lockdownu przeprowadzała w domach gruntowne porządki, a 25% z nich – niewielkie prace remontowe.
Top kategorii: lampy, narożniki, łóżka
Jak pokazują dane Homebook.pl – platformy, która prezentuje ofertę większości sklepów i marek wnętrzarskich w Polsce – użytkownicy najczęściej poszukiwali produktów z kategorii oświetlenia, w tym – lamp (2,2 mln klików). Tuż za nimi znalazły się narożniki (2 mln klików), łóżka (1,9 mln klików). Dalsze pozycje tej listy przypadły fotelom i krzesłom oraz sofom i kanapom.
Okazuje się, że osoby urządzające wnętrza w 2020 chętniej niż w 2019 kupowały przez internet również meble ogrodowe, rzadziej dekoracje (wśród których najchętniej poszukiwane były dekoracje ścienne).
W poszukiwaniu pomysłów na kuchnię i salon
Krokiem poprzedzającym zakupy dodatków do domu najczęściej jest przeglądanie inspiracji dostępnych w internecie. Obecna ścieżka zakupowa rozpoczyna się od poszukiwań zdjęć prezentujących konkretne style oraz rozwiązania aranżacyjne i dopiero na ich podstawie zapada decyzja o zakupie wybranych produktów. Według danych Homebook.pl, platformy gromadzącej ponad 700 tysięcy zdjęć aranżacyjnych wynika, że użytkownicy w 2020 roku najczęściej poszukiwali w sieci pomysłów na urządzenie kuchni (blisko 900 000 odsłon).
Na drugim miejscu najczęściej poszukiwanych inspiracji znalazł się salon. W tej kategorii największą popularnością cieszyły się inspiracje prezentujące wnętrza w stylu nowoczesnym oraz połączenie salonu z aneksem kuchennym. W trzeciej kolejności użytkownicy Homebook.pl byli zainteresowani pomysłami na aranżację swoich łazienek. Wysoką popularnością wśród społeczności portalu cieszą się również inspiracje i porady na temat budowy domów modułowych oraz o tych o niewielkim metrażu.
Marketplace’y coraz bardziej popularne
Jednym z głównych czynników, który decyduje o rosnącej popularności marketplace’ów oraz e-sklepów jest rozbudowana oferta, większa niż w przypadku sklepów tradycyjnych. Dodatkową zaletą platform tego typu platform jest gromadzenie oferty kilkuset sklepów w jednym miejscu, co w przypadku produktów wyposażenia wnętrz, dla wielu konsumentów pozostaje kluczowe. Potwierdzają to statystyki platformy Homebook.pl, według których największa aktywność konsumentów przypada na okres sezonowych wyprzedaży. Średnia wartość pojedynczej transakcji dokonywanej w sklepach partnerów Homebook.pl wyniosła w mijającym roku 550 zł – w odniesieniu do poprzedniego to ponad 20-procentowy wzrost. Konsekwentnie rozszerza się również grupa użytkowników zainteresowanych zakupami online:
– Rok 2020 należał w tej materii do seniorów, którzy zmuszeni sytuacją epidemiologiczną do pozostania w domach, poszukiwali wybranych produktów w sieci. Z badań konsumenckich przeprowadzanych systematycznie przez naszą platformę w 2020 roku wynika, że grupa użytkowników deklarujących robienie zakupów w sklepach online wzrosła o blisko 30%, motywując to wyborem wygodniejszej i bezpieczniejszej w dobie pandemii alternatywy dla sklepów stacjonarnych – podsumowuje Ewelina Saja z platformy Homebook.pl.
Jak szacują eksperci Homebook.pl, według prognoz na rok 2021 możemy spodziewać się kontynuacji wzrostów sprzedaży online w kategorii dom i wnętrze. W całym 2020 roku platforma Homebook wygenerowała dla swoich partnerów GMV o łącznej wartości 101 mln zł, a liczba użytkowników portalu wzrosła o 60% względem ubiegłego roku.
Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 przyniesie dalszy rozwój handlu internetowego w branży home. Według najnowszego raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2020″ już 73% Polaków decyduje się na korzystanie z oferty sklepów online, w sieci, konsekwentnie ubywa za to sceptyków niechętnych tego rodzaju zakupom.