Japonia inspiruje nas w wielu dziedzinach życia: modzie, jedzeniu oraz aranżacji wnętrz. Skandynawię z kolei pokochaliśmy za umiłowanie do prostoty i natury. A gdyby tak z obu tych kultur zaczerpnąć to, co najlepsze? Taki właśnie jest styl Japandi, który w mistrzowski sposób łączy japońską powściągliwość ze skandynawską prostotą.
Kuchnia w stylu Japandi. Zastosowane dekory to Sosna Słowiańska R55082, India White S63045 oraz Sosna Fano Biała R55006. Dekory z nastroju Soft z setu 04.
Styl Japandi jest połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej. Mimo odległości geograficznej obie tradycje projektowania mają ze sobą wiele wspólnego. Skandynawski funkcjonalizm łączy się z japońskim minimalizmem i szacunkiem do wyrobów rzemieślniczych oraz piękna niedoskonałości. Łączy je także związek z naturą: naśladowanie form i kolorów organicznych, używanie naturalnych materiałów tj. kamień, drewno, len, rafia czy papier lub bambus. To właśnie dzięki temu styl Japandi jest jednocześnie przytulny, wyciszający, sprawia, że łatwo się w nim relaksujemy, ale także powściągliwy, precyzyjny, niczym pielęgnowane latami drzewko bonsai. Uczy nas również sztuki wyboru, tutaj stawia się na wysokiej jakości materiały, trwałe, dobrze starzejące się z czasem. Lepiej jest mieć mniej, ale na dłużej. Czym jeszcze zachwyca nas styl Japandi?
Zabudowa kuchenna wykonana na bazie dekorów Dąb Wilton Biały R20284, Raw Concrete S60008, Lava U12211 oraz Dąb Lindberg R20021. Dekory z nastroju Nordic, set 05.
Kolorystyczny spokój
Paleta kolorystyczna, która przewodzi wnętrzom w stylu Japandi, charakteryzuje się jasnymi, dobrze przemyślanymi kompozycjami barw. Znajdziemy tu różnorodność beży, bieli i szarości, ale również stonowane pastele. Widoczna jest niekiedy także głęboka, niczym tusz do kaligrafii, czerń. Z największą lubością traktuje się jednak naturalne materiały, a w szczególności drewno. Dobrze spisuje się tutaj nasze europejskie, ciepłe drewno dębowe. Jeśli więc pragniemy urządzić wnętrze w klimacie Japandi, warto zerknąć jakie propozycje ma dla nas firma Pfleiderer, bowiem w kolekcji Mood Stories znajdziemy wiele dekorów inspirowanych tym pięknym gatunkiem drewna, które nadadzą wnętrzom w stylu Japandi otulający efekt. Taki jest np. stylowy Dąb Lindberg (R20021) o subtelnym wzorze lub delikatny Dąb Wilton Biały (R20184). Ten ostatni zachwyca subtelnie bieloną strukturą powierzchni. Jak wykorzystać we wnętrzu wspomniane dekory? Na ścianie w sypialni, w postaci minimalistycznej ramy łóżka, na kuchennym blacie oraz froncie, dosłownie wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć relaksujący, wyciszający klimat.
Doskonałe połączenie naturalnego drewna i imitacji kamienia. Na blacie dekor India White S63045.
Nie tylko dęby świetnie pasują do stylu Japandi, miłośnikom ciemniejszych, orzechowych tonacji drewna z pewnością przypadnie do gustu elegancki Jesion Portland Ciemny (R34024). To doskonały dekor do wnętrz, w których pożądany jest efekt elegancji, ale też spokoju i ukojenia. Wszystkie wymienione dekory znajdują się w nastroju Nordic, który czerpie to co najlepsze z norweskiej kultury i harmonijnie łączy surowe materiały z delikatnymi kolorami.
Więcej przytulności
Skandynawskie wnętrza pokochaliśmy za przytulność, niezwykłą prostotę i funkcjonalność. To idealny styl dla mieszkańców naszej szerokości geograficznej, gdzie często odczuwamy deficyt ciepła oraz światła, związany z krótkimi dniami i zmiennymi porami roku. Duża ilość bieli, przytulnych tkanin i jasnego drewna, wydaje się więc trafionym wyborem. Wspaniałym kompanem dla ciepłych odcieni drewna jest kolor szary, szczególnie taki rozbielony, lekko srebrzysty, np. Szary Jasny (U12188) czy Szary Perłowy (U11518). Szary kolor jest nieodłącznym elementem skandynawskich aranżacji wnętrz, stosowany nie tylko w dodatkach, ale przede wszystkim w postaci miękkich, przyjemnych w dotyku tkanin (pledy, obicie sofy, poduszki i dywany) sprawia, że salon czy sypialnia nabierają delikatności i spokoju. Styl Japandi daje nieograniczone wręcz możliwości łączenia faktur, np. miękkie, przytulne tkaniny otulające kanapy i fotele możemy zestawić z drewnem w naturalnym wykończeniu – najlepiej matowym z efektem olejowania. Drewno łączymy także z rafią i plecionką, które nadają bryłom mebli przyjemnej lekkości. Możemy też połączyć kamień np. subtelny i stonowany terazzo (w kolekcji Mood Stories jest to Terazzo Beige S68052) z ciemnym eleganckim drewnem, również w matowym wykończeniu. Na ścianach pojawiają się przetarcia i niedoskonałości. Widoczne są one również w ceramice. Często przybiera ona organiczne, nierównomierne kształty a kolorystyką, tj. złamana biel, zielenie czy beże, nawiązuje do natury – mówi Aldona Słapa-Nowacka, Design & Product Marketing Manager w firmie Pfleiderer.
Elegancka sypialnia w nastroju Nordic. Na ścianie zastosowano dekor Jesion Portland Ciemny R34024.
Dla poczucia jeszcze większej przynależności do stylistyki skandynawskiej warto postawić na wzory sosny we wnętrzu. Bielona Sosna Słowiańska (R55082), którą znajdziemy w nastroju Soft, urzeka intrygującą grą odcieni drewna. To dekor, który subtelnie dynamizuje wnętrze, nadając mu jednocześnie więcej przytulności. Kolejnym dekorem w trendzie skandynawskim jest Sosna Fano Biała (R55006) o jasnym, przytulnym wybarwieniu. W połączeniu z delikatnym wzorem marmuru – India White (S63045) rozświetli wnętrze i wprowadzi wrażenie ładu oraz harmonii. Jej również szukaj wśród dekorów w nastroju Soft w kolekcji Mood Stories.
Dekory z nastroju Nordic, set 05 – Dąb Lindberg R20021 oraz Dąb Wilton Biały R20284
Dekory z nastroju Nordic, set 05 – Dąb Lindberg R20021 oraz Dąb Wilton Biały R20284
Sztuka dobrego życia
W stylu Japandi wysoko cenione jest rzemiosło. Przedmioty takie jak ręcznie dmuchane szkło, ceramika, meble wykonane z rzemieślniczą precyzją są esencją tego stylu. Nie brak tu również roślin, które tak silnie łączą nas ze światem natury. To, dlaczego zarówno Japończycy jak i Skandynawowie przywiązują do takich rzeczy ogromną uwagę, ma swoje podłoże w wyznawanych przez nich filozofiach. Ważnym elementem japońskiej codzienności jest wabi-sabi, czyli umiejętność cieszenia się z niedoskonałości oraz tego, co daje nam życie. Wabi oznacza pokorę oraz życie w zgodzie z naturą, z kolei sabi jest kwintesencją piękna i naturalnego przemijania. Wszystkie te elementy Japończycy odnajdują w drobnych codziennych czynnościach, np. rytuale picia herbaty czy medytacji. Ważnym słowem w japońskiej nomenklaturze jest również Ikigai, oznaczające istotę oraz powód życia. Odnosi się ono zarówno do drobnych przyjemności, jak i wielkich życiowych planów. Skandynawowie również mają swoją filozofię – hygge. W wolnym tłumaczeniu słowo to oznacza relaks, bezpieczeństwo oraz radość z panującej wokół atmosfery. To przepis na szczęście, a zapewnić je ma nam cieszenie się z drobnych przyjemności oraz przedmioty, którymi się otaczamy – naturalne materiały, przytulne tkaniny, świece, ale również dobre jedzenie, czy dobre relacje z przyjaciółmi. Podsumowując, ważne są nie tylko przedmioty, które naszym wnętrzom nadają przytulny klimat, ale również to, jaki my sami kreujemy nastój w naszym domu. Co do niego wnosimy swoją postawą.
Kuchnia w szarości – dekory zastosowane w projekcie to Dąb Retro R20372 oraz Szary Jasny U12188.
Precyzja i jakość
Styl japandi to doskonały wybór dla tych, którzy poszukują spokoju i oddechu w aranżacji wnętrz. Choć jest wyważony i spokojny, w żadnym wypadku nie jest monotonny, czego dowodzi różnorodność proponowanych przez Pfleiderer dekorów w tym klimacie. Jednak kolekcja Mood Stories to nie tylko piękne dekory, ale również doskonałej jakości płyta drewnopochodna – łatwa w obróbce i zapewniająca precyzyjne cięcie. Płyta charakteryzuje się także wysoką trwałością, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi meblami przez długie lata.
Połączenie dekorów Dąb Olejowany R20348 z Black Green U19011. Dekory znajdują się w nastroju Nordic w secie 06.
Kolekcja Mood Stories została doceniona wieloma prestiżowymi nagrodami, zarówno międzynarodowymi tj. ICONIC Awards, German Design Award, IDA Awards, jak i polskimi tj. Diament Meblarstwa. Znalazła się także w finale konkursu Dobry Wzór.
Poznaj całą kolekcję Mood Stories na www.pfleiderer.pl