Warmia i Mazury zachęcają biznes z Korei Południowej do wielkich inwestycji

Warmia i Mazury to doskonałe miejsce do rozwijania biznesu. Przedstawiciele firm i instytucji z Korei Południowej, którzy przybyli do Olsztyna na konferencję „Korea – Warmia i Mazury. Wspólna droga do biznesu” zamierzają intensywnie rozwijać współpracę z przedsiębiorcami i uczelniami z Krainy Tysiąca Jezior.

Potencjalne wspólne projekty i obszary, gdzie polsko-koreańska współpraca ma szansę na szybki rozwój omawiano podczas konferencji „Korea – Warmia i Mazury. Wspólna droga do biznesu”. W Olsztynie z przedstawicielami z Korei spotkali się przedsiębiorcy z regionu, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz instytucji otoczenia biznesu.

„Jest to znakomita okazja do wzmacniania sieci powiązań gospodarczych z rynkiem koreańskim, którego reprezentanci, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, zawitali do stolicy naszego województwa” – twierdzi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Samorządowiec jest przekonany, że wspólne projekty gospodarcze przyniosą sukces obu zainteresowanym stronom.

„Ważne jest, aby wymieniać doświadczenia biznesowe, ale intensywnie pracujemy również na tworzeniu konkretnych, praktycznych rozwiązań. Istotne jest, aby kontakty z firmami z Korei przyniosły wymierne efekty dla regionu” – dodaje marszałek Brzezin.

Warmia i Mazury optymalnie wykorzystały ok. 35 mld złotych z funduszów europejskich, które przyznano regionowi w ostatnich latach. Część z tych środków zainwestowano w infrastrukturę, dzięki której województwo jest coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

„Mamy wynegocjowane kolejne 1,8 mld euro. To środki z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur. Znaczne kwoty zainwestujemy w gospodarkę i jestem przekonany, że to ważny argument, który przekona naszych partnerów z Korei, że warto robić biznes w naszym regionie” – tłumaczy Gustaw Marek Brzezin.

Krainę Tysiąca Jezior wyróżniają tzw. inteligentne specjalizacje, czyli sektory, w których region dominuje w Polsce i wybija się w Europie. To takie branże, jak Drewno i Meblarstwo, Ekonomia Wody, Zdrowe Życie, czyli gospodarka oparta na branży medycznej, oraz Żywność Wysokiej Jakości.

„Chcemy pokazać nasz region jako czysty, ekologiczny, przyjazny dla ludzi i biznesu. Wyróżniamy się na tle innych województw Polski, a to może przekonać naszych partnerów z Korei do zainwestowania właśnie na Warmii i Mazurach” – przekonuje Robert Szewczyk, szef Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

Na potencjał województwa jako centrum zdrowej, doskonałej jakości żywności zwrócił również uwagę Kang Sinho, dyrektor rozwoju Koreańskiej Agencji Promocji Technologii Rolniczych (KOAT), startupu z branży rolniczo-żywnościowej.

„Cieszę się, że możemy nawiązać współpracę z Polską w dziedzinie rolnictwa i produkcji zdrowej żywności. Uważam, że ta konferencja to początek naszej wspólnej przyszłości i dobrego współdziałania” – deklaruje dyr. Kang.

Polska jest już na siódmym miejscu rankingu państw, z którymi współpracuje Korea Południowa. Obserwowany jest coraz większy import i eksport z obu krajów. Nasz kraj jest wymieniany wśród tych z największym potencjałem, a obie strony deklarują przeznaczanie sporych środków na inwestycje w rozwój wspólnych projektów, zwłaszcza biznesowych.

„Tylko w ubiegłym roku nasza firma zainwestowała ponad 4,5 mld wonów w nowe przedsięwzięcia biznesowe. W kolejnych latach przeznaczymy na projekty zagraniczne trzy razy więcej środków. Jestem przekonany, że wśród nowych projektów będzie Polska, a dokładniej Warmia i Mazury” – objaśnia dyrektor Kang.

Gustaw Marek Brzezin podkreślał, że zachęca obie strony: partnerów z Korei oraz przedsiębiorców z regionu, aby nawiązywali i zacieśniali kontakty.

„Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości zaowocują one wymiernymi skutkami dla Warmii i Mazur” – dodał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

W olsztyńskiej konferencji obok przedstawicieli Koreańskiej Agencji Promocji Technologii Rolniczych (KOAT) wzięła udział także delegacja Koreańskiego Instytutu ds. Badań Ekonomii Przemysłu i Handlu(KIET). Prelekcjom i dyskusjom towarzyszyła także wymiany doświadczeń w trakcie networkingu między zagranicznymi startupami oraz instytucjami samorządowymi, naukowymi i świata biznesu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom