W jaki sposób rozświetlić nasz salon?

 Spotkania towarzyskie, odpoczynek po pracy przy telewizorze lub relaks przy książce – salon to przestrzeń, która w wielu domach odgrywa  rolę nie tylko miejsca spotkań, ale również strefy wypoczynkowej. Co zatem zrobić, aby salon był na tyle rozświetlony, że zapewni nam przez cały rok odpowiednie samopoczucie, wpływając dobrze na nasze zdrowie? Na to pytanie odpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka z Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Narożnik Eliz fot. IWCHOME/Galeria Wnętrz DOMAR

Odpowiednio doświetlone wnętrza to nie tylko w doznania estetyczne, ale również codzienny zapas energii, dobre samopoczucie oraz odpowiednie warunki do pracy i relaksu. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym i w przypadku przestrzeni takiej jak salon, w której na co dzień spędzamy sporo czasu, spotykając się z bliskimi lub odpoczywając po całym dniu poza domem. Nic więc dziwnego, że podczas projektowania tego typu pomieszczenia, szukamy sposobów na to, aby nasz salon uczynić jak najmocniej doświetlonym. Co zatem zrobić, gdy usytuowanie tego wnętrza jednak na to nie pozwala, przez co salon jest ciemny i melancholijny? 

Po pierwsze – kolory!

 Pierwszym krokiem umożliwiającym rozświetlenie salonu jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Oczywiście muszą być to jasne barwy, których aplikację najlepiej rozpocząć od ścian. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka w Galerii Wnętrz DOMAR, najskuteczniejszym sposobem na odpowiednie rozświetlenie wnętrza będą ciepłe barwy, które bardziej doświetlą pomieszczenie, niż stalowe odcienie:

– Wbrew pozorom nie mówię tutaj o bieli, która jest dość specyficznym kolorem, mocno szarzejącym i nieciekawym w bezsłoneczne dni. W przypadku rozświetlenia, lepiej sprawdzą się odcienie pastelowe, delikatne żółcienie, écru, wanilie – czyli tak zwane budyniowe kolory – lub różne odcienie kości słoniowej. Dzięki temu te jasne tony, nawet w pochmurne dni, będą sprawiały wrażenie ciepłych i kojących. 

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje także, że niektórzy, odważniejsi mogą pokusić się też o pomalowanie całego wnętrza, czyli łącznie z sufitem, świetlistym kolorem – na przykład farbą, która będzie mieć w sobie różne drobinki złota lub srebra, co pozwoli na delikatne odbijanie się światła, wrażenie wpadania słońca w pochmurne dni i stworzenie pewnego rodzaju głębi. 

Błysk, połysk i szkło

A jak wygląda rozświetlenie salonu meblami? Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka w Galerii Wnętrz DOMAR podkreśla tutaj, że bynajmniej nie chodzi tu o kupno białego czy szarego wyposażenia, lecz ponownie zwrócenie się w stronę cieplejszych barw:

Bardzo dobrym pomysłem umożliwiającym rozświetlenie wnętrza będą meble – w szczególności sofy – we wszystkich odcieniach beży, kawy z mlekiem, żółcieniach czy delikatnych pastelach, czyli analogicznie do kolorystyki ścian. Oczywiście opcjonalnie może być też ciemniejsza forma, jednak otulona jasnymi poduchami, najlepiej posiadającymi błyszczącą fakturę z połyskiem. Dzięki temu efektowi będą one również odbijać światło i wrażeniowo rozświetlać przestrzeń. Ten sam trick można zastosować także do podłogi lub obicia mebli. Kiedy jednak nie lubimy dużego połysku, polecam wyposażenie matowe, jednak w ciepłych i jasnych tonacjach.

Kolekcja CAMPUS fot. INTERNO ITALIANO/Galeria Wnętrz DOMAR

 Jednak czy takie meble nie będą za… nudne? Architektka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że pazur takiemu wyposażeniu można dodać za pomocą dobrze dobranych uchwytów – złotych gałek lub tych transparentnych ze szkła. To również da nam wrażenie odbijania światła: 

Pamiętajmy, żeby trzymać się ciepłych tonacji, a elementy transparentne stosować z pewnym umiarem – na przykład w formie stolika kawowego z blatem szklanym albo kamiennym. Jeżeli lubimy wazony i tego typu rozwiązania, to możemy tutaj pójść też w szklane pojemniki na kwiaty czy też kryształowe dodatki, w jak najmniejszym stopniu wypełniając tą przestrzeń formami ozdobnymi nie odbijającymi światła. 

A co z oświetleniem?

Przy rozjaśnianiu salonu, powinniśmy także zwrócić uwagę na wybierane przez nas oświetlenie. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka w Galerii Wnętrz DOMAR, na pewno nie wystarczy jedna, główna lampa:

Uważam, że tam gdzie tylko możemy, powinniśmy postawić dodatkowe oświetlenie w postaci lampy stojącej – na podłodze, na komodzie czy też dodać kinkiety, dzięki którym oświetlenie różnych stref uczyni salon cieplejszym i jaśniejszym. Pamiętajmy tylko, aby pilnować barwy oświetlenia. Najważniejsze, aby przypominała ona światło dzienne. Tutaj możliwości stworzenia takiego światła jest dużo, ponieważ mamy do wyboru szereg różnego rodzaju ledów i żarówek dających pożądany efekt. Zimne światło, które pojawia się często w salonach sprzedażowych, raczej nie sprawdzi się w mieszkaniach czy w domach.

ProEXR File Description
=Attributes=
cameraAperture (float): 36
cameraFarClip (float): 0
cameraFarRange (float): 10000
cameraFov (float): 55.7945
cameraNearClip (float): 0
cameraNearRange (float): 0
cameraProjection (int): 0
cameraTargetDistance (float): 5121.77
cameraTransform (m44f): [{0.771156, 0, 0.636041, 4376.61}, {0.636647, 0, -0.770422, -7319.22}, {-3.72174e-009, 1, 0.0436193, 1023.5}, {0, 0, 0, 1}]
channels (chlist)
compression (compression): None
dataWindow (box2i): [0, 0, 3749, 2299]
displayWindow (box2i): [0, 0, 3749, 2299]
gamma (float): 1
lineOrder (lineOrder): Increasing Y
pixelAspectRatio (float): 1
screenWindowCenter (v2f): [0, 0]
screenWindowWidth (float): 1
tiles (tiledesc): [64, 64]
type (string): „tiledimage”
=Channels=
B (float)
CESSENTIAL_Direct.A (half)
CESSENTIAL_Direct.B (half)
CESSENTIAL_Direct.G (half)
CESSENTIAL_Direct.R (half)
CESSENTIAL_Indirect.A (half)
CESSENTIAL_Indirect.B (half)
CESSENTIAL_Indirect.G (half)
CESSENTIAL_Indirect.R (half)
CESSENTIAL_Reflect.A (half)
CESSENTIAL_Reflect.B (half)
CESSENTIAL_Reflect.G (half)
CESSENTIAL_Reflect.R (half)
CESSENTIAL_Refract.A (half)
CESSENTIAL_Refract.B (half)
CESSENTIAL_Refract.G (half)
CESSENTIAL_Refract.R (half)
CESSENTIAL_Translucency.A (half)
CESSENTIAL_Translucency.B (half)
CESSENTIAL_Translucency.G (half)
CESSENTIAL_Translucency.R (half)
CMasking_ID.A (half)
CMasking_ID.B (half)
CMasking_ID.G (half)
CMasking_ID.R (half)
CShading_Beauty.A (half)
CShading_Beauty.B (half)
CShading_Beauty.G (half)
CShading_Beauty.R (half)
CShading_BloomGlare.A (half)
CShading_BloomGlare.B (half)
CShading_BloomGlare.G (half)
CShading_BloomGlare.R (half)
G (float)
R (float)

Architektka w Galerii Wnętrz DOMAR dodaje także, aby okien nie zasłaniać przed światłem – zamiast wieszania ciemnych, ciężkich zasłon – wybierzmy raczej lekkie i przewiewne firanki. 

Odpowiednio doświetlony salon to recepta na wnętrze funkcjonalne, jak również dbające o nasze dobre samopoczucie i energię. Dostępne w salonach wielu producentów na terenie Galerii Wnętrz DOMAR różnorodne rozwiązania aranżacyjne, meblowe i oświetleniowe pozwolą na stworzenie pięknego i jasnego wnętrza, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas oraz wykonywać codzienne czynności.

O Galerii Wnętrz DOMAR:

Wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR to jedna z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce. Na 24 000 m² swoje stoiska ma ponad 100 najemców, którzy mają w swojej ofercie produkty wyposażenia wnętrz i materiałów wykończeniowych – począwszy od mebli, poprzez dekoracje, wyposażenie kuchni, podłogi, dywany, firany, zasłony, tapety, oświetlenie, kominki, drzwi, schody czy okna a nawet systemy do inteligentnych domów. Ponadto w Galerii Wnętrz DOMAR znajdują się: market Biedronka i drogeria Rossmann a także restauracja, klub fitness, szkoła tańca, bank i apteka.

www.DOMAR.pl