Wprawdzie tendencje w wyposażeniu wnętrz nie zmieniają się tak dynamicznie jak w modzie, ale tu również możemy zaobserwować kierunki, w których ewoluują nasze gusty i design. Wizytówką domu jest niewątpliwie salon, gdzie zapraszamy gości, warto więc poświęcić mu szczególnie dużo uwagi. Jak go urządzić, aby był zgodny z najnowszymi trendami, zapytaliśmy niektóre firmy zrzeszone w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli.
WIELOFUNKCYJNOŚĆ I UNIWERSALNOŚĆ
Już od kilku lat agencje trendów zwracają uwagę na rosnące znaczenie modułowości i wielofunkcyjności w projektach mebli i innych artykułów dla domu. Tendencja ta ostatnio została wzmocniona dodatkowo przez pandemię, podczas której zostaliśmy zmuszeni do przedefiniowania roli salonu i przekształcenia go w centrum naszego życia, nie tylko towarzyskiego, ale również zawodowego. – Moda w salonach zależna jest od funkcji, jaką przypisujemy pomieszczeniu. Ostatnie lata pokazują, że bardzo ważna jest multifunkcjonalność przestrzeni, gdzie wypoczywamy, jadamy, spotykamy się z rodziną i pracujemy. W związku z tym pojawiła się tendencja do desaturyzowanch tonów, czyli kolorów bez zbytniego nasycenia, pasteli. W ten sposób też chętniej koloryzowane są dekory meblowe. Nie przemija miłość do dębu jako symbolu trwałości i ponadczasowości. Taki dąb najczęściej bywa linearny co ułatwia podkreślenie geometrii wnętrza i uspokaja. Jest to istotne gdyż często zostajemy przymuszeni do spędzania większej ilości czasu we własnym domu, zatem wnętrze winno wspomagać zarówno koncentrację jak i regenerację. Okrągłe lub obłe stoliki kawowe, proste choć funkcjonalne meble to konieczność w obecnych czasach – uważa Rafał Lemieszko, Design Consultant w firmie Impress Decor.
Rolę funkcjonalności i uniwersalności podkreśla również Tomasz Salewicz, Prezes Zarządu HM Helvetia Meble: – W dzisiejszych czasach ludzie posiadają nieograniczony dostęp do różnorodnych mebli, co daje wiele możliwości w aranżowaniu wnętrz. Coraz częściej stawiamy na wygodę oraz szukamy praktycznych mebli, które zaspokoją potrzeby optymalnego przechowywania i funkcjonalności, przy zachowaniu atrakcyjnej estetyki. Wśród najczęściej wybieranych kolorów króluje nadal klasyczna, uniwersalna biel. Ciepłe kolory drewna pojawiają się równie często, jednakże nie cechują się taką ponadczasowością, jak kolor biały.
Warto dodać, że firma Helvetia Meble to jeden z producentów, który postawił na modne modułowe meble umożliwiające tworzenie spersonalizowanych zestawów. – Modułowa kolekcja Helio dostępna w bieli, szarości i czerni to zdecydowanie jeden z naszych ostatnich sprzedażowych sukcesów. Komody RTV z tej kolekcji można zawiesić na ścianie, bądź postawić na cokole lub chromowanych nóżkach. Szeroka gama wymiarów i różnorodność brył pozwala na dowolnie zestawienie wraz z elementami wiszącymi lub stojącymi i tworzenie w ten sposób własnej kombinacji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb – dodaje Tomasz Salewicz.
MINIMALIZM W WERSJI SOFT
Eksperci są zgodni, że wśród trendów dominujących w 2022 roku w wyposażeniu wnętrz, jednym z najważniejszych jest minimalizm, ale w łagodniejszej, przytulniejszej formie niż jego wcześniejsza surowa wersja inspirowana brutalizmem. Wnętrze ma wyciszać i dawać nam poczucie wewnętrznej harmonii.
– Jeśli chodzi o minimalizm to kluczem do stworzenia modnej aranżacji w tym stylu będzie eliminacja zbędnych dodatków i akcesoriów. Natomiast pod względem kolorystycznym minimalizm kojarzył się do tej pory z chłodnymi barwami, jednak w ostatnim czasie potrzeba komfortu i przytulności sprawiła, że będziemy stawiać na minimalistyczne aranżacje w ciepłych kolorach ziemi. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno i monotonnie. W każdym z wnętrz mile widziane będą naturalne rośliny, a także pojedyncze, wyraziste dekoracje w czarnym kolorze typu stołowa lampa, grafika na ścianie bądź lustro w czarnej ramie – tłumaczy Ewelina Wójcik, Dyrektor Działu Marketingu Meble Wójcik.
O modzie na ciemne i wyciszające kolory oraz łagodne kształty mówi także Rafał Lemieszko, Design Consultant Impress Decor: – Ciekawym kierunkiem nabierającym rozpędu jest powracający orzech jednak w łagodnych i niesugerujących gatunku rysunkach. W ogóle struktury ze względu na potrzebę łączenia przestrzeni i malejące wnętrza nabierają łagodnych kształtów. Elegancka kuchnia zrobiona na ciemno (czerń lub grafit) bardzo dobrze łączy się z salonem podkreślając jego jakość i luksus. Takie przestrzenie warto uzupełniać kolorem niebieskim, zielonym i fioletowym jednak w przygaszonych tonach które zyskują różne nazwy. Nasze to Cloudy Blue, Jade Green oraz Lavender Violet.
NATURA I EKOLOGIA
Wśród najważniejszych trendów króluje również styl ekologiczny. Wynika to z tego, że jesteśmy coraz bardziej świadomi wagi ochrony środowiska, a w czasie lockdownów doceniliśmy dodatkowo ogromną wartość kontaktu z naturą. Więzi z nią szukamy również w domowym zaciszu. Znawcy trendów zauważają, że dążymy do zacierania granic między salonem a ogrodem, czy tarasem, otwierając przestrzeń mieszkalną na zieleń z zewnątrz, a także chętniej sięgając po artykuły wyposażenia wnętrz wykonane z naturalnych surowców. Staramy się również chronić środowisko poprzez ograniczanie marnotrawstwa. Modne staje się np. wybieranie lepszych jakościowo produktów służących na lata, a tym zużytym nadawanie nowych funkcji.
– Jeśli chodzi o zainteresowanie naturą, to zdecydowanie stawiać będziemy na naturalne materiały. W naszych wnętrzach niezwykle popularny będzie bambus, rattan, welwet czy len. Istotny będzie także wybór materiałów pochodzących z recyklingu. Wszystko dzięki kierunkowi, w jakim zmierzamy jako społeczeństwo. Trend ten powstał poprzez dążenie do zmniejszenia zużycia energii, odpadów i zanieczyszczeń. Popularne będą więc blaty z kamienia naturalnego, biodegradowalne tapicerki mebli, szkło pochodzące z recyklingu oraz różnego rodzaju akcesoria dekoracyjne powstałe z przetworzonych butelek PET. To materiały, które coraz częściej będą wykorzystywane w modnych wnętrzach – podsumowuje Ewelina Wójcik, Dyrektor Działu Marketingu Meble Wójcik.
Źródło: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli
***
O Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli:
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli została powołana 9 stycznia 1996 r. w celu reprezentowania i obrony interesów zrzeszonych w niej podmiotów gospodarczych oraz kształtowania w obrocie gospodarczym zasad dobrego obyczaju i uczciwej konkurencji. Misją Izby jest integracja polskiej branży meblarskiej w celu skutecznego współuczestnictwa w kształtowaniu rozwoju polskiej branży meblarskiej, aktywne promowanie polskich mebli w kraju i na świecie oraz wspieranie dążeń do zapewnienia konsumentom pełnej satysfakcji z zakupu i użytkowania wyrobów polskiego przemysłu meblarskiego.