Dokładnie 60 lat temu, 27 stycznia 1961 roku, Ingvar Kamprad złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych w polskiej fabryce. Właśnie od dostawy 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego rozpoczęła się piękna historia IKEA w Polsce. Duch przedsiębiorczości Polaków połączony ze szwedzką prostotą i potrzebą innowacyjności zaowocował niesamowitymi możliwościami rozwoju. Polska była pierwszym po Szwecji krajem, w którym rozpoczęła się produkcja mebli dla IKEA, a dzisiaj prawie 20% produkcji IKEA pochodzi z naszego kraju.
Polska zajmuje szczególne miejsce na globalnej mapie działalności IKEA. Właśnie tutaj zlokalizowane są fabryki mebli, centra dystrybucji, centra handlowe, a nawet farmy wiatrowe. Nad Wisłą, w ramach czterech grup (Ingka, Inter IKEA, Ikano i Interogo), działa aż osiem spółek z korzeniami IKEA, które łączy wspólna wizja – tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi.
Od 60 lat IKEA i Polska rozwijają się razem. Kluczem do wspólnego sukcesu są historyczne więzi i budowane przez lata wzajemne zaufanie. Od tego czasu wyposażyliśmy aż 5 milionów domów w całym kraju, dzięki czemu jako marka mamy realny wpływ na jakość życia ludzi
mówi Karin Sköld, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail Polska.
Założyciel IKEA zwykł mawiać, że „IKEA powstała w Polsce”, co w pełni oddaje rolę jaką odegrała Polska w budowaniu marki, jaką dzisiaj jest IKEA. Naszą przyszłość wiążemy z Polską, co będziemy również podkreślać w 2021 roku, w którym otworzymy sklep IKEA w Szczecinie oraz nowe Punkty Odbioru Zamówień IKEA zaznacza Karin Sköld.
W ciągu ostatnich 5 lat firmy z czterech grup IKEA zainwestowały w Polsce łącznie ponad 4,5 mld zł, a tylko w 2020 roku zapłaciły ponad 171 mln podatku dochodowego (CIT).
Jak to się zaczęło?
Wspólna historia Polski i firmy IKEA rozpoczęła się w styczniu 1961 roku od wizyty Ingvara Kamprada w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku. Jej efektem było pierwsze zamówienia dla IKEA, w tym 500 krzeseł ÖGLA z drewna bukowego. Dokładnie tyle mieściło się w jednym wagonie kolejowym. Wartość pierwszego zamówienia opiewała na kwotę zaledwie 69 tysięcy koron szwedzkich, ale w kolejnych latach umowa pomiędzy IKEA, a fabryką Fameg przyniosła obrót rzędu 2 mld koron. Dzisiaj roczna wartość eksportu mebli produkowanych dla IKEA w Polsce przekracza 12 mld złotych. IKEA co prawda pochodzi ze Szwecji, ale bardzo szybko związała swoją przyszłość z Polską, co okazało się dla niej bardzo dobrą decyzją. Teraz są niemal jak rodzina.
Współpraca z polskimi dostawcami okazała się dla IKEA strzałem w dziesiątkę, a firma zyskała zaufanych partnerów biznesowych i nawiązała niemal rodzinne relacje na lata. Jak wspominał Kamprad:
Już w drodze powrotnej do Szwecji wiedzieliśmy, że w Polsce mamy wielu przyjaciół, którzy posiadają wyjątkowy dar wykorzystywania w pracy zarówno serca, jak i rozsądku. Z każdej wizyty nasi projektanci wracali z nowymi pomysłami
Dzisiaj spółka IKEA Purchasing współpracuje z prawie 90 polskimi dostawcami produktów oraz blisko 60 przewoźnikami.
Model biznesowy IKEA opiera się na produkcji na dużą skalę, niskich kosztach oraz trosce o ludzi i środowisko. W relacjach z dostawcami wierzymy w długoterminową współpracę wynikającą ze wspólnych wartości. W Polsce mamy prawie 30 partnerów, z którymi działamy już od ponad 20 lat.
mówi Katarzyna Warchał, członek zarządu IKEA Purchasing Services Polska.
Radomsko, w którym rozpoczęła się polska historia IKEA, zajmuje w sercu firmy szczególne miejsce. Z okazji jubileuszu 60-lecia IKEA przekazała meble i artykuły wyposażenia domu trzem instytucjom, które pełnią ważną rolę w lokalnej społeczności: dwóm Domom Pomocy Społecznej oraz Domowi Wychowawczo-Opiekuńczemu.
Na pierwszy sklep IKEA w Polsce trzeba było poczekać aż do transformacji ustrojowej. W 1990 roku na warszawskim Ursynowie, w miejscu podupadającego pawilonu z artykułami przemysłowymi, otwarto nowoczesny sklep firmowy. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy – budynek przy ulicy Bacewiczów 8 jako jedyny dysponował wystarczająco szerokimi drzwiami, żeby wynieść przez nie łóżko.
Dzisiaj sklepy IKEA obecne są w dziewięciu polskich miastach, a wkrótce w dziesięciu – w pierwszej połowie 2021 roku firma planuje otwarcie sklepu w Szczecinie. Będzie to dwunasty taki obiekt działając pod szyldem IKEA w naszym kraju. Ma być najbardziej zrównoważonym tego typu sklepem w Polsce – energooszczędnym i niezależnym od miejskiej sieci ciepłowniczej.
W Polsce rozwijają się nie tylko sklepy IKEA, ale także centra handlowe należące do Ingka Centres. Obecnie jest ich sześć. Oferują one łącznie dostęp do ponad 420 tys. m2 powierzchni do wynajęcia, a na ich terenie zlokalizowanych jest ponad 700 sklepów.
Centra handlowe działające w ramach Ingka Centres są obecne na polskim rynku od 30 lat. Wraz z innymi zlokalizowanymi w 15 krajach na całym świecie tworzą miejsca spotkań dla lokalnej społeczności. Są przestrzenią, w której okoliczni mieszkańcy mogą wspólnie spędzić czas, odpocząć czy zdobyć wiedzę w różnorodnych tematach np. związanych z ekologią
mówi Dagmara Pozowska, Deputy Operations Manager, Ingka Centres Poland.
IKEA w Polsce to także założony w 2010 roku IKANO Bank oferujący klientom proste rozwiązania w zakresie bankowości i finansów, a w szczególności ofertę kredytów konsumenckich umożliwiających zakup produktów IKEA w rozłożeniu na korzystne raty. IKEA w kraju nad Wisłą to także Centrum Dystrybucji w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz do 32 lokalizacji IKEA na 13 rynkach.
W Warszawie zlokalizowane jest Centrum Obsługi Klienta Domolinia oraz dział IT Service Desk, który świadczy usługi na rzecz współpracowników IKEA pracujących w 27 krajach na całym świecie. W Poznaniu natomiast swoją działalność prowadzi oddział Business Service Center obsługujący Grupę Ingka w Europie w zakresie finansów oraz HR.
Firmy z korzeniami IKEA w Polsce
Wyprodukowano w Polsce
Polska jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie. Obecnie co piąty mebel IKEA na świecie wyprodukowany jest w naszym kraju. Wśród artykułów wytwarzanych nad Wisłą znajdują się najbardziej popularne serie IKEA, takie jak LACK, HEMNES, KALLAX, PAX czy EKET. IKEA Industry produkuje meble drewniane w aż 18 zakładach w 8 lokalizacjach w Polsce. Fabryka IKEA Industry w Zbąszynku, z uwagi na wielkość produkcji, powierzchnię hal i liczbę zatrudnionych osób, jest uznawana za jedną z największych na świecie fabryk produkujących meble.
IKEA Industry w Polsce posiada dwudziestodziewięcioletnie doświadczenie w produkcji mebli. Wiedza produkcyjna, innowacyjność oraz utalentowani pracownicy stanowią o możliwości oferowania najbardziej konkurencyjnych cen. Integracja w łańcuchu dostaw od surowca do sklepu sprzyja optymalizacji kosztów oraz dbałości o środowisko
mówi Wojciech Waligóra, Prezes Zarządu IKEA Industry Polska oraz Dyrektor Generalny IKEA Industry Oddział Fabryki West w Zbąszynku.
Obok fabryk IKEA Industry oraz dostawców, w Polsce działa również fabryka Ikano Industry w Rogoźnie, która zajmuje się produkcją materacy. W 2020 roku jej pracownicy wyprodukowali ich prawie 2,5 miliona, z czego ponad 176 tysięcy trafiło do polskich sklepów IKEA.
IKEA w Polsce zatrudnia ponad 16 tysięcy osób, a dodatkowe 75 tysięcy to pracownicy dostawców, z którymi IKEA współpracuje. Firma wielką wagę przykłada do tworzenia i utrzymywania przyjaznego, włączającego środowiska pracy, aby wszyscy czuli się w niej jak u siebie w domu.
Z okazji 60-tej rocznicy rozpoczęcia współpracy z Polską, w sklepach IKEA pojawi się specjalna kolekcja mebli. Znajdzie się w niej krzesło BJURÅN, które jest następcą krzesła z pierwszego zamówienia, i w przeszłości nosiło wspomnianą już wcześniej nazwę ÖGLA. Będzie także można kupić krzesło GUNLEIF z litego drewna bukowego, fotel EKENÄSET w stylu retro, a także łóżko MANDAL z wygodnymi półkami w zagłówku. Meble z limitowanej kolekcji z okazji 60-tej rocznicy IKEA w Polsce zostały wyprodukowane w polskich fabrykach.
W trosce o planetę
Fundamentem działalności IKEA jest zrównoważony rozwój, dlatego firma inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE). To właśnie w Polsce IKEA posiada drugie największe portfolio farm wiatrowych po USA, w które zainwestowała blisko 1 mld złotych. Od 2016 roku na terenie Polski działa 80 turbin wiatrowych ulokowanych na sześciu farmach. Inwestycje te przybliżają IKEA do osiągnięcia globalnego celu stania się firmą neutralną klimatycznie do roku 2030.
Nasze plany na przyszłość to przede wszystkim dalsze wypełnianie wizji tworzenia lepszego życia dla wielu ludzi. Mamy przed sobą rok 2021, czyli Rok Zrównoważonego Rozwoju w IKEA, podczas którego będziemy kontynuować realizację Strategii People & Planet Positive. Dalej będziemy rozwijać naszą wyjątkową kulturę, opierającą się na prostocie, zdrowym rozsądku i wspólnej pracy zapewnia Karin Sköld.
W naszej wizji chodzi o coś więcej niż tylko wyposażenie wnętrz. Działamy w taki sposób, aby inspirować ludzi do pozytywnych zmian. Wierzymy, że lepsze życie zaczyna się w domu dodaje prezeska IKEA.
Co dalej?
Misja IKEA na kolejne lata pozostaje bez zmian. Poprzez inwestycje w obszarze zrównoważonego rozwoju, dzielenie się wiedzą na temat kompleksowego wyposażania domów i niskie ceny produktów firma zamierza docierać do coraz szerszego grona odbiorców. Podczas pandemii COVID-19 mocno przyspieszył proces transformacji cyfrowej.
Spodziewamy się, że również po zakończeniu pandemii coraz więcej Polaków będzie kupować nasze produkty oraz usługi zdalnie za pośrednictwem Aplikacji mobilnej IKEA oraz strony internetowej IKEA.pl, która w 2020 roku zanotowała rekordową liczbę 154 milionów odwiedzin! Już dzisiaj Polacy mogą odbierać zamówienia internetowe w gęstej sieci stacjonarnych i mobilnych Punktów Odbioru Zamówień IKEA w całej Polsce podkreśla Karin Sköld.
Nasz model biznesowy ciągle ewoluuje, ale cały czas priorytetem pozostaje dla nas proponowanie przystępnej cenowo i dostępnej oferty mebli, która jest dobra dla ludzi i planety podsumowuje Grupa Ingka
IKEA Retail Polska
IKEA Retail oferuje funkcjonalne, przemyślane artykuły do urządzania wnętrz, prowadzi 367 sklepów IKEA, które każdego roku odwiedza 800 milionów osób. Pierwszy sklep IKEA w Polsce został otwarty w 1990 roku. Obecnie firma posiada 11 sklepów w Polsce, 60 Punktów Odbioru oraz Centrum Dystrybucji w Jarostach, które zaopatruje 32 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. IKEA Retail Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w Grupie Ingka (roczny dwucyfrowy wzrost w ciągu ostatnich 5 lat). Spółka zarządza również 6 farmami wiatrowymi.
Ingka Centres
Ingka Centres Polska należy do Grupy INGKA, która od ponad 40 lat buduje i zarządza rentownymi centrami handlowymi. Obecnie firma w ramach 46 obiektów współpracuje z 1600 markami w 16 krajach. W roku 2020 Ingka Centres odwiedziło 370 milionów osób. Ingka Centres, angażując lokalne społeczności, a także najemców i sklepy IKEA, tworzy unikalne miejsca spotkań, które dodają wartość i budują więzi społeczne.
Do 2025 roku spółka planuje, że w jej portfolio będzie łącznie 70 lokalizacji, które będą w stanie przyjąć 1 miliard odwiedzających. Ingka Centres stawia na stały wzrost i podnoszenie jakości usług. Wraz z firmą rozwijają się także jej najemcy i partnerzy biznesowi, a wśród nich 1 600 marek prowadzących 7 000 sklepów. Firma działa na różnych rynkach pod różnymi znakami towarowymi, m.in. MEGA w Rosji czy Livat w Chinach.
Obecnie Ingka Centres Polska zarządza sześcioma obiektami.
Ingka Business Services Centres
Ingka Business Service Center (BSC) jest europejskim centrum shared service dla podmiotów Grupy Ingka. Świadczy usługi z obszarów finansów i HR dla ponad 20 krajów na świecie. Obecnie w Ingka BSC zatrudnionych jest prawie 500 specjalistów reprezentujących 20 narodowości.
IKEA Distribution Services
IKEA Distribution Services zarządza magazynem i logistyką, kontroluje jakość przewożonych towarów, zaopatrując 32 sklepów IKEA w 13 krajach Europie Środkowej i Wschodniej.
IKEA IT Services Desk
IKEA IT Service Desk jest obecny na całym świecie i podzielony na pięć obszarów: Ameryka Północna, Europa Północno-Zachodnia, Europa Środkowa, Europa Południowo-Wschodnia oraz Azja i Pacyfik. Biuro zlokalizowane w Warszawie świadczy usługi na rzecz współpracowników IKEA pracujących w 27 krajach w Europie Południowo-Wschodniej i Środkowej, Afryce i Azji. ITSD pomaga tworzyć lepsze warunki codziennego życia ludzi, których dotyczy działalność IKEA – od współpracowników i klientów, po miliony ludzi pracujących w łańcuchu dostaw IKEA. Koncentracja na użytkowniku końcowym (tj. wewnętrznych współpracownikach IKEA) jest kluczowa, ponieważ zadowolenie pracowników przekłada się na zadowolenie klientów.
Grupa Inter IKEA
IKEA Industry
IKEA Industry jest największym na świecie producentem mebli drewnianych i stanowi integralną część łańcucha wartości IKEA. Zatrudnia blisko 10 000 pracowników w 20 zakładach, w 10 lokalizacjach. Polska jest największym krajem produkcyjnym mebli drewnianych dla IKEA Industry, a także miejscem dużych inwestycji mających na celu stworzenie konkurencyjnych możliwości i zdolności produkcyjnych
Grupa Ikano
Ikano Bank
Ikano Bank działa w Polsce od 10 lat, dostarczając rozwiązania finansowe w sklepach IKEA. Oferuje system zakupów ratalnych oraz karty kredytowe IKEA Family, ułatwiające zakup produktów IKEA w wygodny, prosty i przejrzysty sposób. Od 2017 roku Ikano Bank zapewnia w Polsce finansowanie instalacji fotowoltaicznych oferowanych przez IKEA Retail. Bank Ikano posiada swoich wiernych klientów (wynik NPS za 2019 r. wyniósł 78).
Ikano Industry
Ikano Industry (wcześniej Dendro Poland), rozpoczęło działalność w 1992 roku, a od 2009 roku produkuje materace począwszy od pierwszego etapu – produkcji pianki poliuretanowej – poprzez cięcie materacy, szycie pokrowców, aż do wysyłki gotowego produktu do klientów.
Grupa Interogo
Vastint Poland
Vastint Poland jest międzynarodową firmą, istniejącą na rynku nieruchomości od 30 lat. Filarem jej działalności jest zarządzanie własnym portfolio nieruchomości oraz tworzenie projektów komercyjnych, w tym budowa i sprzedaż mieszkań. Od 1992 roku firma znajduje się na polskim rynku, gdzie rozwija i utrzymuje inwestycje, zapewniając tym samym komfortowe oraz zrównoważone środowisko życia, pracy i wypoczynku dla wielu osób. Polska jest największym rynkiem spośród siedmiu krajów, na którym działa Vastint.