Szczotki ścierne – dlaczego warto stosować do szlifowania płaszczyzn, krawędzi i frezowań?

Technologie szlifowania | 15 lat firmy PolishStyl!

Czy wiecie, że firma PolishStyl – jako pierwszy polski producent – wprowadziła 15 lat temu technologię szczotek ściernych na rodzimy rynek!? Dziś rewolucjonizuje ona procesy szlifowania w tysiącach fabryk przemysłu meblarskiego i drzewnego w Polsce oraz za granicą. Jakie są zatem zalety stosowania technologii szczotek ściernych?

fot. PolishStyl

Czym są szczotki ścierne?

Szczotki ścierne to narzędzia szlifierskie. Optymalizują proces wykańczania powierzchni podczas szlifowania drewna, materiałów drewnopochodnych i powłok lakierniczych.

Każda szczotka ścierna zbudowana jest z korpusu nośnego tj. głowicy oraz umieszczonych na jej obwodzie wymiennych wkładów ściernych – szczotek, które bezpośrednio szlifują element.

Głowice mogą być wykonane ze stopu metali lekkich bądź z odpowiednio sztywnego i odpornego na odkształcenia tworzywa sztucznego. Taka budowa pozwala przenieść duże obciążenia podczas szlifowania bez uszczerbku dla trwałości głowicy i napędu maszyny.

fot. PolishStyl – Przykłady szczotek ściernych – budowa.

Firma PolishStyl – polski producent narzędzi i materiałów ściernych – oferuje głowice walcowe i tarczowe oraz hybrydowe jako połączenie głowicy walcowej ze stożkowymi lub tarczowymi. Głowice walcowe wykonywane są z rowkami prostymi lub spiralnymi.

Szczotki ścierne można stosować zarówno w liniach produkcyjnych, jak i w szlifierkach pracujących indywidualnie oraz szczotkarko-szlifierkach ręcznych.

Są one narzędziami bardzo uniwersalnymi i znajdują zastosowanie zarówno w małych warsztatach stolarskich, jak i dużych fabrykach redukując w znacznym stopniu nakłady pracy ręcznej.

W 2008 roku, kiedy zaczęliśmy produkować nasze szczotki ścierne, wielu łapało się za głowę i nie wierzyło w sukces technologii, którą wprowadzamy – wspomina Bogusław Szkutnik, prezes PolishStyl. – Dziś nasze szczotki sprawdzają się w tysiącach fabryk u największych producentów przemysłu meblarskiego i drzewnego w Polsce. Odnosimy także duży sukces na rynkach zagranicznych – ostatnio doskonale rozwija się eksport na wymagającym rynku Ameryki Północnej, co najlepiej świadczy o jakości naszej technologii.

Jaka różnica między taśmą, a szczotką ścierną?

Najbardziej znanym produktem do szlifowania materiałów drzewnych i drewnopochodnych są oczywiście taśmy ścierne.

Jednak w przypadku wielu aplikacji warto zastąpić taśmy właśnie szczotkami ściernymi. Dlaczego?

Szlifowanie krawędzi elementów szczotkami ściernymi.
fot. PolishStyl

Szczotka ścierna to narzędzie elastyczne, w którym nie dochodzi do wykruszania się materiału ściernego jak to ma miejsce w przypadku zbyt dużych docisków i naddatków podczas szlifowania taśmą ścierną – podkreśla prezes PolishStyl.

Włosie (szczotka) podpierające płótno ścierne charakteryzuje się właściwościami antystatycznymi, dzięki czemu na powierzchni szlifowanego materiału nie powstają ładunki elektrostatyczne. Oczywiście stosowane włosie ma również doskonałe właściwości szlifująco – polerujące oraz czyszcząco – odpylające.

Szczotki ścierne doskonale sprawdzają się w obróbce elementów nie tylko drewnianych, ale także z płyt MDF np. podczas produkcji foliowanych frontów, które przed nałożeniem kleju należy odpowiednio wyszlifować.

– Niestety wciąż w wielu fabrykach w Polsce operacje szlifowania takich elementów wykonuje się ręcznie, ale wystarczy front – już z wyfrezowaniami – umieścić w szczotkarce aby nadać mu finalną gładkość powierzchni – informuje Bogusław Szkutnik. – To, co również warte podkreślenia to powtarzalna jakość szlifowania jak i zaokrąglenie ostrych krawędzi.

Technologia używania szczotek ściernych znacząco obniża koszty pracy podczas szlifowania elementów przed jak i po lakierowaniu. Jedna szczotkarka jest w stanie zastąpić nawet kilkunastu pracowników wykonujących operacje ręcznego szlifowania.

Jaki rodzaj szczotki do jakich zastosowań?

O tym, jaki uzyskamy efekt, decyduje szereg parametrów szczotki jak wysokość materiału ściernego, jego granulacja, gęstość, nacięcie, kształt końcówki płótna, rodzaj ziarna na płótnie.

Dlatego też bez odpowiedniego doradztwa i przeprowadzenia prób na produkcji właściwy dobór całej technologii nie jest możliwy.

Nasi doradcy – technicy jadą do klienta i dobierają wszystkie parametry szczotek w zależności od tego jakich klient używa maszyn, czy szlifuje płaszczyzny czy krawędzie, czy listwy czy fronty i oczywiście czy drewno czy płytę – wymienia prezes PolishStyl. – Tym właśnie różnimy się od konkurencji, że sprzedajemy naszym klientom technologię, za którą bierzemy odpowiedzialność. To zasadnicza różnica w filozofii sprzedaży, którą doceniają klienci. 

Praca szczotek ściernych w liniach produkcyjnych.
fot. PolishStyl

W zależności od potrzeb produkcyjnych i efektu, który chce się uzyskać, do produkcji szczotek PolishStyl stosuje płótno ścierne, włókninę ścierną, skórę naturalną, abralon, włosie roślinne lub włosie końskie. Odpowiedni dobór tych materiałów jaki i ich granulacji, nacięć oraz sposobu podparcia zapewnia uzyskanie optymalnego efektu podczas wykonywania operacji szlifowania.

Podczas doboru parametrów bardzo ważna jest także szerokość listka szlifującego, która ma wpływ na agresywność i mobilność szlifowania.

Oczywiście jeśli wymaga tego technologia naszego klienta to jako producent jesteśmy w stanie wykonać również nietypowe konstrukcje szczotek i głowic – zaznacza Bogusław Szkutnik.

Dlaczego PolishStyl?

Firma PolishStyl jako producent zarówno głowic jak i szczotek szlifierskich jest w stanie szybko reagować na dzisiejsze potrzeby rynku. Poprzez fachowe doradztwo może zaproponować optymalną technologię szlifowania.

Dwuręczna szczotkarka idealna do szlifowania elementów w stosach.
fot. PolishStyl

Dzięki zoptymalizowaniu najważniejszych parametrów szczotek ściernych jak i dużej elastyczności w doborze technologii efektywnego szlifowania jest w stanie sprostać najbardziej trudnym i nietypowym wyzwaniom w trakcie wykańczania powierzchni.

Sukces naszych technologii nie wziął się znikąd – mówi Bogusław Szkutnik. – Naszym największym atutem jest wykształcona, doświadczona kadra, posiadającą dużą wiedzę w zakresie obróbki powierzchni drewna. Nasi technicy czuwają nad codzienną problematyką zagadnień szlifowania i wykańczania powierzchni w setkach zakładów meblarskich i drzewnych. Podkreślę, że wszystkim naszym obecnym, jak i przyszłym klientom zapewniamy profesjonalne doradztwo techniczne.

Dobór parametrów szczotek ściernych przez techników – doradców PolishStyl.
Bogusław Szkutnik i pierwsze montaże szczotek ściernych 15 lat temu!

Ponadto, korzystając z wieloletniego doświadczenia, PolishStyl jest w stanie wyprodukować i dostarczyć praktycznie każde narzędzie ścierne. W dzisiejszych czasach aby konkurować na rynku trzeba nie tylko oferować produkty bardzo dobre jakościowo, ale wyróżniać się również szybkością realizacji zamówień. To także cechuje ofertę PolishStyl.

Firma PolishStyl, wywodząca się z rodzinnej pasji do szlifowania i obróbki drewna, wbrew panującym w ostatnich latach na rynku trendom, postawiła na spersonalizowane materiały do szlifowania różnych gatunków drewna czy płyt drewnopochodnych jak i powłok lakierniczych.

Gdyż tylko optymalny dobór materiału ściernego do panujących na produkcji warunków i obrabianego materiału da spodziewane efekty wymagającego procesu szlifowania i pozwoli wyeliminować wiele błędów na późniejszych etapach obróbki.

Perfekcyjnie wyszlifowane płaszczyzny, krawędzie i wyfrezowania przy pomocy szczotek ściernych.
fot. PolishStyl

Tego uczymy klientów od początku istnienia PolishStyl – podsumowuje Bogusław Szkutnik. – Czasami w procesie produkcji pojawiają się zmiany i modernizacje, które powodują zachwianie powtarzalności efektu końcowego. Bardzo często spotykamy się z podejściem, w którym klient wszystkie niepowodzenia ceduje na materiał ścierny… i tu jest nasza rola jako doświadczonych specjalistów aby wskazać słabe punkty i polepszyć efektywność procesu, minimalizując tym samy koszty poprawek i szlifowania.

 PolishStyl