Światło, które buduje przestrzeń

Wnętrza komercyjne, takie jak hotel, są bardziej wymagające pod kątem aranżacji niż wnętrza domu czy mieszkania. Mają za zadanie nie tylko być funkcjonale, ale także wyjątkowe, tak by zachęcały gości do powrotów a co za tym idzie trafiały do większego grona odbiorców. Piękny design mebli i dodatków to jedno, ale o prawdziwy klimat miejsca i nadanie mu wyjątkowej oprawy zadba także właściwe oświetlenie. Jak za jego pomocą sprawić by gościom nie chciało się wyjeżdżać?

Hotel to przestrzeń, która rządzi się swoimi prawami i normami. To jak zostaje urządzony, zależy od charakteru i jego przeznaczenia. Czy ma być klimatyczny, czy o charakterze biznesowym? Każdy zamierzony wcześniej efekt możemy uzyskać za pomocą światła. Inaczej pomyślimy o oświetleniu w hotelu, do którego będą przyjeżdżać rodziny z dziećmi a inaczej o tym, który dedykowany jest podróżom biznesowym. Niemniej jedno je łączy, a także definiuje dane miejsce oraz świadczy o klasie hotelu — właściwe oświetlenie. Właściwe, czyli jakie? To dobór takiego światła, który zapewni intuicyjne poruszanie się po hotelowych przestrzeniach. Ma działać jak intuicyjna sygnalizacja świetlna, która zaprowadzi nas jak po sznurku do recepcji, pokoju czy wskaże restaurację. W hotelach coraz częściej można się spotkać, z tym, że korytarze oświetlone są tylko spotami przed wejściem do pokoi. Tu jest wejście – mówią – dzięki temu łatwiej jest je zlokalizować, podążając po prostu za źródłem światła. Im bardziej wykorzystamy wiedzę o intuicyjnym poruszaniu się po przestrzeni, tym stanie się ona bardziej komfortowa i bardziej przyjazna dla jej użytkowników.

Hotel biznesowy czy przestrzeń dla relaksu
Wystarczy spojrzeć już na samo oświetlenie, by dowiedzieć się, z jakim hotelem mamy do czynienia. Czym się różnią hotele typu resort od tych biznesowych? Rodzajem oświetlenia w samym pokoju. W tym, w którym zamierzamy spędzić czas, a nie tylko przenocować, znajdziemy wielopoziomowe oświetlenie: kinkiety czy stojące dekoracyjne lampy, które sprzyjają relaksowi, wyciszeniu, ale także pomagające zbudować ciepły, przyjemny, wręcz intymny charakter. Hotele przy lotniskach świetnie obrazują przykład sleep and go. Jedyne światło budujące intymność to lampka przy łóżku. Tu nie chce się być tu dłużej niż to konieczne. Funkcją oświetlenia w tego typu pokoju jest światło do pracy. Czy można połączyć ze sobą funkcję obu tych przestrzeni? Tak – z pomocą przychodzi wielopoziomowe oświetlenie, nowoczesna technologia i możliwość sterowania. Takie rozwiązanie zapewnia personalizację podczas użytkowania i budowanie indywidualnego, zgodnego z potrzebami klimatu. Dzięki temu nie trzeba z góry określać, czy przestrzeń jest przeznaczona do celów biznesowych, czy możemy w niej spędzić miło czas. Jednym rozwiązaniem obsługujemy kilka potrzeb. Weźmy pod uwagę kinkiet STIK 16. Oprawa jest tak mała, że nie wpływa na estetykę przestrzeni i potrafi doskonale się z nią integrować, oferując szereg korzyści.

W łóżku ze światłem
Oświetlenie przyłóżkowe jest szalenie trudne do zaaranżowania. Często kinkiety przy hotelowych łóżkach są bardzo małe, nie spełniają tym samym swojej pierwotnej funkcji. STIK 16 to przemyślana w najdrobniejszych szczegółach oprawa. Jej korpus jest ruchomy, możemy więc dokładnie oświetlić dane miejsce, w czym pomaga także z góry określony kąt rozsyłu światła. Nie będzie nas więc rozpraszał ani oślepiał swoim światłem, bo precyzyjnie oświetli wybrany przez użytkownika punkt. Stik ma specjalnie cofniętą soczewkę, żeby światło nas nie rozbudzało, tylko wprowadzało w stan relaksu. Jest to szczególnie ważne wieczorem, kiedy światło ma nam towarzyszyć, pomagać, się wyciszyć przed spaniem, a nie pobudzać do aktywności.
Światło ogólne w hotelowych przestrzeniach jest często zbyt mocne, bo świeci centralnie, co nie pomaga w wyciszeniu. W świecie, który jest przebodźcowany, ograniczmy olśnienie, które może nas denerwować, rozpraszać często nieświadomie. Dlatego lepiej niż jedno górne światło zastosować kilka poziomów oświetlenia. Mistrzem w kreowaniu klimatu jest szklana lampa XILO. Sprawdza się idealnie w przestrzeniach hotelowych, bo nie tylko pięknie wygląda, ale także kreuje wyjątkowy klimat. Jej klosz wykonany ze szkła opalowego pięknie wydobywa walory światła. A tylko od użytkowników zależy, z jakim natężeniem będzie się sączyć. Dzięki zastosowanej funkcji DimToWarm można zredukować natężenie światła, oraz jego barwę w zależności od potrzeb, od klasycznej neutralnej ciepłej barwy, nawet do tego przypominającego światło świecy. W miarę upływu czasu wieczorem możemy, redukując jego natężenie i barwę do minimum, przy nim zasnąć.



Światło na wejściu, światło na wyjściu

Recepcja jest wizytówką każdego hotelu. To od niej każdy klient zaczyna i przy niej kończy swój pobyt. Warto zatem postarać się, by zarówno początkowe wrażenia, jak i ostatnie spojrzenia kojarzyły się wyjątkowo. Aby to osiągnąć, warto zaprojektować oświetlenie recepcji w hotelu tak, aby wyróżniało się na tle pozostałych lamp zawieszonych w pobliżu. Jeśli zależy nam na efekcie wow, idealne będą designerskie lampy, które od razu zwrócą uwagę osób przybywających do recepcji. Lamy XILO w wersji zwieszanej zrobią wrażenie na gościach, przywita nas także przy recepcji uśmiechnięty personel, bo klosze zostały tak zaprojektowane, by nie oślepiać, a zadbać o komfort recepcjonistów, którzy spędzają tu często cały dzień. Żegnając się, goście zabiorą ze sobą piękne wspomnienie, a widok lamp kreujących wyjątkowy klimat na długo pozostanie w pamięci i sprawi, że na pewno będą chcieli wrócić. 

LABRA 

Polska rodzinna marka produkująca nowoczesne architektoniczne oprawy oświetleniowe. Filozofią firmy jest Light Thinking – myślenie światłem postrzegane jako podstawowy element dobrze zaprojektowanych wnętrz, który zmienia się wraz z porą dnia i rytmem wykonywanych czynności. Ale też świadomość produkcji i tego w jaki sposób dostarcza światło do przestrzeni, dlatego z każdym rokiem podejmuje działania mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko jak lokalna produkcja, redukcja ilości foliowych wypełniaczy, czy wykorzystywanie materiałów nadających się i pochodzących z recyklingu. www.labra.pl