Światło chce być czymś więcej

Kolekcja lamp szklanych XILO – rzemieślniczy kunszt i technologiczna precyzja. Rzemiosło z maksymalnym wykorzystaniem walorów szkła i designerską perfekcją zostało zauważone przez kapituły polskich i międzynarodowych konkursów. Nagrody: Must Have!, German Design Award i Dobry wzór to namacalne dowody sukcesu. Marka Labra, zapraszając do współpracy Macieja Karpiaka, postawiła na nietuzinkowy design oraz połączenie niezwykle wymagającego materiału z najbardziej zaawansowaną technologią LED. Końcowy efekt? Urzekająca formą kolekcja minimalistycznych lamp, których perfekcja wykonania nikogo nie pozostawia obojętnym. 

 Zgodnie z filozofią marki LABRA lampy mają neutralnie wpisywać się w wystrój wnętrz bez względu na wybraną konwencję stylistyczną. Udaje się to osiągnąć dzięki redukcji elementów opraw do niezbędnego minimum. Taka myśl przyświecała również projektom przygotowywanym we współpracy z Maciejem Karpiakiem, w których aspekty dekoracyjne czy funkcjonalne nie zaprzeczają minimalistycznej dyscyplinie. Oprawy XILO łączą w sobie rzemieślniczą pracę, z kojącą atmosferą kreowaną przez światło, w której kolor czy forma budują nastrój relaksu, spokoju, odprężenia. 

Prace nad lampami XILO trwały wiele miesięcy. Wymagały zarówno ponadprzeciętnych umiejętności rzemieślniczych, jak i stałego doskonalenia rozwiązań technologicznych i późniejszego użytkowania produktu. Autorem projektu jest Maciej Karpiak – designer i konstruktor – który eksploruje walory materiałów, kładąc nacisk na ich jakość, przetwarzalność oraz precyzję obróbki. A wszystko to w duchu ekologii oraz zero waste. Designer przywiązuje szczególną uwagę do jakości komponentów, a także precyzji wykonania każdego, nawet najmniejszego detalu. Wszystko w parze z przemyślanym designem i pełną funkcjonalnością. 

Oprawy XILO bazują na klasycznej produkcji szkła dmuchanego w hucie szkła Krosno Glass i Pieńskich Hutach Szkła – Łużyce – Dwa klosze z kolekcji powstają na limicie ludzkich możliwości, jeśli chodzi o dmuchanie szkła. Tylko kilkudziesięciu najzdolniejszych hutników w Polsce jest w stanie z sukcesem wykonać taką pracę. To dla każdego projektanta jest bardzo ekscytujący proces – badanie granicy oraz dojście do czerwonej kreski – mówi Maciej Karpiak. 

Najtrudniejsze było połączenie szkła, które jest wykonywane w sposób rzemieślniczy z aluminiową podstawą. Charakteryzuje się to dużą zmiennością wymiarów. Dopasowanie zatem klosza o średnicy otworu wahającego się w zależności od kunsztu hutnika do nawet +/- 3 milimetrów z podstawą toczona za pomocą maszyn CNC co do dziesiątej części milimetra było sporym wyzwaniem. Drugim aspektem było zaprojektowanie łatwego systemu montażu klosza, ponieważ klosz i podstawa są dostarczane osobno zależało nam na tym, aby każdy mógł połączyć te dwa elementy bez żadnej wiedzy z zakresu fachowego montażu.

             Dzięki zastosowanej technice rzemieślniczej nie ma dwóch dokładnie takich samych opraw XILO. Praca wymaga siły, jak i ogromnego kunsztu ze względu na dużą wagę szkła oraz konieczność zachowania jednolitej grubości klosza. Z kolei precyzyjnie toczone pierścienie i aluminiowe podstawy zapewniają nowoczesny element powtarzalności. Średnio 2-3 wydmuchane klosze na 10 nie spełniają najwyższych wymogów i nie mogą trafić do sprzedaży. Unikalność rzemiosła w lampach XILO można dostrzec w detalach, takich jak możliwe fladry, czyli drobne pęcherzyki powietrza naturalnie powstające podczas ręcznego dmuchania. Z kolei aluminiowe podstawy precyzyjnie wykonane za pomocą maszyn obróbczych CNC zapewniają nowoczesny element powtarzalności. 

              W rodzinie opraw XILO równie ważny jest aspekt lokalności – Produkcja lamp odbywa się w Polsce. Co warto podkreślić polskie szkło w lampach to zdecydowanie rzadkość wśród producentów – dodaje CEO LABRA Tomasz Mucha.  XILO to także ekologia. – Materiały użyte do wyprodukowania lamp w 99% będą nadawały się do recyclingu i upcyklingu. Pozostały 1% to nieprzetwarzalne nowoczesne diody LED, które jednak w warunkach domowych mogą świecić nawet 50 lat oraz charakteryzują się niskim poborem energii – dodaje Maciej Karpiak. Lampy dostarczane są także w specjalnie zaprojektowanych tubach, które mogą być w pełni recyklingowane albo służyć jako element wyposażenia wnętrza.

W kolekcji XILO znajdują się klosze ze szkła dmuchanego barwionego w masie oraz trójwarstwowego szkła opalowego w wyróżniających się futurystycznych kształtach. Źródła światła ukryte za przesłonami łagodnie je rozpraszają. Bogata kolekcja lamp XILO obejmuje zarówno modele stojące, jak i wiszące. W kolekcji znajdują się klosze ze szkła barwionego w masie (wykonywane w hucie Krosno Glass) oraz trójwarstwowego szkła opalowego (Pieńskie Huty Szkła – Łużyce) w podłużnych, obłych kształtach. Dzięki temu stanowią świetną alternatywę dla lamp kulistych. Wysmakowane kolory ciekawie wzbogacają np. monochromatyczne aranżacje w stylistyce nowoczesnej, pełniąc też funkcję intrygujących rzeźb świetlnych. Szklane kopułki, które nakrywają źródła światła, łagodnie je rozpraszają. 

Zastosowane w lampach XILO źródła światła to nowoczesne, zaawansowane technologicznie diody powerLED, które pod względem funkcjonalności oraz długowieczności znacznie przewyższają tradycyjne żarówki stosowane w lampach dekoracyjnych. Dostępne barwy światła znajdują się w przedziale od 2700 do 4000 K, co pozwala dobrać odpowiedni wariant do różnych typów wnętrz i potrzeb z nimi związanych. Dodatkowo w części kolekcji istnieje możliwość regulacji natężenia za pomocą aplikacji mobilnej (system Casambi w technologii Bluetooth Low Energy). Wraz ze ściemnianiem obniża się temperatura barwowa światła. W ten sposób da się wygodnie zmieniać i kreować nastrój w pomieszczeniu. Lampy XILO można włączyć w szersze systemy sterowania elektronicznego typu smart home (interfejs DALI). – Większość lamp dekoracyjnych skupia się na formie a nie na komforcie oświetlenia. Atuty technologiczne, które wyróżniają nasz produkt to: silikonowa soczewka o rzadko spotykanej strukturze, która zapewnia bardzo dobrą dystrybucję światła, wysokiej klasy diody LED z żywnością w warunkach domowych powyżej 50 000 godzin. Mamy też możliwość doboru odpowiedniej temperatury barwowej (2700-4000K), a także sami możemy zdecydować o zmienie barwy, w której decydujemy jakie światło w danym momencie chcemy mieć czy 3000K (barwa biała najwięcej światła) czy 1800K (światło świecy, najmniej światła), oraz wysoki współczynnik oddawania kolorów (cri98), który wpływa na to jak widzimy inne elementy we wnętrzu.  mówi Tomasz Mucha CEO LABRA. 

            Rodzina XILO już niebawem wzbogaci się o oprawy XILO mini.  Będzie to miniaturowa wersja znanych już dobrze opraw. Nowością będzie dostępność produktów tylko w wersji opalowej oraz nowy sposób montażu: kinkiet i zwis kompatybilny z naszymi produktami z serii systemów liniowych – dodaje Tomasz Mucha. W ten sposób filozofia Light Thinking zyska kolejne, kreatywne możliwości wyrazu. 

XILO zdobyła szereg ważnych wyróżnień – nagrodę Must Have! przyznawaną przez Łódź Design Festival, Dobry Wzór, nagrodę Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, wyróżnienie w kategorii Wzór Roku dla Kultury dla Macieja Karpiaka za projekt XILO od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz nagrodę German Design Award 2022, przyznawaną przez Niemiecką Radę ds. Wzornictwa.

LABRA 

Polska rodzinna marka produkująca nowoczesne architektoniczne oprawy oświetleniowe. Filozofią firmy jest Light Thinking – myślenie światłem postrzegane jako podstawowy element dobrze zaprojektowanych wnętrz, który zmienia się wraz z porą dnia i rytmem wykonywanych czynności. Ale też świadomość produkcji i tego w jaki sposób dostarcza światło do przestrzeni, dlatego z każdym rokiem podejmuje działania mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko jak lokalna produkcja, redukcja ilości foliowych wypełniaczy, czy wykorzystywanie materiałów nadających się i pochodzących z recyklingu.