Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi nieuniknione świąteczne porządki. To właśnie na koniec roku większość z nas zostawia czyszczenie urządzeń AGD, które po wielu miesiącach zaniedbania wymagają odpowiednich sposobów, by skutecznie je doczyścić. Spokojnie! To nie koniec świata, a my mamy dla Ciebie cenne rady, które ułatwią Ci zadanie. Zaczynamy!
Piekarnik czysty na błysk
Nasze wielkie świąteczne sprzątanie zaczynamy od kuchni i jej serca, czyli piekarnika. Zabrudzenia tego urządzenia należą do jednych z bardziej wymagających. Resztki jedzenia i tłuszcz, które osadzają się na dnie, ścianach, blachach bądź ruszcie piekarnika, utrwalane są przez wysoką temperaturę. Jeśli nie należysz do grupy czyszczącej swój piekarnik po każdym użyciu (a zapewniamy Cię, że większość z nas jest w tej grupie) Twój piekarnik najprawdopodobniej wymaga zastosowania sposobów dużego kalibru.
Do czyszczenia piekarnika możesz oczywiście użyć specjalnych detergentów. Mogą być one jednak szkodliwe dla zdrowia i środowiska, a ich zakup generuje dodatkowe koszty. My stawiamy na domowe sposoby, do których potrzebne produkty znajdziesz w swojej kuchni. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie octu. To skuteczny sposób na usunięcie zarówno tych codziennych zabrudzeń, jak i tych, które wymagają więcej wysiłku. Wystarczy, że zmieszasz ocet z wodą w proporcji 1:1, a powstały płyn rozprowadzisz za pomocą dyfuzora wewnątrz urządzenia. Po kilku minutach możesz przejść do czyszczenia urządzenia i jego elementów. Drugim domowym sposobem jest wykorzystanie roztworu z sody oczyszczonej. W naczyniu należy wymieszać ok łyżkę sody oczyszczonej, łyżkę płynu do mycia naczyń oraz wodę, tak aby powstała płynna substancja. Nanieś ją na zabrudzenia najlepiej za pomocą dyfuzora i po kilku minutach umyj.
Innym rozwiązaniem, które pomoże Ci utrzymać piekarnik w idealnym stanie, jest wybór nowoczesnego urządzenia wyposażonego w funkcje samoczyszczące. Jeśli jesteś posiadaczem piekarnika z funkcją PyroClean, CataClean lub AquaClean jego mycie będzie banalnie proste, ponieważ urządzenie całą pracę wykona za Ciebie. W te funkcje wyposażone są nowoczesne piekarniki Gorenje, dzięki czemu nie tylko łatwo wyczyścisz je po każdym pieczeniu, ale i będą służyć Ci przez wiele lat.
Perfekcyjnie czysta lodówka
Mycie lodówki to żmudny proces, który wielu z nas odkłada do momentu, kiedy będzie już koniecznością. Zachowanie tego urządzenia w czystości i higienie jest niezwykle istotne ze względu na przechowywaną w nim żywność. Resztki jedzenia, przeterminowane produkty i nadgniłe warzywa i owoce to pożywka dla wirusów i bakterii, dlatego świąteczne sprzątanie lodówki zacznij od wyrzucenia zepsutego jedzenia. Następnie wyjmij z lodówki i zamrażarki wszystkie produkty spożywcze oraz ruchome elementy. Większość z nich możesz umyć w zmywarce w delikatnym trybie. Nowoczesne lodówki są wyposażone w technologie zapobiegające powstawaniu szronu. Urządzenia słoweńskiego producenta Gorenje oferują funkcję Total No Frost oraz technologie odpowiadające za równomierny obieg chłodnego powietrza, które zapobiegają zamarzaniu wnętrza. Dodatkowo lodówki Gorenje wyposażone są w inteligentną funkcję monitorującą nawyki domowników i częstotliwość otwierania drzwi urządzenia w konkretnych przedziałach czasowych. Dzięki temu dostosowuje temperaturę tak, by nie spadała poniżej ustawionej temperatury. Jeśli jednak Twoja lodówka wymaga rozmrożenia w celu usunięcia zebranego szronu, należy zrobić to jak najszybciej, aby poprawnie działała. Do umycia wnętrza lodówki użyj roztworu z wody i płynu do mycia naczyń. Dokładnie umyj jej ściany i wszystkie zakamarki, w których mogą gromadzić się zabrudzenia. DO czystej lodówki włóż umyte elementy ruchome – półki i uchwyty.
Czysta i pachnąca zmywarka
Czysta zmywarka to czyste naczynia. Utrzymanie higieny zmywarki jest równie istotne co lodówki, ponieważ myte w niej naczynia mają bezpośredni kontakt z jedzeniem. Należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu w środku i na zewnątrz. Zabierając się za gruntowne mycie zmywarki, zacznij od oczyszczenia filtrów. Po usunięciu zawartości, umyj jego elementy wodą i płynem do mycia naczyń. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów wewnątrz urządzenia. Aby umyć zmywarkę wewnątrz, możesz wykorzystać jeden z domowych sposobów. Tu również przyda się ocet i soda oczyszczona, a także kwasek cytrynowy. Do pierwszej metody wykorzystaj dwie szklanki octu. Jedną z nich wylej na dno urządzenia, drugą wlej do górnego koszyczka. Włącz tradycyjny cykl mycia z opróżnioną z naczyń zmywarką, po którym będzie ona gotowa. Ewentualne pozostałości możesz usunąć miękką gąbką oraz roztworem wody i płynu do naczyń. Drugi domowy sposób wykorzystuje sodę oczyszczoną, którą należy wsypać (ok 2-3 łyżeczek) do pojemnika na detergent. Włącz tradycyjny tryb pracy i umyj tak pustą zmywarkę.
Domowe sposoby nie wymagają dużego wysiłku, ale i tu możesz zaoszczędzić swój czas, wybierając nowoczesne zmywarki wyposażone w tryb samoczyszczący. Marka Gorenje oferuje w swoich urządzeniach program SelfCleaning, który myje jej wnętrze w wysokiej temperaturze, usuwając podczas cyklu kamień, tłuszcz oraz resztki jedzenia. To szybki i niezwykle wygodny sposób na utrzymanie zmywarki w czystości na stałe. Eksperci Gorenje zalecają korzystać z niego co 10-15 myć dla najlepszych efektów.
Czysta pralka, czyste ubrania
Na koniec sprzątania zostaje nam już tylko pralka. To urządzenie jest szczególnie narażone na powstawanie grzyba, bakterii i wirusów przez wilgoć, która się w nim utrzymuje. Najbardziej popularnym domowym sposobem mycia pralki jest zastosowanie sody. Do pojemnika na proszek do prania nasyp 1/2 szklanki sody i włącz cykl na 90°C – koniecznie bez ubrań! Zamiast sody możesz też użyć 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, który również należy umieścić w pojemniku na detergent, lub 2 litry octu – ten przelej bezpośrednio do bębna pralki. Wszystkie trzy metody skutecznie umyją wnętrze urządzenia i usuną brzydkie zapachy, które mogą przenosić się na ubrania.
Nowoczesne urządzenia pralnicze również oferują opcję dla „opornych”. Jest nią tryb samoczyszczący, w który wyposażone są urządzenia nowej generacji. Pralki marki Gorenje mają tryb SterilTub, który samodzielnie czyści bęben pralki. Dodatkowo wyposażone są w inne funkcje, np. DrumClean, która usuwa bakterie i zapobiega ich rozmnażaniu.
Jak widzisz, nie taki diabeł straszny jak go malują. Mycie urządzeń AGD to nieodłączny element świątecznych porządków, ale dzięki sprawdzonym domowym metodom jest łatwe i szybkie. Nie pozostaje już nic innego, niż samemu się o tym przekonać!
Więcej informacji na: https://pl.gorenje.com/