Piła formatowa powinna być dopasowana do materiałów, które nasz zakład stolarski decyduje się obrabiać. Istnieją oczywiście piły uniwersalne, ale ich parametry mogą być znacznie gorsze od tych, które przedstawiają sobą piły, które producent stworzył do używania z konkretnym materiałem. Sprzedaż pił formatowych powinna się odbywać w miejscach, w których obsługa jest w stanie udzielić wszelkich istotnych informacji swoim klientom. Dobrze jest najpierw sprawdzić ofertę sklepu przez internet, zanim zdecydujemy się na wycieczkę na miejsce. Czasami też wystarczą zakupy przez internet – najlepiej jednak wtedy, gdy znamy już dobrze producenta.
Na co zwrócić uwagę kupując piłę formatową?
Przede wszystkim istotne jest, do czego będziemy jej używać. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy zdecydować się na takie parametry, które pozwolą na swobodną pracę z materiałem. Najważniejszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest moc silnika głównego piły i silnika podłączonego do podcinaka. Następnie trzeba zwrócić uwagę na moment obrotowy i rodzaje oferowanych w maszynie ostrzy. Logiczne jest, że jeśli obrabiamy płyty PCV, to wystarczy nam minimalna moc silników i cienkie, precyzyjne ostrza, które nie poszarpią jej brzegów.
Jakie udogodnienia możemy dołożyć do piły?
Udogodnieniem, które można dołożyć do piły formatowej jest przede wszystkim stół roboczy, który pozwoli na obróbkę materiałów różnej wielkości, wagi i długości. Zapewnienie sobie odpowiedniego, stabilnego stołu to tak naprawdę połowa sukcesu. Bez takiej podstawy praca z piłą formatową może się okazać dosyć trudna, ale oczywiście nie niemożliwa.
Źródło: https://winter-holztechnik.pl/