Segregacja śmieci – systemy, które ją ułatwiają

Systemy do segregacji śmieci nie muszą zajmować wiele miejsca, a ich montaż nie musi oznaczać rewolucji w kuchni. Istnieją rozwiązania, które znacząco ułatwiają podział odpadów na frakcje, a do tego mieszczą się w jednej szafce. Wśród nich są zestawy marki REJS, w tym nowość – SORTE.

Brak miejsca na postawienie pojemników na odpady to jeden z najczęściej wymienianych powodów niesegregowania śmieci w domu. Właściciele niewielkich kuchni tłumaczą, że wiadra na co najmniej 3-4 frakcje zajmą zbyt wiele cennej przestrzeni, komplikując i tak niełatwe przemieszczanie się. Z kolei w przypadku wnętrz większych, problematyczne okazuje się być estetyczne wkomponowanie koszy na śmieci w aranżację lub schowanie ich w zabudowie.

– W obu przypadkach często kończy się podobnie. Albo zupełnie rezygnujemy z segregacji, albo decydujemy się na półśrodki, które nie są ani ładne, ani wygodne – jak np. ustawianie tymczasowych wiader lub upychanie ich po kątach. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu w firmie REJS.

Tymczasem na rynku są rozwiązania, które mogą znacząco ułatwić segregację śmieci. Wybierając odpowiedni system i… właściwy jego wariant, mamy szansę optymalnego dopasowania go do własnych przyzwyczajeń. Na odpady, których generujemy więcej możemy przeznaczyć kosz większy, a na te pojawiające się rzadziej – mniejsze. Dodatkowo – co ważne – systemy te nie wymagają ani wiele miejsca, ani diametralnych zmian w samej kuchni. Niektóre z nich możemy z powodzeniem wstawić do już posiadanej szafki lub głębokiej szuflady, inne zaś – szybko i wygodnie zamontować w wybranym korpusie.

Do wstawienia

Do tej pierwszej grupy – systemów niewymagających montażu – należą zestawy PRAKTIKO REJS. Kilka pojemników osadzonych na zbiorczej tacy możemy po prostu wstawić do standardowej szafki lub szuflady typu Slim Box czy Comfort Box. W tym drugim wypadku – po wysunięciu szuflady będziemy mieć ułatwiony dostęp do wszystkich koszy naraz. A wariantów ustawienia i pojemności wiader w PRAKTIKO jest wiele. Do wyboru są zestawy z 2, 3 lub 4 wiaderkami o poj. od 7 do 20 litrów, każdy ze szczelną pokrywą. Ich uzupełnieniem są 2 lub 3 mniejsze pojemniki, w których trzymać możemy np. zużyte baterie.

Innym pomysłem jest SORTE – nowość wprowadzana właśnie przez markę REJS. Dostępny w trzech szerokościach: 60, 80 i 90 cm stelaż umożliwia wstawienie do szuflady kilku wiader o różnej wielkości. Ich liczbę i pojemność wybieramy sami – do wyboru mamy kosze z systemów PRAKTIKO i JC o poj. 7, 9, 15 i 20 l.

Co ważne, SORTE umożliwia pełne wykorzystanie miejsca w szafce – za koszami do segregacji możemy ustawić np. środki czystości lub akcesoria do sprzątania. Odpowiednia pokrywa uchroni przed nieprzyjemnym zapachem, a jednocześnie służyć będzie jako dodatkowa półka. Srebrny lub grafitowy stelaż dostosowany jest do wysokich szuflad Slim Box (H=185) i Comfort Box (H-204), o głębokości: 40, 45 i 50 cm.

Z wysuwem

Innym pomysłem na zorganizowanie domowej segregacji jest montaż w szafce dolnej odrębnej szuflady z pojemnikami na śmieci, lub systemu osadzonego na prowadnicach pełnego wysuwu. Tu do wyboru mamy m.in. zestaw JC REJS, który zamontować możemy nawet w stosunkowo wąskim korpusie – o szerokości od 30 cm. Mocowany do dna oferuje ładowność do 20 kg. Obejmuje od 2 do 4 pojemników ze wspólną, wysuwaną pokrywą, które możemy zestawiać w różnych konfiguracjach.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy zestawy koszy do szuflad, czy systemy na odrębnych stelażach i prowadnicach, pełny wysuw pozwoli na bardzo łatwy dostęp do wszystkich pojemników naraz – wystarczy pociągnąć za front i już. Jeśli zaś chcemy jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie, możemy zdecydować się na montaż elektrycznych systemów wspomagania otwierania typu Hailo Libero czy Blum Servo Drive. W tym wypadku wystarczy przesunąć stopą w okolicach wieńca dolnego (Hailo Libero) lub nacisnąć lekko front (Servo Drive) – by system sam wysunął się z korpusu szafki oferując dostęp do wszystkich wiader.

www.rejs.eu