Większość z nas dokładnie zna sytuację, kiedy z jednej łazienki w tym samym czasie skorzystać chce dwoje ludzi. Z reguły jest to niemożliwe ze względu na brak odpowiednio dużej przestrzeni lub przystosowania wyposażenia pomieszczenia do potrzeb więcej niż jednej osoby. Jak zatem stworzyć łazienkę z której korzystać mogą dwie osoby naraz? Wystarczy podczas urządzania wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.
Decydując się na stworzenie łazienki dla dwojga warto wziąć pod uwagę styl życia osób, które będą z niej korzystać. Kluczowa może okazać się kwestia porannej toalety. Jeżeli domownicy wychodzą z domu do pracy o tej samej godzinie, to łazienka, z której korzystać może więcej niż jeden domownik jednocześnie może okazać się zbawienna. Koniec z kłótniami i spóźnieniami. Ranek może być przyjemny
Wanna czy prysznic? A może jedno i drugie?
Kwestia wyboru pomiędzy wanną a prysznicem zależy od indywidualnych upodobań mieszkańców. Podczas gdy jedni uwielbiają wylegiwanie w ciepłej wodzie, drudzy biorą energetyczny prysznic. W łazience dla dwojga należy wziąć pod uwagę preferencje zarówno jednej, jak i drugiej strony. Najwygodniej postawić wtedy na wannę i prysznic, o ile posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni, na której oba te sanitariaty zmieszczą się i pozostawią jeszcze dużo dodatkowego miejsca. Gdy jednak metraż łazienki nie jest na tyle duży, aby pomieścił i jedno i drugie warto zastanowić się nad większą wanną lub dużym prysznicem tak, aby mogły pomieścić dwie osoby jednocześnie. Najwygodniejszą opcją, która pomieści bez problemu dwoje ludzie są kabiny typu walk in z odpływem liniowym. Takie modele pryszniców są z reguły duże i przestronne, nie posiadają brodzika i są łatwe w utrzymaniu w czystości.
Dwie umywalki to konieczność!
Jeżeli tylko przestrzeń pozwala na zastosowanie dwóch umywalek, pomysł ten może okazać się strzałem w dziesiątkę! Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzymy dwie oddzielne przestrzenie w łazience – dla niej i dla niego.
Możemy pokusić się o zastosowanie dwóch umywalek nablatowych zamontowanych na jednym długim blacie lub postawić na jedna dużą umywalkę meblową z dwiema bateriami. Dwie umywalki z przestrzenią w postaci blatu to zdecydowanie bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania najczęściej używanych kosmetyków i takich przedmiotów jak np. golarki czy szczoteczki do zębów. – Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wybór umywalki podwójnej czy dwóch osobnych, znajdujących się na jednym blacie warto zadbać o pojemną, solidną szafkę podumywalkową. Każdy z domowników powinien mieć bowiem swoją własną przestrzeń do przechowywania kosmetyków, akcesoriów i środków higienicznych. Pod umywalkami najlepiej sprawdzą się szuflady, z których korzystanie jest wygodne, a wszelkie przedmioty dostępne są dosłownie pod ręką, bez konieczności schylania się. Nie zapominajmy również o lustrze! Możemy postawić na jedno duże rozciągające się od jednej umywalki do drugiej lub na dwa mniejsze – osobno nad jedną i drugą umywalką – podkreśla Ewa Popławska, ekspert marki Defra.
Dużo miejsca do przechowywania
Łazienka aranżowana dla więcej niż jednej osoby z zamysłem stworzenia oddzielnych przestrzeni w jednym pomieszczeniu wymaga również zagospodarowania indywidualnych miejsc do przechowywania. – Duża łazienka, choć ma ogromny potencjał aranżacyjny, wymaga konsekwencji w aranżacji. Aby zapobiec estetycznemu chaosowi warto zadbać o spójność stylistyczną. Wybierając meble do dużej łazienki, w której wydzielamy strefy dla niej i dla niego warto postawić na zestawy mebli z tej samej kolekcji. Będą one pewnego rodzaju spoiwem aranżacji, wprowadzając porządek i harmonię aranżacyjną. Oprócz wygodnych szafek podumywalkowych wyposażonych w szuflady warto zadbać o dodatkowe szafki nieopodal strefy z umywalkami lub zaaranżować miejsce na jedną szafkę o większych gabarytach np. na jednej ze ścian. Taka duża szafa łazienkowa stwarza niezbędną przestrzeń do przechowywania zapasów w postaci papieru toaletowego, ręczników, detergentów czy kosmetyków. Łazienka tworzona dla dwojga wymaga stworzenia dwóch pomieszczeń w jednym. Dlatego też i miejsca do przechowywania powinna być wystarczająca ilość, mniej więcej taka, jak w dwóch oddzielnych łazienkach. Dzięki takiemu podejściu uda się stworzyć prawdziwie komfortową przestrzeń, z której każdy domownik korzystać może niezależnie od siebie – radzi ekspert Defra.
Coś dla niej, coś dla niego
W wielu domowych łazienkach wyposażenie w postaci WC i bidetu stanowi standard wykończenia. Nic w tym dziwnego, nasza świadomość na temat higieny wzrasta i coraz więcej osób pragnie również udoskonalać w tym celu swoje pomieszczenia sanitarne. Oprócz oczywistych elementów wyposażenia warto w łazience dla dwojga zadbać o pisuar, który stanowi ukłon w stronę mężczyzn. To rozwiązanie niezwykle wygodne, ale również takie, które odczuwalnie podnosi standard higieny w każdej łazience. Kobietom natomiast zapewne spodoba się pomysł z zaaranżowaniem toaletki. Warto przeanalizować zalety takiego rozwiązania szczególnie wtedy, gdy łazienka wyposażona jest w okno i w pomieszczeniu gości dużo naturalnego światła, które jest zresztą niezbędne do wykonywania codziennych czynności związanych np. z makijażem.
Pamiętać należy, że choć łazienka dla dwojga zakłada stworzenie dwóch oddzielnych przestrzeni, to powinna jednak zawierać elementy, które będą spajały całą aranżację w jedną. Być może rozwiązaniem będą wspólne zdjęcia, bądź motyw przewodni istotny dla obojga. Ważne jedynie, aby stworzyć pomieszczenie, które będzie sprzyjało relaksowi i wyciszeniu oraz takie, które będzie jednocześnie odzwierciedlało osobowość każdego z domowników.