QUICK-STEP: BLIŻEJ NATURY

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a w raz z nią natura zaczyna budzić się do życia. To idealny czas, aby zmienić swoje wnętrze zgodnie ze święcącym triumfy trendem biophilic design. Opiera się on na stosowaniu rozwiązań, w których główną rolę odgrywają elementy nieodparcie kojarzące się z przyrodą oraz materiały przyjazne środowisku. W tym kontekście doskonały punkt wyjścia stanowią podłogi laminowane Quick-Step, które wykonane zostały z drewna pochodzącego z recyklingu. Dodatkowym ich atutem jest dożywotnia gwarancja, na którą mogą liczyć wszyscy decydujący się na zakup paneli belgijskiego producenta.

MIŁOŚĆ NA CAŁE ŻYCIE

Nie ma lepszego sposobu na oczyszczenie umysłu niż wędrówka po lesie lub długi spacer po pustej plaży. W obecnych czasach coraz częściej uciekamy do natury, gdyż to ona pomaga nam się w pełni zrelaksować. Także do naszych domów i mieszkań chcielibyśmy wprowadzić harmonię i spokój, które odczuwamy obcując z przyrodą. Dlatego coraz więcej architektów i projektantów urządza wnętrza zgodnie z założeniami trendu biophilic design. Termin ten został ukuty w latach 70. XX wieku przez amerykańsko-niemieckiego psychologa Ericha Fromma i oznacza miłość do życia.

Postępująca w ostatnich dziesięcioleciach urbanizacja sprawiła, że coraz trudniej uciec od betonu i hałasu. Najnowsze badania tymczasem potwierdzają, że czas spędzony w otwartych przestrzeniach, gdzie dominuje naturalne oświetlenie i wentylacja najlepiej wpływa na nasze samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nieprzypadkowo więc biophilic design stanowi podstawę holistycznej filozofii projektowania, której celem jest przywrócenie więzi z naturą. 

NATURA WCHODZI DO WNĘTRZ

Najprostszym sposobem na wprowadzenie elementów natury do mieszkania są dekoracje roślinne. Niezwykle popularne są na przykład domowe ogrody wertykalne, czyli ściany porośnięte roślinnością. Podobny efekt – ale mniejszym nakładem pracy – można osiągnąć za pomocą kwiatów. Już nawet bukiet w wazonie może przynieść ukojenie, a ponieważ każdy gatunek kwiatów ma inne znaczenie emocjonalne, dekorowanie nimi mieszkania pozwala wyrazić własną osobowość. Nic dziwnego, że floroterapia, czyli terapia kwiatowa, cieszy się ostatnio taką popularnością.

W kontekście biophilic design znaczącym źródłem inspiracji jest bogata paleta barw obecnych w naturze. Szeroka gama odcieni zieleni idzie w parze z kolorami ziemi, które kontrastują z eksplozją barw świata kwiatów. Kolory mają również znaczący wpływ na nastrój każdego z nas. Do sypialni na przykład najlepiej wybrać neutralne odcienie szarości lub uspokajające odcienie niebieskiego. Z kolei do kącika śniadaniowego można wprowadzić słońce, stosując elementy w kolorze żółtym i pomarańczowym. 

Choć w kontekście biophilic design każde wnętrze wymaga nieco innego podejścia, dość uniwersalne zastosowanie ma drewno. Modnym elementem dekoracyjnym z tego surowca może być choćby stolik kawowy ze zwietrzałego pnia, meble o organicznych formach czy okładziny ścienne z motywami liści i dekoracje z muszli lub mchów. Kolejnym tego typu rozwiązaniem jest właściwie dobrana podłoga. Quick-Step oferuje bogatą kolekcję laminatów ze wzorami oddającymi piękno naturalnego drewna, które powstały w zrównoważony sposób, bez szkody dla środowiska.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do dogmatycznych trendów urządzania wnętrz, biophilic design nie narzuca żadnych zasad. Podobnie jak w japońskim wabi-sabi, chodzi tu o piękno, które wyraża się poprzez niedoskonałości. 

PIĘKNO I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ W JEDNEJ PODŁODZE

Projektanci podłóg Quick-Step zawsze czerpali inspirację z natury, równocześnie tworząc innowacyjne rozwiązanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest podłoga laminowana będąca idealnym sposobem na wprowadzenie natury do wnętrza przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody. 

Quick-Step opracował technologię, dzięki której kolor i struktura wykończeń są widoczne także na łączeniach, a to sprawia, że podłoga laminowana wygląda hiperrealistycznie. Co więcej, struktura powierzchni i dodatkowe matowe warstwy wierzchnie, sprawiają, że laminat w dotyku przypomina autentyczne drewno. 

Konserwacja tego typu podłogi jest niezwykle prosta, ponieważ jest ona odporna na uderzenia za sprawą niezwykle wytrzymałej warstwy wierzchniej i twardego rdzenia z płyty HDF. Składa się ona w całości z drewna pochodzącego z recyklingu, zebranego na przykład z tartaków, gdzie w przeciwnym razie zostałoby ono spalone lub zniszczone. Wykorzystując odpady przemysłowe Quick-Step ogranicza wycinkę nowych drzew, w rezultacie stając się pierwszym producentem podłóg laminowanych, który otrzymał unijne oznakowanie ekologiczne. Certyfikat PEFC (Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) to gwarancja, że proces produkcji podłogi w żaden sposób nie przyczynił się do wylesiania. Z kolei dożywotnia gwarancja (do 25 lat użytkowania) to nie tylko praktyczne korzyści dla użytkowników, ale także wsparcie dla ochrony środowiska idealnie wpisujące się w trend biophilic design. www.quick-step.com.pl