ProMaTap 2022 Meblarstwo wciąż czeka na wsparcie państwa

Polskie meblarstwo potrzebuje aktywnego wsparcia państwa, uznania go za kluczowy sektor narodowy, w tym stabilizacji podatkowej, ale przede wszystkim – podobnie jak inne branże – powstrzymania inflacji, która nie pozwala na żadne sensowne kalkulacje – takie wnioski przedstawiali analitycy podczas 16. edycji ProMaTap, jednej z najważniejszych imprez meblarskich B2B w Polsce, która odbyła się w Łodzi, w Hotelu Ambasador Premium. Skutki wysokiej inflacji i wojny za wschodnią granicą to były dwa wiodące tematy przewijające się przez większość dyskusji i rozmów podczas ProMaTap 2022.

ProMaTap to impreza, która wprawdzie ma formułę targową, ale jest przede wszystkim wydarzeniem przeznaczonym wyłącznie dla przedsiębiorców z branży meblarskiej. Chodzi o to, aby wytwórcy mogli w spokojnej atmosferze spotkać się producentami komponentów niezbędnych do produkcji mebli, nawiązać kontakty czy podpisywać konkretne umowy. Obok części wystawienniczej zawsze dużym zainteresowaniem cieszy cię część seminaryjna, podczas której praktycy przedstawiają najnowsze rozwiązania w produkcji towarów. W tym roku dużym zakresem zagadnień były nowoczesne rozwiązania informatyczne  prezentowane przez firmy z branży IT oraz dostarczające maszyny i urządzenia, które przekonywały do różnorakich rozwiązań zmierzających do automatyzacji produkcji.. Pokazano m.in. film z fabryki z francuskiego Bordeaux, w której zdecydowaną większość planowania produkcji na zamówienie przeniesiono do „chmury”. Zastanawiano się także czy „cyfrowy” pracownik zmieni zarządzanie i organizację produkcji w fabryce mebli.

Polskie firmy meblarskie idą z duchem czasu, wciąż się zmieniają i to widać także podczas ProMaTap – mówi Leszek Raniewicz, z firmy Abacorp, organizator ProMaTap. – Wzrosło zainteresowanie płynnym zaangażowaniem nowoczesnych technologii do procesu produkcji, a rozwiązania szyte na miarę, na indywidualne zamówienia szczególnie w tym przemyśle znajdują zastosowanie. Przedsiębiorczość oraz elastyczność tej branży potwierdzają doskonałe, najlepsze w historii wyniki finansowe za rok ubiegły, a przecież był to czas pandemii, który większość sektorów gospodarki przetrwała z zadyszką. Tymczasem Polski przemysł meblarski umocnił pozycję potęgi światowej, to obecnie największy eksporter w UE, czwarty przemysł w kraju pod względem wielkości zatrudnienia. Te osiągnięcia dokonane w tak trudnym czasie pozwalają liczyć na aktywniejsze wsparcie ze strony państwa.

Dwa wiodące tematy, które były obecne przez cały czas trwania ProMaTap 2022 to wojna na Ukrainie i galopująca inflacja. Największym zmartwieniem był ich wpływ na końcową cenę produktów, a co za tym idzie, na skalę spodziewanych w tym roku zysków. Póki co – jak podkreślano – polscy producenci mebli oraz komponentów uzupełnili luki dostaw wynikające z wojny na Ukrainie (m.in. efekty sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś), ale skutki inflacji wciąż są trudne do przewidzenia.

Wśród zagrożeń dla branży meblarskiej wymieniano: wzrost cen surowców, wzrost kosztów obsługi zadłużenia, niski poziom inwestycji (podczas gdy firmy francuskie i niemieckie przy wsparciu władz bardzo mocno inwestują w swoje moce produkcyjne), niski zakres automatyzacji produkcji co może skończyć się utratą konkurencyjności cenowej.

Konieczne jest także zdefiniowanie branży meblarskiej, jako jednego z czempionów polskiej gospodarki – mówi Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha. stypendysta University of Wisconsin Milwaukee (USA), od lat związany z sektorem bankowości. – Oczywiście nie chodzi o symboliczne definiowanie podczas przeróżnych imprez okazjonalnych czy gal, ale poważne potraktowanie tej branży i zaproponowanie jej przedstawicielom realnego wsparcia. Na przykład, skoro Wietnamczycy czy Kambodżańczycy mogli ostatnio doprowadzić do zniesienia ceł na swoje towary na dwa lata przez administrację prezydenta Joe Bidena, to czy o podobne rozwiązania nie powinna postarać się nasza administracja, zwłaszcza, że jesteśmy wiernym sojusznikiem USA? Rynek amerykański dla naszych producentów mebli stanowi wciąż wyzwanie, a jego udział w eksporcie z pewnością mógłby być większy, ale do tego potrzebne są rozwiązania systemowe.

Ireneusz Jabłoński wskazywał jeszcze na dwie istotne kwestie: ustawiczną edukację kadr dla przemysłu meblarskiego, która miała odbywać się poprzez planowane Branżowe Centra Umiejętności, ale pieniądze na ich powstanie zamrożone są w KPO. – Potrzebna jest także stabilizacja systemu podatkowego – mówi Ireneusz Jabłoński. – Podatki powinny być proste i przejrzyste, nie powinny być przedmiotem gry operacyjnej między przedsiębiorcą, a urzędem skarbowym, tak jak jest obecnie.

16. edycja konferencji wystawienniczo-seminaryjnej ProMaTap, jednej z najważniejszych w Polsce imprez branży meblarskiej odbyła się w hotelu Ambasador Premium, w Łodzi. Jej organizatorem jest firma Abacorp. Tak, jak dotychczas impreza skupiała się na sektorze mebli tapicerowanych i materacy.