Oddzielna pralnia to bardzo wygodne rozwiązanie, na które właściciele domów jednorodzinnych i dużych mieszkań decydują się coraz chętniej i coraz częściej. Jak ją urządzić, by była funkcjonalna? I co zrobić, gdy nie możemy przeznaczyć na nią odrębnego pomieszczenia?
FOT. REJS
Pralnia to obecnie jedno z najważniejszych must have wymienianych przez właścicieli domów. Odrębna przestrzeń gospodarcza, w której możemy ustawić: pralkę, suszarkę, kosz na brudne ubrania, deskę do prasowania, a także potrzebne detergenty, to rozwiązanie wygodne i znacząco ułatwiające utrzymanie czystości. Pozwala na swobodne rozwieszenie prania, jego segregację i złożenie. Na ogół umieszczamy ją niedaleko głównej łazienki lub garażu, ale zdarza się, że powstaje na… poddaszu. Oddalenie od salonu i przestrzeni dziennej sprawi, że domownicy nie muszą słuchać odgłosu wirowania podczas kolacji czy oglądania ulubionego filmu, a goście nie zobaczą bałaganu.
FOT. REJS
– W mniejszych mieszkaniach funkcję pralni pełni zazwyczaj wydzielony kącik w łazience lub kuchni, w którym ustawia się sprzęt AGD. Najczęściej brak miejsca zmusza do maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Ale nie znaczy to, że skazani jesteśmy na brak funkcjonalności czy nieład estetyczny. W obu przypadkach – i w pralniach przestronnych, i w tych mniejszych, możemy ułatwić sobie codzienne czynności za pomocą sprytnych akcesoriów meblowych. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu marki REJS.
Akcesoria do pralni – kosze na pranie
Oprócz urządzeń AGD, pierwszorzędną rolę pełni w pralni… kosz na brudne ubrania. Postawić go możemy obok pralki lub – jeśli zależy nam na dyskrecji – schować w szafce. I tu, dzięki akcesoriom meblowym, mamy kilka opcji do wyboru.
Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na nową linię koszy na pranie marki REJS. Obejmuje ona pojemniki, które można przymocować do frontu otwieranego tradycyjnie (na zawiasach) bądź uchylnie. W jej ramach dostępne są również pojemniki, które można zawiesić na specjalnych prowadnicach i wysuwać jak szufladę. Oba warianty zapewniają znacznie łatwiejszy dostęp do kosza, a jednocześnie pozwalają go dyskretnie schować.
FOT. REJS
– Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest zestaw dwóch pojemników. Za jego pomocą możemy od razu segregować pranie na ciemne i jasne. W tym przypadku kosze zawieszone są na wytrzymałym wysuwnym stelażu przeznaczonym do szafek o szer. 60 cm. – wyjaśnia Damian Rybak.
Do wyboru mamy dwa rodzaje pojemników: większe z tworzywa sztucznego w matowym, białym wykończeniu (oferowane z pokrywą w komplecie) lub mniejsze z białego drutu (bez pokrywy). Oba wyróżniają się ażurową budową, która zapewnia dostęp powietrza i jego cyrkulację, co w przypadku brudnych tekstyliów jest bardzo ważne – np. wówczas gdy z jakiegoś powodu zrobienie prania się opóźni.
FOT. REJS
Porządek w szafie gospodarczej – House Master
Innym rozwiązaniem pomagającym utrzymać porządek w pralni jest odpowiednia organizacja szafy gospodarczej. Ułatwia ją stelaż House Master, który powstał z myślą o przechowywaniu akcesoriów i urządzeń służących do utrzymania czystości i porządku. Dostępny w wersji prawej i lewej stelaż przeznaczony jest do szafek o szer. 40 cm z drzwiami przesuwnymi lub osadzonymi na standardowych zawiasach. W wersji podstawowej obejmuje:
• 3 półeczki o różnych rozmiarach, na których możemy ustawić środki czystości, wiadra, a nawet odkurzacz.
• Listwę na 3 haczyki np. na ściereczki.
• Specjalnie wyprofilowany wieszak na rurę odkurzacza.
• 3 uchwyty na szczotki, w które po wyjęciu uszczelki można wsunąć rurę od odkurzacza.
FOT. REJS
Zastosowany w stelażu do szafy gospodarczej House Master system jezdny REJS z miękkim dociągiem gwarantuje płynny ruch podczas otwierania i zamykania. Wersję podstawową możemy dopasowywać do własnych potrzeb np. przesuwając wysokość zawieszenia półeczek czy mocując dodatkowe uchwyty. Wszystko po to, by maksymalnie ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności.