Ponadczasowe projekty IKEA powracają w pełnym rozkwicie

Kwitnące rośliny to nie tylko źródło nektaru i tlenu, ale również piękna dekoracja – kwiaty są także symbolem miłości i przyjaźni. Inspirując się nimi, IKEA prezentuje czwartą odsłonę jubileuszowej kolekcji Nytillverkad, która otwiera drzwi do świata optymizmu, kreatywności i pozytywnego podejścia do życia.

Kwiatowe wzory, odświeżone klasyki i zrównoważone rozwiązania – tak w skrócie można opisać nową kolekcję Nytillverkad od IKEA. To podróż do przeszłości z nutą nowoczesności, która rozkwitnie w każdym wnętrzu. Nytillverkad to powrót do lat 60. i 70. XX wieku. Kultowe produkty z tamtych czasów powracają w odświeżonych wersjach z nowoczesnymi materiałami i udoskonalonymi konstrukcjami. Wśród nich znajdują się ponadczasowe projekty takich legend wzornictwa jak Göty Trägårdh, Gillisa Lundgrena, Charlotte Rude czy Hjördis Olsson-Une.

Siła drzemiąca w kwiatach

Motywem przewodnim kolekcji są kwiaty. Wzór MAJSOL autorstwa Göty Trägårdh, debiutujący na narzutach i roletach w 1971 roku, teraz ponownie kwitnie na kompletach pościeli KRANSMALVA i poszewkach dekoracyjnych poduszek w odcieniach żółci i pomarańczy, dodając wnętrzom energii i radości. Żółta i pomarańczowa pościel KRANSMALVA jest dostępna w dwóch rozmiarach, z jedną lub dwiema poszewkami na poduszki.

Tkanina SANDETERNELL z tym samym kwiatowym wzorem zachęca do kreatywnych projektów – uszyj z niej poszewki, torbę lub rozłóż na sofie, by wnętrze domu eksplodowało kolorami. Wykorzystując trzymetrowy kupon tkaniny o szerokości 150 cm możesz stworzyć, co tylko przyjdzie ci do głowy. Na rynkach europejskich tkanina SANDETERNELL składa się w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Nowe wcielenia kultowych projektów

W kolekcji Nytillverkad znajdziemy nowe interpretacje kultowych projektów IKEA. Stolik kawowy, inspirowany modelem POP z 1968 roku należał kiedyś do kolekcji mebli modułowych. Choć jego projektant – Erik Wørts zaprojektował go z myślą o młodych i śmiałych przedstawicielach pokolenia beatników, przypadł do gustu każdemu, kto miał chrapkę na coś niecodziennego. W ramach kolekcji Nytillverkad ten charakterystyczny stolik wraca jako GARNANÄS w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i zielonym.

Fotel SJÄLSÖ to nowoczesna wersja fotela typu safari z 1990 roku, który zapewni komfort i odrobinę egzotyki w każdym wnętrzu. Kwadratowe boki ramy z litego drewna sosnowego, stanowiące podstawę i zarazem podłokietniki, uzupełnia mocna tkanina w piaskowym kolorze rozciągnięta na siedzisku i oparciu.

Fotel ORRESLÄTT to prawdziwa ikona. Debiutował pod nazwą BUSTER w katalogu IKEA z 1959 roku, po wprowadzeniu drobnych zmian wrócił do sprzedaży jako GAGNET na 75 rocznicę naszego istnienia w 2019 roku – a teraz jest częścią kolekcji Nytillverkad. To lekki i poręczny fotel z rattanu w naturalnym kolorze, o krągłym kształcie, na czarnych stalowych nogach.

Osadzony na rurowej ramie fotel GOGO pojawił się w katalogu IKEA w 1972 roku i utrzymał się w ofercie przez ponad 10 lat. Jego twórczyniami były Charlotte Rude i Hjördis Olsson-Une. W 1968 roku zatrudniono je jako projektantki i podczas następnych pięciu lat spędzonych w IKEA, wniosły do działu projektowego powiew świeżości i młodzieńczy zapał. Ich słynne fotele powracają po latach w ramach kolekcji Nytillverkad pod nazwą ÖNNESTAD. Tak samo barwne i sprężyste jak wtedy, z równie obszernymi i miękkimi poduszkami, teraz do wyboru w czerwonym i zielonym kolorze.

Te same ramy, nowe podejście

Lustro TURBOKASTANJ z kolekcji Nytillverkad to odświeżona wersja kultowego lustra JARL, zaprojektowanego przez Gillisa Lundgrena w 1978 roku. Nowe lustro jest nieco mniejsze od swojego pierwowzoru, ale zachowuje charakterystyczną kwadratową formę i wąską półeczkę, idealną na umieszczenie drobnych dekoracji. W kolekcji Nytillverkad dostępne jest także w nietypowej wersji kolorystycznej – czerwonej, z widocznym rysunkiem słojów. To odważny element, który pozwoli na eksperymentowanie z wyglądem wnętrza i dodanie mu unikalnego charakteru.

Czwarta odsłona kolekcji Nytillverkad składa się z 20 przedmiotów. Obok wyżej wymienionych znajdują się w niej także stojak na rośliny, wazony, lampa oraz inne meble. Linia jest dostępna w sprzedaży od kwietnia. Więcej na IKEA.pl


Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie 11 sklepów IKEA, 68 Punktów Odbioru Zamówień (łącznie z punktami mobilnymi), 11 Studiów Planowania i Punkt Planowania IKEA, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem 5 centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 29 sklepów IKEA w 9 krajach w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również 6 farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.

*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza niemal 400 sklepami w 32 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.