Miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku. Jaki powinien być pokój ucznia? Zobacz, jak go urządzić wygodnie i przytulnie, nawet na niewielkiej przestrzeni.
Standardowy pokój polskiego ucznia to 10-13 mkw., na których musi zmieścić się łózko, biurko, szafa i komoda na przysłowiowe skarby. Oznacza to, że przestrzeń trzeba podzielić na strefę do nauki, do zabawy i do wypoczynku. Nauka to zdecydowanie wygodne biurko i ergonomiczne krzesło, a także właściwe oświetlenie. Zabawa to miejsce, w którym dziecko będzie spędzało wolny czas – może być to łóżko lub wygodna pufa. Wypoczynek dla dziecka jest równie ważny, dlatego nie można zapominać o komfortowym łóżku z materacem. Jak pogodzić te wszystkie strefy na małym metrażu i zrobić to tak, by były wygodne dla dziecka?
– Mały metraż w żaden sposób nie ogranicza zaprojektowania ciekawej i funkcjonalnej przestrzeni. Nie trzeba rezygnować np. z większego łóżka czy wygodnego biurka, by zaoszczędzić miejsce w pokoju – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Dodaje, że wystarczy wykorzystać przemyślane rozwiązania, np. 2w1, by zyskać i miejsce, i wygodę.
Nauka i odpoczynek
Mając do dyspozycji mały metraż, możemy połączyć strefę do nauki ze strefą do wypoczynku. Z pomocą przychodzi tu okucie Tavoletto, które za dnia pełni funkcję biurka, a wieczorem zmienia się w łóżko. – Zaletą Tavoletto jest nie tylko niezwykła oszczędność przestrzeni, ale i wygoda użytkowania. Biurko można zamienić w łóżko dosłownie jednym ruchem ręki. Dodatkowo przy zmianie funkcji blat biurka jest przesuwany w pozycji poziomej, co pozwala na pozostawianie na nim przedmiotów, w tym również monitora, bez potrzeby ich sprzątania – wyjaśnia Michał Kichler i dodaje, że takie rozwiązanie zapewnia dziecku zarówno odpowiednią przestrzeń do pracy, jak i do wypoczynku. W zależności od wieku dziecka można dobrać odpowiednią wielkość łóżka – Tavoletto jest dostosowane do dwóch wymiarów materaca: 90×200 cm i 140×200 cm.
Praktycznym uzupełnieniem strefy nauki będą również uchwyty do mebli z ramkami na karteczki. – Takie uchwyty ułatwią dziecku utrzymanie porządku w biurku i komodzie. Dzięki wsuwanym w ramy uchwytów karteczkom można usystematyzować książki, artykuły szkolne, a także zabawki – mówi Michał Kichler.
Dbając o wygodę dziecka podczas nauki, warto również pomyśleć o jego zdrowiu i właściwej postawie. Niezbędnym elementem wyposażenia każdego biurka jest ramię do monitora Ellipta. Zapewnia ono ergonomiczną pozycję przy nauce przed komputerem, a także dosłownie dba o kręgosłup ucznia. Dodatkowo posiada przydatną funkcję obrotu ekranu z pozycji poziomej do pionowej.
Światło – w strefie nauki i odpoczynku
Oświetlenie w pokoju dziecka jest jednym z najistotniejszych elementów – pozwala mu uczyć się i odpoczywać w komfortowych warunkach.
Do nauki przy biurku, a także do czytania w łóżku warto wykorzystać lampkę z elastycznym wysięgnikiem, np. Loox LED 2035 z wbudowanym przełącznikiem, z dwoma poziomami jasności i gniazdem USB. Pozwala ona na regulację źródła światła w zależności od potrzeb – do nauki przy monitorze, do czytania lub sklejania modeli.
W pokoju dziecka, które ma tendencje do wstawania w nocy, warto zamontować również czujniki ruchu i zmierzchu. – Dzięki temu rozwiązaniu dziecko nie będzie bało się ciemności. Czujka włączy się, gdy dziecko wstanie z łóżka i oświetli mu drogę, np. do łazienki – tłumaczy Michał Kichler. Podkreśla również, że użytkownik samodzielnie jest w stanie ustawić odpowiedni poziom światła, przy którym włączy się czujka.
Strefa odpoczynku powinna być przytulna i dawać poczucie komfortu. To nie tylko wygodne łóżko czy komoda z zabawkami, ale także odpowiednia atmosfera. Tu idealnie sprawdzi się oświetlenie RGB systemu Loox 5. Dzięki mobilnej aplikacji można przy użyciu smartfona (czyli niezbędnika każdego ucznia) sterować kolorami i dopasowywać je do danego wnętrza lub nastroju.
Odpowiednie meble, nastrojowe światło, rozwiązania, które zadbają o zdrowie dziecka – to wszystko sprawi, że pokój ucznia na 6+ ocenicie nie tylko Wy, ale przede wszystkim jego najbardziej wymagający użytkownik – czyli Wasze dziecko.
Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych
i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.