Płyty kuchenne oparte na technologii gaz-pod-szkłem to wyjątkowe rozwiązanie dostępne na rynku AGD. Łączą w sobie zalety zasilania gazem, gotowania na ceramicznej, łatwej do utrzymania w czystości powierzchni z mnogością funkcjonalności. Czy ten innowacyjny sprzęt może znaleźć swoje zastosowanie w każdej kuchni i gdzie najlepiej go umieścić? Na te pytania odpowiada Kamila Prałat, ekspertka z firmy SOLGAZ.
Płyty gazowe bez płomieni od polskiego producenta sprzętu AGD – firmy SOLAZ – stanowią alternatywę dla tradycyjnych kuchenek gazowych, ale również indukcyjnych i elektrycznych. Doskonale wkomponowują się w różne przestrzenie kuchenne, wzbogacając je swoją elegancką oraz nowoczesną estetyką. Gwarantując szereg wygód i korzyści, ułatwiają codzienne przygotowywanie posiłków. Wśród ciekawych funkcjonalności tego typu rozwiązań można wymienić między innymi możliwość sterowania temperaturą, ręczne programowanie, blokada rodzicielska czy możliwość włączenia pauzy.
Gaz pod kontrolą
Innowacyjny sprzęt oparty na technologii gaz-pod-szkłem działa na każdy rodzaj gazu, zarówno ziemny, jak i z butli. Przed zakupem tego rodzaju sprzętu należy dowiedzieć się, z jakiego gazu korzystamy w naszym domu. W Polsce wyróżniamy kilka rodzajów gazu, a informacja ta jest cenna dla sprzedawcy, który dobierze właściwy model płyty. Warto również pamiętać, że podłączeniem kuchenki gazowej bez płomieni – podobnie jak innego sprzętu zasilanego gazem – powinien zająć się wykwalifikowany specjalista. A gdzie można umiejscowić taki rodzaj płyty w projekcie kuchni?
– Jedynym ograniczeniem w projektowaniu kuchni z płytą gazową bez płomieni jest miejsce przyłącza mediów. W innym przypadku możliwe jest umiejscowienie jej tak, by jak najlepiej wykorzystać kuchenną przestrzeń – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.
Funkcjonalna kuchnia
Niezależnie od wyboru miejsca montażu płyty gaz-pod-szkłem, warto pamiętać o zachowaniu w kuchni ciągu technologicznego. Pozwala on na efektywne korzystanie z pomieszczenia, które ułatwia i usprawnia codzienne gotowanie i do tego nie ogranicza naszych ruchów. Urządzając kuchnię, warto pamiętać o tak zwanym trójkącie roboczym, który zapewnia nam właściwą ergonomię pracy.
– Zasada ta zakłada, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lodówki po lewej stronie. Obok niej powinna znajdować się strefa przechowywania, następnie strefa zmywania oraz strefa przygotowywania potraw, do której zaliczamy zarówno blat roboczy, jak i płytę kuchenną – dodaje Kamila Prałat z SOLGAZ.
Warto pamiętać, by płyta gazowa bez płomieni znajdowały się przy instalacji wentylacyjnej, przy której powinien pojawić się okap. Lodówka nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, czyli przy oknie, grzejniku lub wspomnianej kuchence. Jeśli decydujemy się na montaż zmywarki, warto zlokalizować ją w pobliżu zlewu. Te ogólne zasady pozwolą nam tak zaplanować rozkład potrzebnych sprzętów, by w dalszym kroku funkcjonalnie zaplanować przestrzenie meblowe oraz blaty.
Dobre miejsce zgodnie z zasadami
Planując umiejscowienie płyty gazowej bez płomieni, musimy pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości. Dystans pomiędzy płytą a ścianą boczną powinien wynosić ok. 15 cm, natomiast w przypadku ściany tylnej ok. 4 cm. Dodatkowo, odstęp między dnem płyty a piekarnikiem lub szufladą powinien wynosić minimum 1,5 cm. Zabudowa znajdująca się nad płytą powinna być oddalona o bezpieczny dystans 70 cm, natomiast lodówka oraz zlewozmywak muszą być oddalone o 30 cm od płyty. Odległość między płytą gazową a oknem określana jest przez prawo budowlane i wynosi 1,5 m.
– Trzymając się powyższych zasad oraz dostępu do gazu i prądu, płytę gazową bez płomieni możemy umiejscowić w taki sposób, by jak najlepiej się nam z niej korzystało oraz tak, by jej designerski wygląd podkreślał charakter naszej wymarzonej kuchni. Spośród jakich miejsc możemy wybierać? Płyty oparte na technologii gaz-pod-szkłem świetnie się sprawdzą jako ozdoba wyspy kuchennej, nad piekarnikiem, nad zmywarką. Najczęściej wybieranym miejscem do zamontowania płyty gazowej jest blat kuchenny. Ważne jest jednak, że niezależnie od wybranej lokalizacji, nad płytą powinien znajdować się okap, który pomoże w oczyszczaniu powietrza – mówi ekspertka z firmy SOLGAZ.
Aranżując kuchnię należy pamiętać nie tylko o zadbaniu o estetykę, ale przede wszystkim o ergonomię i bezpieczeństwo pracy. Właściwe ustawienie mebli oraz sprzętów, w tym płyt gazowych bez płomieni, wpłynie na codzienne użytkowanie tego pomieszczenia. Projektując przestrzeń zgodnie z wytycznymi budowlanymi oraz zasadą ciągu technologicznego, uda nam stworzyć wyjątkowe pomieszczenie, w którym przygotowywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.
SOLGAZ sp. z o.o. – polska firma z branży AGD założona w 2002 roku. SOLGAZ tworzy ceramiczne płyty gazowe oparte na opatentowanej przez nich technologii typu gaz-pod-szkłem (tzw. „bezpłomieniowe płyty gazowe”). W ofercie SOLGAZ dostępne są również płyty indukcyjne, piekarniki i okapy.