Pikowanie jako sposób ozdabiania mebli tapicerowanych powstał za czasów Ludwika XVI. Ta metoda przetrwała stulecia, oparła się zmianom, modom, nowym trendom i pomysłom. Klasyka zawsze będzie modna. Zwłaszcza jeżeli daje efekt dworskiej elegancji, kojarzy się z luksusem i automatycznie wprowadza konkret do wnętrza. Co najważniejsze świetnie sprawdza się w połączeniu z każdym stylem. Pikowana kanapa lub narożnik będzie idealnie pasował do bogatej aranżacji glamour, ale i surowego wnętrza loftowego. Vintage i nowoczesność wokół pikowanego mebla tapicerowanego też będą tworzyć spójną całość.
Efektowne połączenia, czyli co nam dają różne style pikowań.
Na finalny efekt pikowania ma ogromny wpływ materiał, który zostanie użyty. W zależności od tego, czy będzie on miękki i elastyczny (welur, aksamit, plusz), czy sztywny i gruby zupełnie inaczej będzie się układał i tworzył inne wzory na powierzchni.
Pikowania mogą tworzyć różne kształty. Kwadrat, romb, linia urozmaicają wygląd mebla. Do tej techniki stosowane są ozdobne guziki (najczęściej pokryte tym samym materiałem tapicerskim), ale równie dobrze można obyć się bez nich. Pikowania bez guzików stosuje się na siedziskach i w miejscach, gdzie twardy guzik byłby niekomfortowy (gniótł, wbijał się, był zbyt twardym punktem) podczas korzystania z mebla.
Często pikowanie łączy się z ozdobnymi przeszyciami. Stabilizuje to materiał na meblu, ale i tworzy dodatkowy element dekoracyjny.
Pikowania nie tylko na meblach. Gdzie jeszcze odnajdziemy ten trend?
Pikowania to sposób dekoracji nie tylko mebli tapicerowanych takich jak kanapa, fotel czy narożnik. W ten sposób możemy stworzyć okazały zagłówek na ścianie w sypialni lub nawet całą ścianę. Jak w studio nagraniowym, pokój stanie przytulny i wyciszony.
Poza typowymi meblami i oczywistym zastosowaniem pikowania znajdziesz także na ubraniach, zwłaszcza tych ciepłych puchowych. Trzymają one w ryzach wypełnienie. Podobnie jest z kołdrami. Najpiękniejszy efekt widać na ręcznie wykonywanych patchworkach. Ten bardzo uniwersalny i lubiany motyw stosowany jest także jako ozdoba np.: tortów, torebek, na ceramice użytkowej.
Pikowanie daje wrażenie trójwymiarowości. Na powierzchni coś się dzieje, bo załamuje się na niej światło. Tworzy się głębia, nie ma nudy. Stosując ten motyw na różnych powierzchniach i materiałach, za każdym razem uzyskujemy coś nowego i ciekawego. Zapewne właśnie dlatego pikowanie wciąż powraca w nowych odsłonach, wciąż jest modne i chętnie korzystamy z tej elegancji między innymi na meblach tapicerowanych.
Źródło: https://alan-meble.pl/