Warszawa, 16 października, 2023 – Od października br. marka Paged ponownie podjęła dydaktyczną współpracę ze School of Form na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jakub Szczęsny, projektant i dyrektor artystyczny w Paged Meble, rozpoczął semestr zajęć ze studentami, w trakcie którego powstaną kreatywne formy z drewna i sklejki. W projekcie wezmą udział studenci II i IV roku studiów.
Paged wykonał kolejny krok w poszerzaniu współpracy dydaktycznej z uczelniami wyższymi. Edukacyjny projekt marki wraz ze School of Form na Uniwersytecie SWPS w Warszawie obejmuje zajęcia w ramach przedmiotu Projektowanie mebla. Jakub Szczęsny, główny projektant, a także dyrektor artystyczny Paged Meble poprowadził wprowadzające wykłady i będzie przez semestr czuwał nad pracą studentów. Wykonane prace przedstawimy po zakończeniu semestru.
Zadaniem studentów II roku będzie pokazanie sklejki jako twórczego medium, dającego szerokie pole możliwości projektowych, w tym twórczej zabawy. Mają oni stworzyć projekt systemu złożonego z maksymalnie trzech typów elementów, które pozwalają na różne konfiguracje, a im więcej możliwych wariantów, tym lepiej. Studenci mogą używać pośrednich i bezpośrednich łączników, a konstrukcje, które powstaną, mogą, ale nie muszą posiadać użytecznej funkcji. Nieoczywistość rozwiązań i zaprezentowanie, sklejki jako kreatywnego medium to jedne z najważniejszych kryteriów oceny zadania.
– Chcemy rozbudzić w młodych twórcach, przyszłych projektantach, kreatywność i nieszablonowe myślenie. Na zajęciach będą zajmowali się projektowaniem z drewna i sklejki, próbując zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Przy tym ważne jest niestandardowe, twórcze podejście i wychodzenie poza schematy. Nie skupiamy się na tym, aby formy były użytkowe i funkcjonalne, jeśli pojawi się ciekawy, a przy tym abstrakcyjny pomysł. To, co chcemy pokazać, to medium, które jest nośnikiem niesamowitych projektów i wydobyć ze studentów kreatywność w projektowaniu – tłumaczy Jakub Szczęsny, główny projektant, a także doradca artystyczny Paged Meble.
Studenci IV roku mają za zadanie stworzyć funkcjonalny gadżet z odpadów z produkcji meblowej. Paged Meble przekazał w tym celu 15 kompletów różnego rodzaju kształtek sklejkowych, elementów giętych, struganych i tłoczonych, a także kilka worków odpadów drewnianych oraz tekstylnych. To z nich mają powstać przedmioty, które przedstawią równie nieszablonowe podejście do tematu, a przy tym będą bazować na recyklingu odpadów produkcyjnych z mebli.
– Na IV roku współpraca School of Form z firmą Paged Meble odbywa się w ramach kursu o nazwie “Projekt Biznes”, który realizujemy na końcowym etapie kształcenia. Celem zajęć jest wrzucenie studentów i studentek w sytuację, która przypomina ich przyszłe rzeczywiste środowisko pracy. Dzięki temu mają możliwość wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy do rozwiązywania konkretnych problemów, uczą się komunikacji ze zleceniodawcą, odpowiadając na brief projektowy i pracy z ograniczeniami realnego świata, takimi jak materiał i technologia. Myślę, że to bardzo ważny i potrzebny trening umiejętności przed opuszczeniem uczelni i wejściem na rynek zawodowy – mówi Anna Bera, artystka i projektantka, prowadząca zajęcia projektowe w School of Form.
To już kolejna współpraca między marką Paged a School of Form SWPS w Warszawie. Podczas poprzedniej edycji studenci tworzyli projekty ze sklejki oraz z odpadów, powstałych podczas jej produkcji, z wykorzystaniem technologii CNC. Materiały do realizacji tych zadań przekazała uczelni firma Paged. Efekty ich pracy w postaci drobnych mebli oraz przedmiotów użytkowych były prezentowane w formie wystawy w siedzibie Paged Sklejka w Piszu, w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz podczas jesiennej edycji Targów Rzeczy Ładnych w 2022 roku.
O Paged:
Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i trzecim największym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i posiada łącznie siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie.
Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech.
Spółki należące do Paged: Paged Pisz, Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, p00⁰Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.