Każdy projekt Jeremiego Nagrabeckiego jest przemyślany pod względem estetyki i funkcji. Wyjątkowy jest także materiał, z którego powstają lampy – ręcznie formowane szkło tradycyjną metodą hutniczą. Dzięki temu nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, a każdy klient dostaje unikatową lampę, dopasowaną do konkretnego wnętrza. Nic więc dziwnego, że prace projektanta spotkały się z ogromnym zainteresowaniem podczas targów Downtown Design w Dubaju, które odbyły się w dniach 8-12 listopada 2021 roku.
Jeremi Nagrabecki urodził się w 1977 roku w Warszawie w rodzinie artystów, projektantów szkła – Marii Veltuzen-Nagrabeckiej i Leszka Nagrabeckiego, którzy przez lata zajmowali się tworzeniem szkła artystycznego. Miłość do szkła jako tworzywa twórczego oraz doskonałą znajomość ręcznej jego obróbki metodą hutniczą zawdzięcza więc rodzicom. Pasja i doskonały warsztat pozwoliły artyście w pełni oddać się projektowaniu oświetlenia i tworzeniu unikatowych lamp szklanych. W 2006 r. Jeremi Nagrabecki założył autorską markę Velt oraz otworzył Velt Showroom w Warszawie przy ulicy Próżnej 12, który znajduje się tam do dziś. Projekty artysty zostały dotychczas zaprezentowane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Doceniane przez amatorów dobrego designu, jak i profesjonalistów zdobyły liczne wyróżnienia, w tym prestiżową nagrodę Red Dot Design Award.
Lampy dopasowane do indywidualnych potrzeb
Unikatowy design to jednak nie wszystko, co wyróżnia lampy sygnowane marką Velt. Równie istotny jest fakt, że wszystkie lampy wykonywane są na zamówienie, dzięki czemu dostosowane są do indywidualnych potrzeb klienta. Co więcej, marka specjalizuje się w robieniu nowoczesnych żyrandoli i instalacji świetlnych pod konkretny projekt. Dotyczy to także wysokich pomieszczeń, takich jak klatki schodowe, salony o niestandardowej wysokości np. 6 metrów, czy lobby hotelowe. W swoim portfolio VELT ma już wiele ciekawych realizacji w tym długą na 20 m instalację z ponad 100 lamp Laga, mieszczącą się w Atlas Tower w Warszawie.
– Z wszystkich naszych modeli lamp możemy wykonać dowolną instalację, ale też w przypadku większych realizacji, zrobić lampę konkretnie pod wymiar i indywidualny projekt. Współpracujemy często z architektami wnętrz, którzy dzięki naszemu indywidualnemu podejściu do każdego projektu mają duże możliwości twórcze w zakresie projektowanego oświetlenia– mówi Katarzyna Nagrabecka.
Velt na targach Downtown Design w Dubaju
Ostatnio lampy Velt można było zobaczyć na targach Downtown Design w Dubaju, które odbyły się w dniach 8-12 listopada 2021, gdzie oficjalną premierę miały dwie nowe kolekcje – Bole i Metropolis. Zaprezentowano tu także lampę Z wody w nowym rozmiarze, docenianą Ledę, ale też inne projekty autora, które wzbudziły nie małe zainteresowanie odwiedzających, a często podziw, a nawet podziękowania za piękny, oryginalny design.
– Targi Downtown Design w Dubaju to była doskonała okazja, by pokazać nasze lampy w innej części świata. Większość odwiedzających stoisko to architekci, ludzie z branży projektowej, którzy przyjechali do Dubaju z Afryki, Bliskiego Wschodu, a nawet Indii – opowiada Katarzyna Nagrabecka. – Odwiedzający szczególną uwagę zwracali na organiczny design oświetlenia, nawiązujący do naturalnych form. Stąd dużym zainteresowaniem cieszyła się m.in. lampa Z wody oraz Plan 9. Także fakt, że nasze produkty wykonane są ze szkła ręcznie formowanego i całe są ręcznie wykonywane, był dla wielu zwiedzających miłym zaskoczeniem – dodaje.
Bole, Metropolis, Z Wody – premierowe kolekcje lamp
Na tragach w Dubaju miała miejsce oficjalna premiera dwóch autorskich lamp marki Velt – Bole i Metropolis oraz lampy Z wody w nowym rozmiarze. Lampa Bole to ręcznie formowana kula wykonana z grubego szkła z wdmuchaną wewnątrz bańką powietrza. Istnieje w wersji bezbarwnej lub z lekkimi muśnięciami kolorów. Samo źródło światła LED jest tu ruchome, dzięki czemu może być ustawione tak, by dawało równomierne światło lub efektowne bliki przypominające słoje drewna.
– Lampa Bole to jest zupełnie nowy model w ofercie Velt. Do jej powstania inspiracją był, jak wskazuje sama nazwa, pień drzewa. Można tu różnie ustawić światło, co powoduje że lampa rzuca cienie, które naturalnie kojarzą się z przeciętym balem drewna, z jego usłojeniem – tłumaczy Katarzyna Nagrabecka.
Równie organiczna w formie jest lampa Z wody, która na targach w Dubaju zadebiutowała w większym rozmiarze. Interesujący jest sam proces powstawania lampy, który polega na tym, że szkło wdmuchuje się w drewniane formy. Dzięki temu ma ona płynny, lejący się kształt, jakby dopiero co wyjęty z wody i zatrzymany na fotografii.
Druga kolekcja, która miała oficjalną premierę na targach w Dubaju to Metropolis, której nazwa pochodzi od tytułu słynnego filmu z 1927 roku. To model, którego forma nawiązuje do modnego w aranżacji wnętrz stylu art déco. Lampa występuje w trzech wersjach kolorystycznych: miedziowanej, chromowanej i galwanicznie pozłacanej.
Stopień natężenie światła można regulować poprzez obracanie elementu szklanego ze zintegrowanym źródłem światła LED. Na stan obecny w kolekcji dostępne są kinkiety, a w najbliższym czasie pojawią się także lampy wiszące.
Więcej na: https://velt.pl/