Posiedzenie jury nagrody interzum 2023 (Źródło: Koelnmesse GmbH)
Ważne szczegółowe rozwiązania
Panie Oražem, jak ważna jest dla Pana nagroda interzum dla dostawców branży meblarskiej i zabudowy wnętrz?
Podczas nagrody interzum wyróżniamy produkty, honorując wzajemne oddziaływanie między wzornictwem a innowacjami technologicznymi. Dla firm bardzo ważne jest otrzymywanie opinii na temat ich nowych premier. Jury szczegółowo bada tak ważne dla branży meblarskiej rozwiązania szczegółowe, jak dobór materiałów, funkcjonalność i użyteczność, ale także dotyk i wygląd. Zauważyliśmy, że wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obszernymi materiałami lub kombinacjami materiałów, takimi jak panele lub tapicerka, firmy pracują nad możliwością recyklingu. To niewidoczne aspekty produktów, które trzeba zakomunikować.
Podczas nagrody interzum jury wyróżnia produkty, honorując wzajemne oddziaływanie między wzornictwem a innowacjami technologicznymi. (Źródło: Koelnmesse GmbH)
Nowe spojrzenie na media cyfrowe
Czy zauważyliście zmianę w tegorocznych wpisach w porównaniu z okresem sprzed pandemii?
Zmienił się sposób ich prezentacji. Znaczenie komunikacji w mediach cyfrowych ogromnie wzrosło w związku z pandemią. Cyfrowy materiał towarzyszący zgłaszanym produktom staje się coraz bardziej profesjonalny, nie tylko dlatego, że technologia jest ciągle udoskonalana, ale dlatego, że firmy mają na to nowe spojrzenie. Nalegamy jednak, aby jurorzy spotykali się osobiście na obradach, ponieważ ożywiona dyskusja nad zgłoszeniami jest praktycznie niemożliwa bez spotkania twarzą w twarz. W końcu nie patrzymy na produkty tylko z czysto wymiernej perspektywy, ale na ich cechy konstrukcyjne, technologiczne i dotykowe.
Prace nagrodzone wyróżnieniem interzum award „Best of the Best” zostaną wystawione na targach interzum 2023. (Źródło: Koelnmesse GmbH)
Jury różnych ekspertów
Jak ocenia Pan te różnorodne cechy i bardzo różne kategorie produktów przy wyborze nagrodzonych nowych rozwiązań?
Ponieważ spektrum zgłoszeń jest tak szerokie, jury składa się z różnych ekspertów. Jest na przykład ekspert w branży produkcji materacy, ale także projektant tworzący łóżka oraz ekspert materiałowy, z których każdy wnosi własny punkt widzenia do oceny zgłoszonych produktów. Podczas gdy projektant rozważa kwestie projektowe, pozostali dwaj eksperci oceniają aspekty, takie jak właściwości materiału czy możliwości recyklingu i upcyklingu.
Nowe jako alternatywa
Wspomniałeś o kwestii zrównoważonego projektowania. Tegoroczna edycja nagrody interzum kładzie szczególny nacisk na ten aspekt, wprowadzając nową kategorię Neo-Ekologia. Gdzie widzisz tutaj najbardziej ekscytujące zmiany?
Presja polityczna jest obecnie wywierana poprzez nowe standardy. Nie można całkowicie zapomnieć o presji społecznej. Ta nowa rzeczywistość ogranicza stosowanie – nazwijmy to „tradycyjnych” – materiałów i tkanin, ale jednocześnie otwiera gotowość do zaakceptowania nowego jako alternatywy. Dlatego coraz częściej pojawia się pytanie, jak i gdzie można zastąpić określone materiały innymi, bardziej zrównoważonymi. Dotyczy to również samego rozwoju materiału: kiedy obecnie opracowywana jest nowa powierzchnia, oprócz aspektów takich jak odporność na zarysowania i unikanie odcisków palców, kluczową rolę odgrywają kwestie związane z cyklem życia produktu.
Posiedzenie jury nagrody interzum 2023 (Źródło: Koelnmesse GmbH)
Prostota w projektowaniu
Jakie inne obszary zainteresowania zauważyłeś pod nagłówkiem zrównoważonego rozwoju?
Dziś nie chodzi tylko o właściwości produktu, ale o to, w jaki sposób można zredukować wykorzystywane zasoby za pomocą technologii i wzornictwa. Ale ta redukcja musi być zgodna z funkcją produktu. Obecne usprawnianie wielu produktów jest ściśle związane z prostotą projektu, co jest dla mnie bardzo interesujące. Wśród tegorocznych zgłoszeń znalazł się na przykład stół, który dzięki możliwości regulacji i zredukowanej konstrukcji może służyć wielofunkcyjnie jako miejsce do pracy, jadalnia lub biurko.
Wnętrza stają się wielofunkcyjne
Czy wielofunkcyjność jest ogólnie ważnym czynnikiem przy opracowywaniu nowych produktów, zwłaszcza w kontekście rosnącego zacierania się różnych przestrzeni życiowych?
Design odpowiada na to, jak ludzie kształtują swoje życie. Aby sprostać rosnącemu łączeniu życia domowego i pracy, wnętrza stają się coraz bardziej wielofunkcyjne. Tak jak łazienka nie jest już tylko funkcjonalną toaletą, ale ma również aspekty, które zapewniają jej komfort, tak praca w domu jest integrowana z przestrzeniami mieszkalnymi. Możemy zatem spodziewać się nowych typologii projektowania wnętrz. Rodzi to pytanie, jakie cechy będą musiały mieć projekty, materiały i powierzchnie w przyszłości, aby spełniać różne funkcje i podnosić jakość życia.
Vito Oražem, dyrektor zarządzający Red Dot (źródło: Red Dot GmbH & Co. KG)
Prace nagrodzone nagrodą interzum wyróżnieniem „Najlepszy z najlepszych” będą prezentowane na targach interzum 2023 w dniach 9-12 maja 2023 r. Więcej informacji o nagrodzie można znaleźć na stronie internetowej interzum.