Technologia nestingu zwiększa wydajność produkcji zwłaszcza w przypadku mniejszych zakładów produkcyjnych. Praca przebiega płynnie i sprawnie – ale często tylko do etapu oklejania. Oznacza to szukanie, liczenie, ponowne szukanie w nadziei, że seria jest kompletna. W związku z tym Mario Esch korzysta z cyfrowego asystenta sortowania.
Artykuł magazynu branżowego DDS, wydanie 11/2020. Tutaj można przeczytać artykuł na stronie DDS-Online.
Na prawej ręce Mario Esch nosi rękawicę z laserowym skanerem wielkości pudełka od zapałek. Urządzenie wyświetla czerwoną wiązkę lasera. W sześcioosobowym zakładzie, operator obsługuje oklejarkę i kieruje wiązkę lasera na etykietę z kodem QR danego elementu, który się do niego zbliża. Jeszcze zanim element dotrze do wylotu maszyny, palcami uruchamia przełącznik znajdujący się w rękawicy i skanuje kod. Za nim znajduje się ruchomy regał sortujący z około 30 półkami. Na półce w lewej dolnej części regału świeci się biała wstęga LED. Na tej półce powinien umieść obrabiany element. Mario Esch wolałby jednak umieścić go w prawym, górnym rogu. To żaden problem! Kieruje on swój skaner na etykietę na wybranej półce i naciska przycisk – zamiast diody na dole po lewej stronie regału, świeci się teraz ta w prawym, górnym rogu.
Asystent sortowania za oklejarką
Firma Escha od dwóch lat wykorzystuje technologię nestingu i wdrożyła przepływa danych – od pomiaru za pomocą systemu CAD/CAM oraz maszyny do nestingu z własnym systemem kierowania produkcją, aż po oklejarkę. Chętnie łączy zamówienia, które mają być produkowane z tych samych płyt. Jednak ilość elementów, które gromadziły się w przypadkowej kolejność za oklejarką, nie dało się efektywnie obsługiwać ręcznie. Szukając rozwiązania tej sytuacji, Mario Esch dowiedział się o projekcie firmy HOMAG i TH Rosenheim. Dołączył do niego na początku roku jako pilotażowy użytkownik asystenta sortowania.
Jeżeli Esch miałby zeskanować etykietę po przygotowaniu elementu, to kolor diody zmieniłby się na zielono, a przyjęcie towaru zostało były zaksięgowane. Oszczędza sobie jednak tego etapu pracy. A to dzięki temu, że system rozpoznaje ostatnio przyporządkowany element jako ten, który jest przydzielony do zalecanej półki, wtedy, gdy operator skanuje następny element do sortowania.
Rezerwacja odbywa się automatycznie
Przy wylocie maszyny Mario Esch odbiera jeden element za drugim. Należą one do różnych zamówień w tym do zamówienia Pfuhl, które ma być dostarczone jutro. Nie zwalniając pracy maszyny, sortuje on elementy, które nie wymagają dalszego oklejania do oznaczonych półek, a pozostałe umieszcza na wózku do transportu powrotnego do wejścia maszyny.
Montaż jest kompletny
Po zakończeniu oklejania do akcji wkracza Lars Selig. Jego zadaniem jest oklejanie wszystkich korpusów w ramach zamówienia Pfuhl. Zanim jednak zacznie, spogląda na tablet znajdujący się po prawej stronie regału sortującego, na wysokości wzroku. Zapewnia on przegląd stanu produkcji i służy jako pulpit obsługowy dla regału sortującego. Aplikacja ProductionAssist Sorting zgłasza, że wszystkie elementy są gotowe do montażu. Lars Selig przesuwa regał sortujący do swojego stanowiska pracy, naciska „Pobierz” i wybiera zlecenie. Korpus po korpusie, asystent sortowania zaznacza za pomocą niebieskiej diody półki z aktualnie wymaganymi elementami korpusów. Po zmontowaniu korpusu wysyła na tablecie żądanie o elementy potrzebne do następnego korpusu.
Jako użytkownik pilotażowy Mario Esch nie musiał oczywiście kupować zestawu „Sorting Production Set” dostępnego na stronie internetowej HOMAG. Zestaw zawiera roczną licencję na aplikacje „ProductionAssist Sorting” i „Production Manager” (= cyfrowa teczka zlecenia). Dodatkowo w jego skład wchodzą: schemat budowy regału sortującego, dwie listwy LED oraz HOMAG Cube jako jednostka sterująca.
Plug-and-play
Esch zbudował regał zgodnie z planem i odblokował aplikacje poprzez platformę Tapio. Skonfigurował on również swój system CAD/CAM tak, aby przekazywał on listy elementów do aplikacji Production Manager poprzez interfejs XML. Nie musiał martwić się o instalacje, strukturę danych i moce obliczeniowe. HOMAG i Tapio zapewniają to w czasie rzeczywistym poprzez chmurę — dzięki Plug-and-play. Użytkownik potrzebuje jedynie urządzeń końcowych z dostępem do Internetu. W ciągu kilku dni od zakończenia budowy regału asystent sortowania rozpoczął pracę.
Cyfryzacja aż do etapu montażu
Mario Esch mówi: „Udział w tym projekcie jako użytkownik pilotażowy jest dla mnie wielką przyjemnością. Wiele rzeczy działa już tak, jak to sobie wyobrażałem. Wreszcie mamy wgląd w to, co dzieje się za oklejarką, i dopiero teraz jesteśmy w pełni scyfryzowani już od pomiaru, aż po sam montaż. Szukanie, liczenie, ponowne szukanie w nadziei, że seria jest kompletna – to już przeszłość. Teraz to kwestia dopracowania kilku procedur”.
Zdjęcie: magazyn branżowy DDS / Georg Molinski
Jesteś zainteresowany tym produktem?
Prześlij swoje zapytanie za pośrednictwem HOMAG eShop…
lub na adres mailowy DigitalFactory@homag.com