MASZYNY DO SZYCIA SKÓRY – CZY W PRZYPADKU WYMAGAJĄCYCH TKANIN POTRZEBUJEMY ODRĘBNEJ MASZYNY DO SZYCIA?

Maszyny do szycia muszą współpracować z wieloma tkaninami. Jednym z bardziej wymagających i trudnych w obróbce jest skóra, czy też eco skóra. Skóra stawia większy opór przy transporcie materiału, niż np.: bawełna – wszystko to z uwagi przede wszystkim na grubość tkaniny i jej sztywność. Pytanie zatem, czy przykładowo maszyna domowa, o bardziej uniwersalnym charakterze sprawdzi się w przypadku szycia skóry? Czy może konieczna będzie dedykowana, profesjonalna maszyna do szycia?

– Stebnówki

– Overlocki

Chcesz skrócić spódniczkę skórzaną albo modne skajowe spodenki? Masz ochotę uszyć skórzaną torbę typu shopper? Pytanie brzmi, czy domowa maszyna do szycia sobie z tym poradzi?

Uniwersalne domowe maszyny do szycia najczęściej przystosowane są do szycia materiałów mniej wymagających, niż skóra, jeans, welur czy nawet elastyczne dzianiny. Pamiętajmy bowiem, że trudne w obróbce materiały to nie tylko te relatywnie grube, jak przedmiotowa skóra, ale także te mocno rozciągliwe, czy bardzo cienkie i delikatne. Nie bez powodu profesjonalnie mówimy o podziale maszyn do szycia na te do krawiectwa lekkiego i średniego, oraz krawiectwa ciężkiego, tapicerskiego. Reasumując, można wskaza , co zrobimy poniżej, na pewne elementy maszyn do szycia, które będą zdecydowanie pomocne w obróbce skóry.Natomiast co do zasady, zdecydowanie lepsze, bardziej skuteczne i lepiej dostosowane będą do takich prac maszyny dedykowane, profesjonalne.

– Hafciarki

– Części do maszyn do szycia

Na co zwrócić uwagę wybierając maszyny do szycia skóry?

Warto wybrać maszynę do szycia skóry, która ma mocne elementy i podzespoły wykonane z metalu, nie z tworzywa sztucznego. Obudowa maszyny do szycia skóry powinna być solidna, konstrukcja maszyny wzmocniona, odporna na różne przeciążenia. Kluczowa w przypadku maszyny do szycia skóry jest również moc – dla wymagających tkanin, to co najmniej 80 W. W przypadku szycia skóry, czy eco skóry bardzo ważna jest również zastosowana igła. Powinna być dedykowana do szycia grubych materiałów, jest wówczas zdecydowanie mocniejsza od tej tradycyjnej i posiada bardziej zaostrzone brzegi końcówki. Wszystko po to, aby wbić się efektywnie w gruby, nawet kilkunastomilimetrowy materiał. Kolejną kwestią dość oczywistą są zastosowane nici do szycia skóry. Otóż one również powinny być odpowiednio dobrane dla szycia grubych i ciężkich materiałów

– Igły do szycia skóry

– Maszyny do ciężkiego szycia

O jakości i skuteczności pracy ze skórą decyduje również transport materiału pod stopką docisku. Transport materiału decyduje o tym, jak płynnie przemieszcza się skóra o odległość równą sokowi ściegu. Inaczej mówiąc, transport to sposób „podawania” np.: skóry do jej obróbki maszynowej. Ząbki transportowe dolne znajdują się pod płytką ściegową i mogą mieć kilka punktów transportu. Zasadą jest przy maszynie do szycia skóry, im większa jest liczba ów punktów, tym łatwiej przesuwać materiał. Najczęściej mamy maszyny do szycia 3-, 4- czy 7-punktowe.

Maszyna do szycia skóry, np.: stebnówka może mieć również – nie tylko wspomniany transport dolny ząbkowy – ale dodatkowo transport górny (tzw. podwójny transport) czy jeszcze wspomagający igłowy (tzw. potrójny transport). Ważnym atutem maszyny do szycia skóry, czy eco skóry będzie też regulacja docisku stopki, płynna regulacja szerokości i gęstości ściegu, regulacja prędkości szycia, a także opcja wysoko podnoszonej stopki maszyny, co umożliwia zszywanie grubej warstwy materiałów, nawet na przykładowo 13 milimetrów. W przypadku grubej skóry jest to bardzo funkcjonalne.

Żródło: impall.pl