Na targach LIGNA 2023 firma LEUCO po raz pierwszy zaprezentuje przemysłowi obróbki i przetwórstwa drewna całkowicie nową, zgłoszoną do opatentowania koncepcję rozmieszczenia ostrzy na podstawowych korpusach narzędzi. Jako kolejną nowość LEUCO zaprezentuje regenerację frezów ze stałym suwakiem.
Specjaliści od narzędzi z LEUCO z przyjemnością po czterech latach ponownie wyruszają z Horb am Neckar do Hanoweru i nawiązują dialog z przemysłem z Niemiec i zagranicy w celu intensywnej dyskusji o potencjale i możliwych zastosowaniach nowych koncepcji, innowacji i rozwiązań narzędziowych z gośćmi branżowymi. Centralnym punktem wystąpienia na targach będzie z pewnością prezentacja nowej koncepcji narzędzi.
Działy badań i rozwoju w dziedzinie obrabiarek do obróbki drewna zawsze poszukiwały optymalnej geometrii narzędzia. Inżynierowie LEUCO zainspirowali się teraz naturą iz powodzeniem przenieśli zasadę Fibonacciego do świata narzędzi w celu rozmieszczenia i rozmieszczenia ostrzy na korpusie podstawowym. Jak już wspomniano, zasada Fibonacciego często występuje w przyrodzie, jeśli chodzi o optymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni. Czy to nasiono słonecznika, łuski szyszek jodłowych i sosnowych, czy nawet zewnętrzna strona ananasa, wszystko to są naturalne przykłady zasady Fibonacciego, nazwanej na cześć matematyka ze średniowiecza, który wyprowadził swoją słynną serię liczb z To.
Firma LEUCO po raz pierwszy złożyła wniosek patentowy dotyczący ułożenia ostrzy zgodnie z tą zasadą. Podejście bioniczne ma w przyszłości rozszerzyć i wzbogacić portfolio LEUCO i będzie stosowane wszędzie tam, gdzie udowodniono, że poprawia wydajność. Na targach LIGNA firma LEUCO zademonstruje rozmieszczenie krawędzi tnących na korpusie podstawowym zgodnie z zasadą Fibonacciego przy użyciu kilku typów narzędzi, w tym frezu „Z4+4 do nestingu” o średnicy dwunastu milimetrów, „SmartJointer airFace” i „LEUCO p -System” frezy do spoin z wymiennymi nożami tnącymi oraz frez tarczowy. Korzyści dla klientów różnią się w zależności od typu narzędzia: zakres korzyści rozciąga się od mniejszego zużycia energii i dokładniejszego cięcia po wyższe prędkości posuwu i dłuższą żywotność narzędzia.
Zgodnie z aktualnym stanem techniki w branży cykl życia noża ślizgowego ze stałą końcówką kończy się, gdy nie można go już naostrzyć z powodu niewystarczającej wysokości załadunku. Specjalnie dla dwóch liczących się na rynku frezów diamentowych „LEUCO DIAMAX airFace” i „LEUCO DIAREX airFace”, nowy proces techniczny firmy LEUCO umożliwia lutowanie zużytych ostrzy, lutowanie nowych ostrzy i erodowanie ich. Krótko mówiąc, użytkownik otrzymuje praktycznie nowe narzędzie z istniejącym korpusem podstawowym. Cykl ten przewiduje, że raz zakupiona frezarka do fug „DIAMAX airFace” lub „DIAREX airFace” pozostaje własnością nabywcy, który następnie zleca regenerację w firmie LEUCO i tym samym rozpoczyna nowy cykl życia z tym samym korpusem podstawowym. Regenerację tę można przeprowadzić kilka razy. Na razie proces ten jest dostępny tylko w Niemczech.