Wnętrze kawiarni powinno zachwycać od samego progu. Po to, abyśmy chcieli do niego wracać, opowiedzieć o tym miejscu innym. Tak właśnie jest w przypadku Cafe Oasis, uroczej kawiarni pełnej zieleni i światła, zaprojektowanej przez Wiktorię Kozłowską. Tutaj można poczuć bliskość natury i swobodę, to doskonała przestrzeń do odpoczynku przy filiżance dobrej kawy. Projekt zdobył wyróżnienie w konkursie Wnętrze Roku Pfleiderer.
Wnętrze Cafe Oasis zostało zaprojektowane dla ludzi mieszkających w zurbanizowanym mieście, którzy mimo wszystko pragną bliskiego kontaktu z naturą. Projektantka połączyła w nim przestrzeń do wypoczynku i spotkań z zielenią, która wygląda niczym mały, tropikalny las. Taka aranżacja miała działać kojąco na odbiorcę.
Bliskość natury
Biophilic design jest sztuką aranżacji wnętrz, która poprawia komfort psychiczny i fizyczny jego użytkowników. Opiera się na bliskim kontakcie z zieloną roślinnością i formami oraz strukturami, jakie znamy ze świata natury. Wnętrza są otwarte i przestronne, pełne światła oraz uspakajającej kolorystyki. Tym właśnie kierowała się projektantka Wiktoria Kozłowska, projektując wnętrze Cafe Oasis. Od strony północnej zostały tu stworzone wysokie przeszklenia, które zacierają granicę między wnętrzem kawiarni, a tym co otacza ją na zewnątrz. Dzięki temu promienie słoneczne doskonale doświetlają też strefę handlowo – usługową. – mówi projektantka. Wnętrze zostało podzielone na strefy, które różnią się od siebie wysokością. Jedną z nich jest strefa konsumpcyjna, częściowo usytuowana przy wielkim oknie, skąd można podziwiać przyrodę na zewnątrz. A częściowo również przy nowoczesnym barze, komfortowym miejscu do biznesowych spotkań, lunchu lub wieczornego drinka. Na podwyższeniu, na samym środku pomieszczenia znajduje się strefa widokowa. Stąd można podziwiać całą kawiarnię, jej otoczenie, ale przede wszystkim mały egzotyczny las usytuowany na centralnym punkcie podestu. Zasadzone tu rośliny robią ogromne wrażenie. Nieprzypadkowy jest również organiczny kształt wnętrza. Obłe kształty są wymownym nawiązaniem do świata natury i co ważne, mocno podkreślają funkcje zaprojektowanej przestrzeni.
Subtelne tonacje
Przestrzeń Cafe Oasis skąpana jest w jasnych, spokojnych barwach. Na pierwszy plan wysuwają się ponadczasowe odcienie bieli. Do zaprojektowanych mebli, Wiktoria Kozłowska wybrała dekor Biel Arktyczna U11027 z kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer. To kolor, który pozwala rozwinąć we wnętrzu dekoratorską fantazję i doskonale łączy się z różnymi jednobarwnymi dekorami, jak również z ciepłymi odcieniami drewna. Biel przez swoją neutralność nie absorbuje uwagi, dlatego pozwala nam zrelaksować się po pełnym dniu wrażeń oraz w znacznym stopniu skupić się na centralnej części obiektu. Zatem wybór tej barwy nie był bez znaczenia. Biel w pomieszczeniu daje poczucie świeżości i czystości oraz proces odpoczynku w jej otoczeniu jest przyspieszony i bardziej efektowny. – podkreśla projektantka.
Większość wykorzystanych w projekcie materiałów jest w barwach ziemi. Stanowią one integralną całość z organicznym kształtem zaprojektowanej kawiarni. Barwy ziemi swoją kolorystyką przywodzą na myśl skalne szczyty, zalesione wzgórza, pola. Stąd też, aby podtrzymać te kojące skojarzenia, wybrałam materiały tj. drewno, marmur, białe fronty czy elementy skóry. – dodaje. W projekcie pojawia się Dąb Estana Jasny R20367, to dekor o ciepłym wybarwieniu, który perfekcyjnie odwzorowuje rysunek naturalnego drewna dębowego. Za jego sprawą wnętrza stają się przytulne i spokojne, a gdy połączymy go z bielą, szarością lub betonem, również wyjątkowo wysmakowane.
Kawiarnia zaprojektowana przez Wiktorię Kozłowską doskonale wpisuje się w obowiązujące trendy, z których wybrzmiewa tęsknota za naturą. Nic więc dziwnego, że projekt został wyróżniony w konkursie Wnętrze Roku Pfleiderer. Dekory z kolekcji Mood Stories zostały w nim wykorzystane w ciekawy i funkcjonalny sposób. Praca z kolekcją Mood Stories przebiegła znakomicie, to ona w większym stopniu wpłynęła na projekt tego wnętrza oraz zainspirowała mnie do stworzenia takiej funkcji. Uważam, że Mood Stories jest bardzo pomocnym narzędziem w projektowaniu. Nie tylko na płaszczyźnie wykonawczej, ale również w procesie projektowym, w którym może nas zainspirować oraz poszerzać horyzonty. – podkreśla Wiktoria Kozłowska. Dekory zastosowane w projekcie, jak również wiele innych można zobaczyć na żywo w punkcie dystrybucji sieci Pfleiderer Partner, firmie Korner w Częstochowie. Inne punkty sprzedaży w dogodnej dla siebie lokalizacji znajdziesz za pomocą wyszukiwarki: https://www.pfleiderer.pl/pl/gdzie-kupic.
Poznaj całą kolekcję Mood Stories na www.pfleiderer.pl