Jaki kolor mebli do sypialni – jasny czy ciemny?

Kolor we wnętrzu ma silny wpływ na nasz stan psycho-emocjonalny. Eksperci ostrzegają, że niewłaściwie dobrana gama barw może powodować dyskomfort, a nawet zaburzenia snu. Dlatego na kolorystykę mebli i całego wystroju sypialni powinno się zwrócić szczególną uwagę, bo to tam spędzamy najwięcej czasu na odpoczynku i śnie. Oprócz komfortu emocjonalnego odpowiednio dobrane odcienie pomogą wizualnie powiększyć pomieszczenie i stworzyć ciekawy akcent na niektórych jego obszarach. Chociaż wspaniale jest mieć wiele opcji do wyboru, może to również onieśmielać: skąd możesz wiedzieć, które meble będą wyglądać najlepiej? Jednym ze sposobów na zawężenie wyboru jest wybranie odcienia mebli spośród: ciemnego, jasnego lub gdzieś pomiędzy. Kolorystyka mebli drewnianych i tapicerowanych, które wybierzesz, może całkowicie zmienić atmosferę pomieszczenia, sprawić, że będzie on wydawał się przestronny lub bardziej intymny, otwarty lub komfortowo przytulny. 

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, szukając inspiracji: nawet jeśli sypialnia może nie być używana tak często, jak inne pokoje, nadal powinna odzwierciedlać to, kim jesteś. Upewnij się, że rzeczy, które się w niej znajdą będą reprezentować Twoje wewnętrzne ja – ulubione kolory, wzory, tkaniny itp. 

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na dobór harmonijnych kolorów do sypialni: 

-Rozmiar pomieszczenia;

-Wykańczanie i dekorowanie ścian, podłóg;

-Projekt i styl mebli tapicerowanych oraz twardych.

Teraz wybór spełniający różne kryteria jest ogromny, producenci mebli z łatwością realizują najbardziej złożony i odważny pomysł właściciela domu. Jednocześnie należy pamiętać o kilku ważnych aspektach zgodności kolorów: zieleń jest ulubionym elementem dekoracji sypialni, ponieważ uspokaja i pomaga się zrelaksować oraz łatwiej zasnąć po ciężkim dniu pracy patrząc na zielone ściany. Pomieszczenie pomalowane na ciemnoniebieski kolor można zrównoważyć meblami w jasnych barwach. Tak widoczny kontrast nie zakłóci dobrego wypoczynku. Szary odcień ścian oferuje szeroką gamę kolorystyczną mebli tapicerowanych. Biało-żółty, niebiesko-szary, brąz i ciemny beż, zieleń i czerwień – prawie bez ograniczeń. Beżowe ściany w pokoju współgrają z meblami w kolorze czarnym, różowym lub głębokiej czerwieni, mlecznym lub białym, piaskowym albo żółtym. 

Myślisz, że to dobry czas, żeby zacząć szukać idealnych mebli twardych do sypialni? Producent mebli tapicerowanych ELTAP poszerza swoją ofertę o nowe kolekcje i prezentuje oryginalne szafy, komody, stoliki nocne i wiele innych ciekawych mebli, które możesz znaleźć na stronie internetowej ELTAP. Kolekcje mebli twardych Lanzzi i Avorio czekają właśnie na Ciebie! Oczywiście w ELTAP znajdziesz także szeroki wybór łóżek tapicerowanych oraz innych dodatków do sypialni i nie tylko. 

Jednak zanim zaczniesz aranżować swoją sypialnię, polecamy doczytać artykuł do końca, by wiedzieć, co, jak i gdzie pasuje:)

Wielkość pomieszczenia 

Wielkość sypialni dyktuje również surowe zasady: im jaśniejszy odcień mebli, tym bardziej wizualnie powiększa się przestrzeń. Ciemne, główne elementy wnętrza „pożerają” pomieszczenie. 

Kiedy styl i kolor mają znaczenie?

Ograniczenia w projektowaniu mebli dotyczą przede wszystkim klasyki, gdzie krzykliwe i modne kolory we wnętrzu nie są odpowiednie. Wystarczy ozdobić poszczególne detale w kolorze złotym lub srebrnym. Meble w nowoczesnym stylu pozbawione są tabu, dzięki czemu dowolny kolor można bez problemu wprowadzić do sypialni. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią gamę barw i nie przesadzać. 

Jakie są niebezpieczeństwa w wyborze kolorystyki do sypialni? 

Miejsce do odpoczynku powinno wywoływać spokój, a  co więcej nastrajać na przyjemny wypoczynek. Jasne i „ciężkie” kolory nie są tu odpowiednie do aranżacji sypialni, ponieważ tonizują układ nerwowy, wywołują emocjonalny wybuch, który nie pozwala w pełni się zrelaksować. Słodki i spokojny sen w mocno ekstrawaganckiej, krzykliwej sypialni to niestety rzadkość. Aby nie czuć się zmęczonym i słabym po nocnym odpoczynku, lepiej unikać w projekcie jasnych odcieni żółci, pomarańczy i czerwieni. Są to szczególnie agresywne kolory w palecie. Ale jest jedna metoda, która pozwala bezpiecznie używać zabronionych odcieni nawet w sypialni. Wystarczy dobrać spokojnego pastelowego partnera do agresywnego koloru – i voila dzika „bestia” zostaje oswojona, a modne wnętrze emanuje niezbędną energią. Wystarczy połączyć ze sobą kolory pościeli, poduszek i łóżka tapicerowanego.  

Rozjaśnij sypialnię, aby ją powiększyć 

Meble o jaśniejszej tonacji są najczęściej używane w nieformalnych przestrzeniach, takich jak kąciki śniadaniowe, sypialnie dziecięce i pokoje gościnne. Jasne meble można odnaleźć w wielu stylach: współczesnym, country czy klasycznym (biała farba ze złotymi akcentami). Meble w jasnych kolorach mogą sprawić, że mała sypialnia będzie większa i bardziej przewiewna, ponieważ nie wyróżniają się tak, jak meble ciemne, a co więcej wprowadzają więcej światła do przestrzeni. Z drugiej strony meble w jasnych tonacjach mogą nie sprawdzać się tak dobrze w dużym pomieszczeniu, ponieważ przestrzeń może wydawać się zbyt otwarta. Meble w jasnych barwach nie dodają ciepła, jakie przyniosą te ciemniejsze. Do dodatków i kolorów ścian najlepiej dobrać odcień koloru, który jest głębszy niż meble, ale w średnim zakresie. 

Ciemne kolory 

Trend ostatnich lat zmierza w kierunku ciemniejszych mebli (pomyśl o wszystkich czarnych stołach i bufetach w jadalniach, które przewijają się w magazynach o designie). Ciemne meble, zarówno tradycyjne, jak i współczesne, dodają pomieszczeniom dramatyzmu i nadają mu bardziej formalnego wyglądu. Są także fascynujące, przyciągają wzrok i mogą służyć jako wspaniały punkt centralny. Ciemne meble mogą być dobrym wyborem, gdy masz dużą, przestronną sypialnię, która wydaje się zbyt obszerna, aby był komfortowa i przytulna. Rozwiązanie z ciemniejszymi meblami pomaga zmniejszyć taką sypialnię, czyniąc ją bardziej intymną i zachęcającą. Jeśli jednak masz małą sypialnię, przedmioty czy nawet łóżko sypialniane w ciemniejszych odcieniach może pomniejszać optycznie wnętrze, przez co wydaje się duszne i przepełnione. Połącz eleganckie ciemne meble z białymi lub złamanymi bielą ścianami, a otrzymasz współczesny i wyrafinowany wygląd. Z drugiej strony możesz również łączyć ciemniejsze drewno z odcieniami klejnotów, aby zapewnić wygląd elegancji i komfortu. Wyobraź sobie sypialnię z łóżkiem w kolorze ciemnej wiśni lub espresso, które jest pokryte narzutą i poduszkami w głębokich, bogatych tonach, na tle ścian w kolorze leśnej zieleni, królewskiej czerwieni lub kobaltu. Czy taka sypialnia nie wyglądałby na luksusową niczym z magazynu o aranżacji wnętrz?

Akcesoria uzupełniające wybór kolorów 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz ciemne, czy jasne kolory mebli do sypialni, dodaj poduszki dekoracyjne, zasłony, dywaniki i dzieła sztuki w odcieniach, które uzupełniają podstawowy wybór kolorów. Jedna zasada: użyj dominującego koloru dla 60% pokoju, drugiego koloru dla 30% i koloru akcentującego dla 10%. Nie zapomnij też o oświetleniu! Pokój urządzony w ciemniejszych odcieniach może wymagać większego i mocniejszego oświetlenia niż pomieszczenie, w którym zastosowano białe lub jasne meble twarde i elementy tapicerowane.

Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi wybór kolorów mebli do sypialni. 

Materiał przygotowany przez ELTAP. 

Autor: Marta Prażniewska.