Jak wpłynąć na rentowność produkcji w branży meblarskiej?

Polska jest od kilku lat największym eksporterem mebli spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Sukces tkwi w cenach mebli, ich jakości oraz konkurencyjnych warunkach transportowych i rozwiniętej bazie logistycznej.

W 2021 r. polscy eksporterzy zrealizowali 19,2 proc. wartości unijnego eksportu mebli, sprzedając za granicę towar o wartości 12,9 mld euro (wzrost o 17 proc. r/r). Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM) przewiduje wzrosty przychodów i szacuje, że 2022 rok zamknie się na poziomie blisko 65 mld zł.

Szacunki te nie uwzględniły jednak wybuchu wojny, której skutki, mniej lub bardziej bezpośrednio dotykają wszystkich branż. Polscy meblarze odczuwają obecną sytuację społeczną i ekonomiczną bardzo mocno – wzrost kosztów surowców, materiałów (duża część płyt meblowych kupowana była na wschodzie), energii i wynagrodzeń odbija się na rentowności produkcji, która spadła z 6,7% w 2020 do poziomu 5% w 2021 r. – jak podano w raporcie „Polskie Meble Outlook 2022” OIGPM2 – i zapewne będzie jeszcze spadać.

Niezbędne są optymalizacje, wdrażane szybko i na bazie sprawdzonych rozwiązań. Oszczędność kosztów to podstawa, liczy się szybka decyzja i łatwy do wdrożenia proces, podpowiadający najlepsze rozwiązania, jak na przykład nowe technologie: inteligentne

systemy wspomagające planowanie pracy kierowców i kolejności dostaw surowców produkcyjnych oraz gotowych mebli do hurtowni, sklepów i klientów ostatecznych.

AutoMapa Enterprise ma w swoim por1olio kilka rozwiązań wspierających firmy w obecnej sytuacji: system planowania i optymalizacji tras, czy Last Mile, do optymalizacji przesyłek wraz z automatycznym podziałem pracy na kierowców, wyznaczaniem stref dostaw i prowadzeniem od punktu do punktu z wykorzystaniem najlepszej polskiej nawigacji. Automatyzacja procesów, a przede wszystkim planowanie optymalnych tras to oszczędność czasu i pieniędzy. Wykorzystujemy blisko 20 lat doświadczenia, dostarczając rzetelne rozwiązania, dopasowane do aktualnych potrzeb konkretnej branży.

– mówi Patryk Osęka, dyrektor operacyjny AutoMapa.
Z rozwiązań AutoMapy z powodzeniem korzystają już firmy z branży kurierskiej, cateringowej, rolniczej, budowlanej i meblarskiej.

AutoMapa Enterprise oblicza dla nas optymalne trasy ciężarowe w całej Europie, wspomagając także obliczenie kosztu transportu, dzięki czemu mamy pewność, że docieramy na miejsce najlepiej: szybko, bez niepotrzebnych objazdów i w najlepszej cenie.

– komentuje Paweł Walczyński, Dyrektor Logistyki Meble VOX.

Sytuacja rynkowa jest dynamiczna, ale kierunek zmian jasno pokazuje: im szybciej firmy skorzystają z pomocy, w tym z dedykowanych rozwiązań technologicznych, tym szybciej wpłyną na swoją sytuację finansową i odczują realne zyski. Transport surowców, dystrybucja wyprodukowanego towaru i pracownicy to podstawowe koszty; a zoptymalizowanie procesów zarządzania zasobami, mądre planowanie (pracy i tras dostaw) to podstawowe zadania na drugą połowę 2022. Dziś jeszcze bardziej liczy się stare powiedzenie: czas to pieniądz. Ile w danym czasie zdoła się zrobić i jakim kosztem to osiągnie – to zależy od osobistych wyborów. Doświadczenia wielu marek pokazują, że warto wesprzeć zarządzanie firmą rozwiązaniami proponowanymi przez AutoMapa Enterprise.

 


 

O firmie AutoMapa

AutoMapa to istniejąca od 2003 roku polska firma i polska marka popularnej nawigacji na smartfony, a także operator największego polskiego serwisu mapowego, znanego od lat pod marką Targeo (obecnie AutoMapa Targeo). Jest producentem popularnej aplikacji AutoCB – połączenie walkie-talkie i CB radio do rozmów z innymi kierowcami. Współpracę między aplikacjami ułatwia MapCloud, chmura usług AutoMapy i Targeo, umożliwiająca synchronizację i zarządzanie danymi.

Pod marką AutoMapa Enterprise (biz.automapa.pl) oferowane są rozwiązania serwerowe dla firm m.in. w zakresie zarządzania i optymalizacji dostaw last-mile, geokodowania, telematyki, analiz sieci logistycznych i wizualizacji danych przestrzennych, a także biblioteki programistyczne API zaawansowanych funkcji mapowych do dalszej integracji przez klientów korporacyjnych.

Firma udostępnia także dane o ruchu drogowym:

Kontakt dla mediów:

https://korkometr.targeo.pl/