Decydując się na dobór kolorów do wnętrz, warto wziąć pod uwagę specyficzne uwarunkowania poszczególnych pomieszczeń. Jest to ważne zwłaszcza w domach i mieszkaniach o ograniczonym metrażu. Na szczęście tego typu przestrzenie można uczynić wizualnie przestronniejszymi dzięki zastosowaniu odpowiednich trików. Jaką rolę odgrywa w tym przypadku podłoga i jak ją wykończyć, by pokoje wydawały się większe, niż są w rzeczywistości?
Jasna kolorystyka podstawą wizualnej przestronności
Najprostszym sposobem na optycznie powiększenie wnętrza jest zastosowanie w aranżacji jasnych kolorów. Dotyczy to nie tylko ścian, ale również podłóg. Panele w pastelowych odcieniach szarości, beżów, brązów czy złamanej bieli stanowią dobrą bazę wystroju w niewielkich pomieszczeniach, które uczynią wizualnie jaśniejszymi i przestronniejszymi. Dobrym przykładem są panele z kolekcji Movie od SWISS KRONO, które poza walorami wizualnymi cechują się odpornością na działanie wody oraz szczelnym zamkiem AQUA PEARL.
Jasna kolorystyka posadzki daje wrażenie większej przestronności wnętrza, jednak chcąc osiągnąć taki efekt, należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Istotne jest także zastosowanie tego samego materiału wykończeniowego we wszystkich strefach pomieszczenia. Jeśli np. salon połączony jest z kuchnią i jadalnią, nie należy wizualnie dzielić wnętrza poprzez połączenie różnych typów lub odcieni posadzek. O wiele lepszy rezultat da zastosowanie tych samych paneli na całej posadzce – jasna kolorystyka i jednolity materiał sprawią, że pomieszczenie wyda się większe – radzi Marcin Stachów, ekspert SWISS KRONO.
Format ma znaczenie
Poza wyborem jasnej barwy podłogi efekt wizualny aranżacji można kreować przy użyciu paneli o różnej szerokości. Chcąc uzyskać rezultat jak największej przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów o możliwie dużym formacie.
Panele SWISS KRONO o ponadstandardowej długości stanowią idealne rozwiązanie w pomieszczeniach łączących różne strefy lub tam, gdzie podłoga ma być elementem wspólnym różnych wnętrz – ich zaletą jest możliwość montażu bez listew w progach, tak jak w przypadku kolekcji Infinity. Zarówno długie, jak i szerokie elementy, m.in. odporne na ścieranie deski Holiday, oznaczają mniej łączeń, a to z kolei zapewnia podłodze jednolity wygląd i tworzy wrażenie optycznego powiększenia wnętrza.
Technika układania podłogi a efekt wizualny
Dla optycznego odbioru pomieszczenia znaczenie ma również technika ułożenia paneli. Zgodnie z obowiązującą zasadą panele podłogowe układa się prostopadle do naturalnego źródła światła, a więc do okna. Dzięki temu promienie słoneczne padają na podłogę równolegle, co powoduje, że miejsca łączeń są mniej widoczne. A to z kolei jeszcze jedna metoda na to, by uzyskać efekt jednolitości posadzki. Tam, gdzie nie ma okna, kierunek montażu wyznaczają natomiast drzwi – także w tym przypadku deski układa się prostopadle, tyle że względem wejścia.
W niektórych sytuacjach od wspomnianej reguły da się jednak odstąpić. Montaż desek można wykonać równolegle do okna, jeśli znajduje się ono na krótszej ścianie, a celem jest wizualne poszerzenie pomieszczenia. Z tego samego powodu układanie paneli w poprzek (wzdłuż krótszego boku) bywa też praktykowane w wąskich przedpokojach. W obu wspomnianych przypadkach trzeba się jednak zastanowić, czy uzyskany efekt wizualnego poszerzenia wnętrza jest wart czasu, nakładu pracy i strat materiałów (a więc i pieniędzy) wynikających z konieczności ciągłego docinania desek.
Prostopadłe względem okna ułożenie paneli sprawdza się doskonale w przypadku tradycyjnych materiałów okładzinowych pozbawionych rozwiązania w postaci V-fugi. V-fuga jest nowoczesnym sposobem wykańczania krawędzi paneli, za pomocą odpowiedniego frezowania czterech górnych krawędzi, a następnie pokryciu ich dopasowaną kolorystycznie specjalistyczną farb. W efekcie podłoga z V-fugą zyskuje bardziej naturalny charakter, a efekt potęguje szlachetna struktura wybranego modelu. Panele tego typu można układać niezależnie od kierunku padania światła, szczególnie w dużym pomieszczeniu – jeśli zostaną zamontowane równolegle do okna, padające prostopadle promienie uwypuklą jedynie ich walory – podpowiada Marcin Stachów, ekspert SWISS KRONO.
Efektowna struktura i wykończenie
Kolorystyka i kierunek ułożenia podłogi mają największy wpływ na wizualny odbiór wnętrza. Jasne odcienie nie muszą być jednak monotonne – charakteru dodają im nowoczesne, matowe struktury, np. betonu, kamienia czy jodełki, które znaleźć można chociażby w kolekcji Paloma od SWISS KRONO.
Podłoga z efektem połysku to z kolei propozycja dla osób, którym zależy nie tylko na optycznym powiększeniu przestrzeni (panele w połysku odbijają światło, rozjaśniając przestrzeń), ale także na uzyskaniu eleganckiej aranżacji w stylu glamour. Taką powierzchnię mają m.in. panele SWISS KRONO z serii Marine o klasie ścieralności A4, z systemem szybkiego montażu Express Click.
Odpowiedni dobór paneli podłogowych oraz ich przemyślany montaż mają duże znaczenie dla aranżacji. Mogą zatuszować mankamenty wynikające z niewielkiej przestrzeni i sprawić, że wyda się ona większa, a także efektownie wyeksponować walory przestronnych pomieszczeń.
Grupa SWISS KRONO jest jednym z wiodących na świecie producentów materiałów na bazie drewna, specjalizującym się w zrównoważonych, innowacyjnych rozwiązaniach w kategoriach Podłogi, Wnętrza oraz Materiały Budowlane. SWISS KRONO symbolizuje regeneracyjne materiały, tworzące przestrzenie do życia i pracy. Jako preferowany partner, SWISS KRONO umożliwia swoim klientom rozwój dzięki ekologicznym materiałom budowlanym. Założona w 1966 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne. Grupa obecnie zatrudnia około 5,000 pracowników w dziesięciu zakładach produkcyjnych w ośmiu krajach na całym świecie. Siedziba grupy znajduje się w Lucernie w Szwajcarii.