Inspiracje północą. Piękne wnętrza w nastroju Nordic

Styl skandynawski to hołd składany naturze. Wydaje się, jakby to ona tworzyła uniwersalne zasady, jakimi od dekad kierują się mieszkańcy zimnej północy – miłością do minimalizmu, prostych form i naturalnych surowców. Czy to w jasnym i przytulnym wydaniu, czy też surowym i szlachetnym klimacie nordyckim, styl skandynawski zawsze prezentuje się fenomenalnie. Oto przykłady!

Udajmy się w podróż do chłodnej Skandynawii. Stamtąd pochodzi styl, który pokochał cały świat. Przez wiele dekad uformował się z inspiracji dziką naturą Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Powstał w powojennych latach 50-tych, a dziś ewoluuje, zupełnie nie zmieniając swoich złotych zasad. To styl oszczędny w formie, funkcjonalny i niezwykle przyjazny. Wyróżnia się silnym nawiązaniem do natury, podtrzymaniem związku z regionalną tradycją, czerpaniem z naturalnych materiałów i operowania światłem. Wszystkie te cechy zamknięto w dekorach z nastroju Nordic z kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer. Aby urządzić wnętrze w skandynawskiej stylistyce, wystarczy sięgnąć po gotowe sety i „przełożyć je” na własny projekt. Przygotowane przez Pfleiderer propozycje są niczym podpowiedź, jakie dekory dobrze się ze sobą łączą. Możemy je potraktować jako bazę lub dowolnie uzupełniać według własnych potrzeb.

Dom jako azyl

Skandynawowie swój dom uważają za szczególne miejsce, w którym chętnie się zaszywają. To ich azyl przed ponurą pogodą, brakiem słońca, ale również przed srogimi temperaturami. W środku ma być więc prosto, rodzinnie i ponad wszystko wygodnie. Można wówczas spędzić wieczór na miękkiej kanapie, a mrok za oknami rozjaśni nam ciepłe i rozproszone światło lampek, lampionów oraz świec. Światło gra tu bardzo istotną rolę, dlatego okna nie są zakryte firanami ani zasłonami, by wpuszczały tyle słońca, ile się da. Równie istotne są świetliste materiały – kamień tj. marmur, cement czy lastryko, ale też metale, jak mosiądz i miedź. Doskonale odbijają one promienie słoneczne, sprawiając, że wnętrze nabiera głębi. 

Piękno zaklęte w drewnie

Skandynawowie to mistrzowie przytulnych aranżacji i regenerującego wypoczynku we własnych czterech kątach, dlatego w ich wnętrzach podstawowym materiałem jest drewno. To ono wprowadza przytulny i ciepły ton. Koniecznie to europejskie, bo Skandynawowie zawsze wybierają lokalność. Wybarwienie drewna jest bardzo zróżnicowane, od chłodnego odcienia bieli i szarości, aż do cieplejszych barw, np. takich jakie znajdziemy w secie 06 w nastroju Nordic. Dąb Olejowany (R20348) emanuje ciepłem i szykiem dzięki autentycznemu efektowi olejowanego drewna z precyzyjnie podkreślonym wzorem. Dekor ten świetnie wypada jako akcent, ale idealnie sprawdzi się również na dużych powierzchniach. Doskonale prezentuje się w duecie z zielenią butelkową, jak i nowym i niezwykle nastrojowym dekorem Black Green (U19011). 

W stylistyce skandynawskiej wyposażenie wnętrza cechuje bardzo oszczędna, minimalistyczna forma. Ceni się rodzime rzemiosło, tradycję w połączeniu z nowoczesnym  designem. Bardziej niż wyszukany kształt mebla, zwraca uwagę jego prostota i nawiązanie do natury.

Historia i surowość

To przewrotne, że styl mroźnej północy stał się najgorętszym hitem wnętrzarskim ostatnich lat. Co więcej doskonale łączy się on z popularną ostatnio filozofią hygge, która również stawia komfortowy dom na piedestale. W nastroju Nordic znajdziemy wiele przytulnych i ciepłych dekorów, ale również bardzo dojrzałe wzory, które nawiązują do północnej przyrody funkcjonującej w specyficznym klimacie. Doskonałym przykładem jest nowy dekor występujący w płycie laminowanej -Dąb Carbon (R20371). To spowity szarością wzór dębu o strukturze do złudzenia przypominającej naturalne drewno, z widocznymi procesami starzenia się materiału. Zestawiony z eleganckim Marmurem Roma (S63014) – głęboko czarnym, o licznych jasnych żyłkach, nada wnętrzu klasycznej i szlachetnej elegancji. Oba dekory znajdziemy w secie 04 w nastroju Nordic. 

Styl i jakość

Wnętrza skandynawskie stanowią odbicie i reinterpretację tego, co znajduje się na zewnątrz. Dlatego nie jest on monotonny, a stale ewoluuje i przyjmuje różnorodne, ciekawe oblicza. W dojrzałej wersji nordyckiej, pojawia się więcej ciemnych kolorów, oznacza to głębszą eksplorację tradycji Północy, sięganie do historii i surowości świata wikingów. Jednak kolekcja Mood Stories to nie tylko wyjątkowe, nastrojowe dekory, ale również doskonałej jakości płyta drewnopochodna. Łatwość obróbki, a co za tym idzie, możliwość precyzyjnego cięcia pozwala stosować ją w nawet najbardziej wymagających projektach. Płyta charakteryzuje się także wysoką trwałością, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi meblami przez długie lata. 

Kolekcja Mood Stories została w tym roku doceniona wieloma prestiżowymi nagrodami, zarówno międzynarodowymi tj. German Design Award, jak i polskimi tj. Diament Meblarstwa. Znalazła się także w finale konkursu Dobry Wzór w kategorii Kolekcje Płyt Laminowanych i Blatów Roboczych. 

Więcej interesujących informacji na www.pfleiderer.pl