W swojej wiosennej kampanii BoConcept celebruje sztukę życia po duńsku wraz ze znaną na całym świecie duńską supermodelką, fotografką i ambasadorką ONZ Heleną Christensen.
Co to znaczy dobrze żyć? Jest to główne pytanie, na które duński design stara się odpowiedzieć dzięki funkcjonalnym, ponadczasowym projektom, podkreślających atmosferę domu. Sztuka duńskiego życia ma wiele do zawdzięczania niezwykłej tradycji projektowania, ale to także styl życia, w którym ‘mniej znaczy więcej’, a zakorzenione w niej wartości kulturowe konsekwentnie utrzymują ten mały, ale potężny kraj na szczycie rankingu „najszczęśliwszych narodów”.
Mając to na uwadze, Helena Christensen, nowo mianowana Globalna Dyrektorka Artystyczna BoConcept, stoi na czele nowej kampanii i nowej epoki dla marki wnętrzarskiej, skupiając się na znaczeniu zwrotu „Live Danish”. Jest to hołd dla innowacyjnego wzornictwa, kreatywnej kultury i zrównoważonego stylu życia, z którego jej ojczyzna jest powszechnie znana.
The Art of Living Danishly ożywa dzięki długofalowemu programowi inspirujących współprac z młodymi duńskimi talentami projektowymi, stymulującym rozmowom na temat duńskiej kultury i stylu oraz eksploracji elementów, które kształtują design i sposoby życia w Danii. Helena dzieli się swoim wyjątkowym doświadczeniem i perspektywą, aby wcielić w życie to, co to znaczy „Live Danish” poprzez inspirujące serie treści, angażujące treści lifestylowe w social mediach i stronach BoConcept oraz współpracę z innymi duńskimi twórcami.
Podczas gdy Dania ma wiele wybitnych postaci, połączenie globalnych wpływów, pracy humanitarnej i autentyczności kulturowej sprawia, że Helena jest idealną reprezentantką duńskich wartości i tożsamości. Jako kreatywna erudytka znajdująca się w epicentrum kultury, mody i designu od wczesnych lat 90., jest doskonale przygotowana do pełnienia roli zarówno kuratorki, jak i twórczyni tej specjalnej kampanii. Poprzez wydruki artystyczne „Flora”, które można kupić od marca 2025 roku, nadchodzące projekty mebli na sezon AW ’25 i jej wrodzone wyczucie stylu, kto lepiej rzuci światło na sztukę życia po duńsku?
Przedstawiamy nowy talent projektowy
„Jest kilka bardzo ekscytujących współprac, których nie mogę się doczekać. Chcę pokazać światu, co sprawia, że nasza duńska estetyka jest tak wyjątkowa” – mówi Helena.
Partnerstwo z Heleną jest następstwem współpracy BoConcept z BIG, Bjarke Ingels Group w 2023 roku, kierowanej przez światowej sławy duńskiego architekta. BoConcept coraz częściej współpracuje z nowymi projektantami, a rolą Heleny, jako dyrektorki artystycznej, jest spełnianie obowiązków kuratora i wyróżnianie talentów.
„To bardzo cenne, że możemy wnosić różne głosy i perspektywy, aby naświetlić nowe idee i pomysły” – mówi Helena. „Ale to jest jeszcze bardziej osobiste; chodzi o dzielenie się sposobem, w jaki doświadczamy świata”.
Christensen będzie gospodarzem serii „Helena Prezentuje”, w której spotka się z nowymi projektantami i twarzami BoConcept, aby przedstawić nowe kolekcje i zapoczątkować inspirujące dyskusje na temat designu i duńskiego życia, prowadzone przez kolejnych artystów. Pierwszą projektantką, która została przedstawiona, jest Charlotte Høncke – autorka kapsułowej kolekcji „Sweet Art”.
Rozmowy o pięknie
Czym jest piękno w designie? Dla wieloletniego projektanta BoConcept, Mortena Georgsena, który stworzył wiele bestsellerowych produktów dla marki, piękno tkwi w proporcjach. Helena wszędzie widzi piękno i posiada dar jego uwieczniania. Sztuka życia po duńsku to doskonały punkt wyjścia do dyskusji o tym, co oznacza piękno i dlaczego jest ono integralną częścią projektowania.
„Celebracja piękna jest ważna”, mówi Helena, „a wszyscy w BoConcept wiedzą, jak sprawić, by nasze codzienne życie było piękne. Uwielbiam znajdować podobne umysły, z którymi mogę tworzyć i odkrywać nowe pomysły”.
Niezależnie od tego, czy są to detale i szwy fotela, eleganckie linie minimalistycznej leżanki, czy obszerna sofa, która zapewnia doskonały wypoczynek, Helena mówi: „Wierzę, że pięknie zaprojektowany dom może podnieść na duchu i rozjaśnić każdą chwilę Twojego życia”.
Celebracja duńskiego wzornictwa
Z wyjątkowymi korzeniami, sięgającymi modernizmu połowy XX wieku i dziedzictwem, które obejmuje pionierską grupę projektantów, którzy dosłownie ukształtowali sposób, w jaki żyjemy, duński design jest podziwiany na całym świecie nie bez powodu.
BoConcept kieruje się zasadami, które sprawiają, że duński design jest podziwiany na całym świecie. Prostota, kunszt wykonania, elegancka funkcjonalność i wysokiej jakości materiały. „To idealne miejsce, w którym funkcjonalność i piękno łączą się w jedno” – mówi Helena.
Duński design często skupia się na tworzeniu produktów, które są nie tylko piękne, ale także wygodne, praktyczne i zaprojektowane tak, aby bezproblemowo wpasowywały się w codzienne życie. Często zaciera też granicę między sztuką a przedmiotami użytkowymi. Obiekty są często projektowane z artystyczną wrażliwością, dzięki czemu wyróżniają się jako indywidualne dzieła sztuki w praktycznym kontekście.
Tworzenie zrównoważonego stylu życia
Równowaga to kolejny nieodłączny składnik sztuki życia po duńsku. W duńskich domach i stylach życia panuje balans – od równowagi między rodziną i życiem zawodowym a prywatnym po dobre samopoczucie i pasję do hygge (przytulności) i natury. To samo dotyczy tego, jak Duńczycy projektują swoje domy – minimalistyczne, uporządkowane i funkcjonalne.
„Kiedy wchodzisz do pomieszczenia, które wydaje się jednocześnie zrównoważone i tętniące życiem, od razu to czujesz” – mówi Helena. „W duńskim designie, w którym dorastałem, panuje spokój – i uwielbiam to, że BoConcept to ucieleśnia”.
Dodawanie osobistego charakteru
Duński design zbudowany jest na solidnej platformie funkcjonalności i praktyczności, ale jego dusza jest indywidualna i wyrazista, co naprawdę przemawia do kreatywnego podejścia Heleny.
„Dekorowanie domu jest jak tworzenie monumentalnego dzieła sztuki – każdy przedmiot jest o tobie, o tym, kim byłeś i jak się czułeś, gdy go kupowałeś” – mówi Helena, której własne domy są pełne sztuki, ozdób i pamiątek z życia pełnego podróży.
„Nasze domy odzwierciedlają to, kim jesteśmy: nasze marzenia, naszą osobowość, nasze pasje. To prawdziwie duński sposób patrzenia na to i wszyscy w BoConcept doskonale to rozumieją”.
Wiodąca w branży usługa projektowania wnętrz BoConcept została stworzona z myślą o tym, aby umożliwić konsumentowi dostosowanie każdego elementu, tkaniny i koloru dokładnie tak, jak chce. „Jest coś wyjątkowego w tworzeniu przestrzeni, która sprawia wrażenie naprawdę twojej” – mówi Helena.
We współpracy z Heleną Christensen, BoConcept z radością odkrywa i celebruje to, co to znaczy żyć po duńsku i dzielić się tym ze swoimi konsumentami na całym świecie.
Firma BoConcept została założona w 1952 roku w Danii i jest dziś najbardziej globalnym sprzedawcą mebli na świecie, posiadającym ponad 300 sklepów w 64 krajach. Marka współpracuje z wielokrotnie nagradzanymi projektantami, tworząc kolekcje mebli, akcesoriów i oświetlenia do domów prywatnych i przestrzeni biznesowych. Pod hasłem „Live Ekstraordinær” BoConcept zobowiązuje się do wprowadzania elastycznych usług projektowania wnętrz i wiodącej w branży personalizacji do przestrzeni zarówno prywatnych, jak i publicznych – bez uszczerbku dla wizji projektowej i estetyki.
Helena Christensen to znana modelka i fotografka modowa i artystyczna, uznawana za jedną z pierwszych supermodelek. Urodzona w Kopenhadze z ojca Duńczyka i matki Peruwianki, Helena stała się międzynarodową gwiazdą, zdobiąc okładki niezliczonych magazynów mody i prowadząc najważniejsze kampanie dla marek modowych i kosmetycznych na całym świecie.
Poza modelingiem Helena była współzałożycielką i dyrektorką kreatywną magazynu Nylon, otworzyła concept store Butik w Nowym Jorku i współpracowała nad najlepiej sprzedającymi się projektami z Habitat London. Obecnie stanowi cześć duetu projektowego Staerkandchristensen i dyrektorką kreatywną luksusowej marki perfumeryjnej strangelove.
W 2019 roku Helena została mianowana Ambasadorem Dobrej Woli UNHCR, w której to roli łączy swoją pasję do fotografii z pracą humanitarną, podróżując po świecie, aby dokumentować zmagania uchodźców i przesiedleńców. Jej fotografie były szeroko publikowane i wystawiane w galeriach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Helena na stałe mieszka w Nowym Jorku, gdzie nadal łączy swoje pasje do mody, sztuki i filantropii.