Focus na recykling. Pfleiderer zaprezentował nową inwestycję w fabryce w Wieruszowie.

Produkcja z poszanowaniem środowiska naturalnego to dla Pfleiderer bardzo ważny element rozwoju firmy. Dzięki nowej inwestycji, która swoje oficjalne otwarcie miała 23 maja w fabryce w Wieruszowie, firma będzie mogła znacząco zwiększyć ilość surowca pochodzącego z recyklingu w produkcji swoich płyt. To było bardzo ważne wydarzenie w regionie, udział w nim wzięli Zarząd i Pracownicy spółek Pfleiderer, jak również Partnerzy Handlowi oraz najważniejsi przedstawiciele władz miasta Wieruszów.

Właśnie otworzyliśmy naszą nową wieżę recyklingową w Wieruszowie. Zainwestowaliśmy ponad 60 milionów złotych po to, aby chronić środowisko, ale również by nasi partnerzy handlowi mieli dostęp do produktów najwyższej jakości, produktów odpowiadających na co raz wyższe potrzeby świadomych ekologicznie konsumentów – mówi Grzegorz Kulesza, Dyrektor zarządzający Pfleiderer Polska. Pfleiderer od lat inwestuje w recykling, i chociaż surowce odpadowe były już wcześniej używane w procesie produkcji płyt, m.in. odpady tartaczne czy odpady z fabryk mebli, to jednak inwestycja z wieżę do recyklingu pozwoli firmie sięgnąć po zupełnie nowy surowiec – po odpady konsumenckie, które wcześniej wyrzucane były po prostu na wysypisko. To nie tylko duża wartość dla producenta, ponieważ pozwoli obniżyć koszty wytwarzania płyt przy jednoczesnym wzroście wydajności, ale przede wszystkim dla środowiska. To zmniejszenie ilości odpadów, oszczędność energii, ochrona dóbr naturalnych i wiele innych korzyści.

Odzyskać jak najwięcej

Inwestycje w recykling rozważaliśmy już od dawna, przeglądaliśmy różne rozwiązania i różne technologie. W zeszłym roku rozpoczęliśmy proces inwestycyjny, jakim jest nowa wieża do recyklingu, zakupiliśmy maszyny i technologię od firmy PAL, które pozwolą nam stosować innowacyjne, nowoczesne rozwiązania. To najlepsze technologie dostępne na rynku. – mówi Andrzej Wojcieszak, Dyrektor zakładu w Wieruszowie. Czym charakteryzuje się najnowsza inwestycja Pfleiderer? Najnowszymi rozwiązaniami w zakresie sortowania wiórów recyklingowych, które znacząco wyróżniają się na tle urządzeń wykorzystywanych przez konkurencję. Zastosowane przez Pfleiderer technologie uwzględniają m.in. zaawansowany system kamer, które rozpoznają zanieczyszczenia w strumieniu wiórów i odsortowują je. W fabryce Pfleiderer w Wieruszowie, w procesie recyklingu przetwarza się odpady powstające w procesie produkcji mebli, drzwi, podłóg oraz wielu innych drewnopochodnych elementów wyposażenia. Wieża recyklingowa w Wieruszowie daje drugie życie odpadom, które normalnie lądowałyby na wysypisku. – dodaje Andrzej Wojcieszak.

Z korzyścią dla lasów

Drewno jest bardzo cennym surowcem, na który popyt wciąż będzie rósł, jednak jego dostępność będzie malała. Z tego między innymi powodu, firma Pfleiderer zdecydowała się na inwestycję w wieżę do recyklingu. Aby móc odzyskać jak najwięcej z materiałów, które zostały już wykorzystane i zużyte przez człowieka. Nasza inwestycja polegająca na zużyciu do

produkcji płyty drewnopochodnej drewna odpadowego, pozwoli uniknąć konieczności używania drewna pochodzącego bezpośrednio z lasów. Około 80-90 tysięcy ton odpadów, które dzisiaj lądują na wysypiskach śmieci będziemy w stanie przetworzyć w pełnowartościowy produkt – podkreśla Grzegorz Kulesza

Z korzyścią dla środowiska

Produkować i nie szkodzić środowisku, to wyzwanie, któremu wielu przedsiębiorców stara się sprostać. Dlatego Pfleiderer w ramach nowej inwestycji ma zamiar zwiększyć zaangażowanie zużycia drewna poużytkowego z obecnych 30% do 50%, co spowoduje nie tylko zmniejszenie zużycia paliw, w tym gazu ziemnego, ale również emisję dwutlenku węgla do atmosfery – o około 600 ton w skali roku. Budowa wieży do recyklingu drewna to także redukcja emisji hałasu. Inwestycja jest wyposażona w dużą izolację akustyczną, która w pełni chroni zarówno pracowników, ale również okolicznych mieszkańców. – mówi Mariusz Janik, odpowiedzialny w firmie Pfleiderer za kwestie ekologii.

W latach 2018-2022 w fabrykach Pfleiderer wykonano szereg inwestycji prośrodowiskowych, powstała m.in. oczyszczalnia wód opadowych, całkowicie nowe stacje filtracyjne, zastosowano w wielu miejscach powrót wody produkcyjnej do ponownego wykorzystania co spowodowało redukcję o ponad połowę zużycia wody na terenie zakładów. Obecnie w kwestii ochrony środowiska skupiamy się w dwóch obszarach – eliminacja paliw kopalnych i redukcja śladu węglowego. Chcemy w przyszłości całkowicie spalać biomasę, inwestując w nowy kocioł na biomasę – mówi Mariusz Janik. Jak dodaje Grzegorz Kulesza – To jest nowe otwarcie i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wieża recyklingowa to pierwsza z wielu inwestycji, które są przed nami.

Więcej tutaj: https://we.tl/t-giMYPYRSyh