Przedstawiciele sektora drzewno-meblarskiego stawiają czoła aktualnym wyzwaniom, z którymi musi mierzyć się branża. Tegoroczna edycja targów DREMA 2023 to nie tylko edukacja w zakresie nowych, bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań, ale również pomoc potrzebującym i działania na rzecz dobra społecznego. Zapraszamy do zapoznania się z ideą akcji LAS DREMY i DREMA DZIECIOM.
Targi DREMA już na stałe wpisały się do kalendarza najważniejszych wydarzeń branży drzewno-meblarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Poza imponującą ekspozycją oraz ciekawym programem wydarzeń, organizatorzy targów DREMA wraz z partnerami wciąż poszukują nowych rozwiązań, i zgodnie ze swoją wizją oraz strategią, realizują akcje proekologiczne i prospołeczne, wspierając tym samym rozwój branży.
– Nasze targi stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w branży drzewno-meblarskiej, tak Polsce, jak i Europie Centralnej – podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA. – W jednym miejscu, w tym samym czasie, odwiedzający mogą zapoznać się z ofertą ok. 380 wystawców z 20 krajów. Co roku staramy się podnosić poprzeczkę coraz wyżej, mając na celu utrzymanie najwyższej jakości organizowanych imprez, dbając jednocześnie o dobre samopoczucie uczestników. Ten rok jest niewątpliwie wyjątkowy, ponieważ niestabilność rynku i wyzwania związane z kryzysem w branży mobilizują firmy do poszukiwań coraz bardziej ekonomicznych i efektywnych rozwiązań. Na Dremie stawiamy na robotyzację i automatyzację i mocno w nią wierzymy. Równocześnie, pokazujemy wszechstronność prezentowanych produktów i usług, poprzez przygotowanie kompleksowej ekspozycji i prezentację nowoczesnych technologii w akcjach dobroczynnych. DREMA to święto branży, gdzie w miłej atmosferze dzielimy się wiedzą, innowacjami, a co najważniejsze – POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM. Relacje z naszymi klientami w połączeniu z profesjonalną organizacją wydarzenia to najmocniejsze filary, na bazie których kreujemy przyszłość sektora obróbki drewna. – dodaje dyrektor.
#LAS DREMY
Rok 2023 to wyzwanie dla wszystkich przedstawicieli branży drzewnej. Trwający kryzys związany z dostępnością surowca drzewnego i materiałów drewnopochodnych stanowi jeden z głównych problemów dla przedsiębiorstw i otoczenia instytucjonalnego.
W trosce o naszą wspólną przyszłość, już podczas tegorocznej edycji targów DREMA rozpocznie się akcja zatytułowana LAS DREMY. W sposób symboliczny organizatorzy zainicjują działania sprzyjające zabezpieczeniu zasobów drewna oraz stworzeniu publicznej debaty na temat zrównoważonej polityki, opartej o wartości ekologiczne i szacunek do środowiska naturalnego.
Projekt zakłada wielopłaszczyznową współpracę przy zalesianiu terenów Wielkopolski, które uległy zniszczeniom w wyniku klęsk żywiołowych. Partnerzy przedsięwzięcia przekażą sadzonki drzew, a gościom obecnym na tegorocznych targach DREMA 2023 będą rozdawane ołówki, zawierające nasiona świerku. Z ołówków, po zużyciu wkładu i umieszczeniu w ziemi, zaczną wyrastać prawdziwe drzewa. W kolejnych etapach akcji zostanie zorganizowana zbiórka na realizację projektu zasadzania lasów, nawiązana współpraca z odpowiednimi instytucjami, a także przeprowadzony panel dyskusyjny z udziałem ekspertów.
Celem przedsięwzięcia jest zadbanie o naturalne środowisko, z którego czerpiemy tak cenne zasoby, budowanie społecznej odpowiedzialności biznesu, jak również edukacja uczestników i zachęcenie do zaangażowania się w proces sadzenia drzew i kreowania wielu obszarów Lasu DREMY .
DREMA Dzieciom dla Ukrainy
Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (12-15.09.2023 r.) odbędzie się pokazowa produkcja mebli na żywo pod hasłem DREMA DZIECIOM dla Ukrainy. Jest to akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. W edycji 2023 akcję organizacyjnie wpiera Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Celem wydarzenia jest pokazanie najnowszych technologii produkcji mebli z wykorzystaniem zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów zaprezentowanych na powierzchni około 2000 m2, udostępnionej przez Grupę MTP. Patronat technologiczny nad wydarzeniem objęła Katedra Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz ITTeam ENGINEERING integrator technologii dla meblarstwa. Plan produkcyjny, zautomatyzowanej i zrobotyzowanej technologii, zakłada wytworzenie:
- 120 szt. szafek/niskich regałów z dwiema półkami,
- 100 szt. łóżek z materacami 90×200 (wersja tapicerowana i nietapicerowana),
- 20 kompletów mebli do pokoju dziecięcego (szafa, biurko, łóżko z materacem 80×160),
- 20 kompletów mebli do pokoju młodzieżowego (szafa, biurko, półki, łóżko z materacami 90×200),
- 20 kompletów sensorycznych frontów meblowych dla najmłodszych w ramach grantu „KidsLikeUs”.
- oraz inne meble stanowiące kreatywną twórczość studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna kierunku Projektowanie Mebli Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Efekty produkcji mebli na żywo zostaną przekazane częściowo dla ukraińskich dzieci przebywających w wybranych Domach Dziecka. Partia wyprodukowanych mebli przeznaczona zostanie również dla Ośrodka Wychowanego w Łobżenicy, którego wychowankowie odwiedzą Fabrykę Mebli na Żywo w celu jednodniowego, czynnego uczestnictwa w produkcji mebli. Cel charytatywny akcji Drema Dzieciom 2023 wspomaga fundacja Tak Po Prostu z Poznania.
Tegoroczna edycja DREMA DZIECIOM wspierana jest również przez międzynarodowy projekt KidsLikeUs, współfinansowany z programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego. W ramach tego projektu powstały specjalnie fronty sensoryczne, które nie tylko ozdobią produkowane w trakcie wydarzenia meble ale także pozwolą dzieciom dotykać gwiazd i przesuwać planety. Oprócz funkcji edukacyjnej, sensoryczne fronty meblowe uspokajają, rozbudzają ciekawość, rozwijają umiejętności motoryczne i wyobraźnię młodych użytkowników mebli. Projekt opracowany we współpracy z Lab150 zostanie przetestowany w 3 krajach regionu Morza Bałtyckiego, a następnie udostępniony bezpłatnie dla wszystkich, którzy zainteresowani są wsparciem rozwoju dzieci dzięki wykorzystaniu projektowania sensorycznego.
Akcja Drema Dzieciom to nie tylko działania promocyjne dla partnerów podczas targów DREMA. Pokazowa produkcja mebli to arena praktycznych umiejętności dla studentów i przede wszystkim szlachetny cel.
Międzynarodowe targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędą się w dniach 12-15 września 2023 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – zapraszamy serdecznie!
Więcej informacji: www.drema.pl