Czy Polacy martwią się o stan środowiska 
– jak podchodzimy do zakupu i użytkowania sprzętów AGD?

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Whirlpool Corporation, zmiany klimatyczne i pogarszający się stan środowiska naturalnego są powodem do niepokoju dla ponad 50% Polaków. Jednocześnie, aż 62% respondentów uważa, że stan środowiska zależy od każdego z nas, a codzienne wybory mają realny wpływ na naturalne otoczenie. Wśród najchętniej podejmowanych przez nas działań prośrodowiskowych znalazły się zakup i użytkowanie energooszczędnych sprzętów gospodarstwa domowego.

Proste działania, realne efekty

Jak się okazuje, wśród najczęściej praktykowanych przez nas działań na rzecz ochrony klimatu, są te narzucone odgórnie, np. przez regulacje prawne (ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku). Co trzeci Polak deklaruje, że ogranicza do minimum stosowanie środków czyszczących potencjalnie szkodliwych dla środowiska. Co ciekawe, najczęściej działania na rzecz klimatu podejmują przedstawiciele pokolenia baby boomers, urodzonego po wojnie i w latach 50. oraz 60. Eko działania często idą w parze z korzyściami finansowymi i pozwalają na oszczędności. Nie dziwi więc, że konsumenci, którzy wychowywali się w wymagających, powojennych czasach, są bardziej skłonni do wyrzeczeń na rzecz dobrostanu środowiska. Dla młodszych pokoleń, wprowadzanie takich nawyków, choć jest konieczne, nie jest łatwe i często wiąże się z opracowaniem zupełnie nowego stylu życia. To np. zamiana samochodu na komunikację zbiorową lub rower, postawienie na wielorazowe opakowania czy korzystanie ze stacji refill. Dla wielu konsumentów to wciąż zbyt wymagające zmiany i szukają rozwiązań na wyciągnięcie ręki, takich jak zakup sprzętu, który „sam” będzie troszczył się o środowisko – tłumaczy Andrea Riggio, General Manager w Whirlpool Corporation. Urządzenia Whirlpool tworzymy tak, by dostosowywały się do potrzeb konsumentów, dbając o przyjemne doświadczenia z użytkowania oraz szanując planetę i jej zasoby na przykład dzięki naszej technologii 6. ZMYSŁ, która łączy w sobie intuicję, wydajność oraz minimalizując marnowanie żywności, zużycie wody, chemikaliów i energii – dodaje Riggio.

Nowoczesne AGD w służbie przyrodzie?

W walce z postępującymi zmianami klimatycznymi może pomóc nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego. – AGD znajdujące się w naszych domach może odpowiadać za pobór nawet kilkudziesięciu procent energii danego gospodarstwa. Przestarzałe sprzęty w oczywisty sposób przyczyniają się do zwiększenia tego wskaźnika, ale już te nasze nowoczesne mogą zużywać o nawet 50% mniej prądu. Dokonując świadomych zakupów możemy więc realnie obniżyć nie tylko nasze rachunki, ale także mieć wpływ na środowisko – dodaje Riggio.

Badanie zrealizowane dla Whirlpool Corporation pokazało, że Polacy już są świadomi, które z parametrów AGD są prośrodowiskowe, choć ich motywacje do zakupu wynikają raczej z kwestii finansowych niż ekologicznych. Wśród najważniejszych czynników badani wymieniali więc: energooszczędność sprzętu, niskie zużycie wody (w przypadku pralek czy zmywarek), trwałość sprzętu (a co za tym idzie rzadkie naprawy), a także możliwość poddania recyklingowi. – To właśnie recykling jest jednym z kluczowych wskaźników w strategii zrównoważonego rozwoju Whirlpool. 90% odpadów elektrycznych i elektronicznych jest odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi: prawie wszystkie wracają do naszego cyklu produkcyjnego i są ponownie wykorzystywane – mówi Andrea Riggio, General Manager w Whirlpool Corporation.

Gospodarka elektroodpadami

– Cieszy fakt, że zdecydowana większość Polaków, bo aż 80% uznaje gospodarowanie i recykling elektroodpadów za ważną część działań na rzecz klimatu. Widzą w tym realne korzyści: oszczędność zasobów naturalnych (np. rtęci, srebra czy miedzi), recykling materiałów takich jak szkło czy aluminium, a także zapobieganie dostawania się szkodliwych związków chemicznych do gleby, powietrza czy wody – wyjaśnia Andrea Riggio, Whirlpool Corporation. – W Polsce system zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (w skrócie ZSEE) jest dobrze rozwinięty. Odpowiednie technologie, a także różnorodne działania edukacyjne przyniosły skutek – jedynie 3% badanych uznaje gospodarkę elektrośmieciami za nieistotną. Z drugiej jednak strony, duża odpowiedzialność leży na producentach AGD. Whirlpool Corporation jest doskonałym przykładem zielonych zmian zachodzących w branży, bowiem aż 90% odpadów elektrycznych i elektronicznych jest odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi. Dzięki temu prawie wszystkie wracają do cyklu produkcyjnego i są ponownie wykorzystywane, z troską o środowisko – dodaje Riggio.

Informacje o firmie Whirlpool

Whirlpool Corporation (NYSE: WHR) dąży do bycia najlepszą na świecie firmą zajmującą się urządzeniami do kuchni i pralkami, nieustannie starając się poprawiać jakość życia w domu. W coraz bardziej zdigitalizowanym świecie firma wprowadza innowacje, aby sprostać zmieniającym się potrzebom konsumentów poprzez swoje kultowe portfolio marek, w tym Whirlpool, KitchenAid, Mautag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit i Yummly. W 2021 roku firma odnotowała sprzedaż w wysokości około 22 miliardów, mając przy tym 69 000 pracowników i 54 centra badań produkcyjnych i technologicznych. Dodatkowe informacje o firmie można znaleźć na stronie www.whirlpoolcorp.com