Platforma internetowa Brain of Materials chce uprościć złożone przepływy danych, a tym samym promować zrównoważone projektowanie. (Źródło: Brain of Materials AG)
Uproszczenie złożonych procesów
Doktorze Schlegelmilch, jaka koncepcja kryje się za waszą platformą cyfrową Brain of Materials?
Złożone łańcuchy dostaw stanowią obecnie wyzwanie dla rynków materiałów i dostawców. Cyfrowy bliźniak materiału pomaga w obsłudze złożonych procesów, takich jak analiza i wyświetlanie śladu węglowego wraz z właściwościami materiału. Upraszcza to łańcuchy dostaw i umożliwia tworzenie bardziej odpornych i elastycznych sieci. Platforma cyfrowa firmy Brain of Materials AG do danych o materiałach i produktach może zatem uprościć złożone przepływy danych i przyczynić się do zrównoważonego projektowania, zwłaszcza w branży meblarskiej. Mówiąc wprost: Brain of Materials to platforma procesowa, która łączy producentów materiałów i innych uczestników łańcucha dostaw.
Mądrzejszy dzięki narzędziom cyfrowym
W jaki sposób format cyfrowy może wspierać zrównoważony rozwój produktów w meblarstwie i wystroju wnętrz?
Zasoby materialne, energetyczne i społeczne będą odgrywać w przyszłości większą rolę. Można to zobaczyć konkretnie w kategoriach surowców i części dostawców lub zasobów społecznych, takich jak niedobór wykwalifikowanych pracowników. Są to więc zasoby ograniczone, zwłaszcza dla branży meblarskiej. Jedynym sposobem, aby temu przeciwdziałać, jest po prostu bycie mądrzejszym. Czy to za pomocą narzędzi cyfrowych, czy systemów sieciowych w rozwoju materiałów i produktów, aby osiągnąć większą efektywność wykorzystania zasobów.
Przędza CannaReWool, opracowana wspólnie z Niederrhein University of Applied Sciences, składa się z włókien konopnych i wełny pochodzącej z recyklingu. (Źródło: Brain of Materials AG)
Standaryzowane dane materiałowe
Jak pomagacie w tym firmom?
Już teraz zauważamy, że wśród naszych klientów coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na efektywność wykorzystania zasobów i energii, weryfikację cyklu życia materiałów i produktów. Przyszłe zmiany w cyfrowym paszporcie materiałów i produktów rzucają cień na przyszłość, aby osiągnąć skonsolidowaną zdolność weryfikacji z producentami materiałów i przetwórcami oraz przewidzieć przyszłe regulacje polityczne. W Brain of Materials realizujemy to w konkretny sposób dzięki znormalizowanym danym materiałowym, które upraszczają uzgadnianie i analizy. Dzięki intuicyjnej obsłudze danych, która zapewnia współpracownikom i partnerom zawsze dostęp do aktualnych rekordów danych, które są stale aktualizowane.
Oszczędność czasu i kosztów
Jak to pomaga oszczędzać zasoby ?
Cyfrowe zarządzanie materiałami pozwala nam w sposób zrównoważony wspierać rozwój produktów, oszczędzając czas i koszty transportu dzięki cyfrowym wydaniom materiałów w próbkach. Umożliwia również zwiększenie odporności łańcuchów dostaw i, w razie potrzeby, ich przejrzystą prezentację. W ten sposób Brain of Materials może położyć podwaliny pod przyszłe paszporty produktów, w których wszystkie niezbędne dane będą mogły być skonsolidowane na platformie.
Dr Hans Peter Schlegelmilch (Źródło: Brain of Materials AG)
Przykład kołowości
Gdzie widzisz najbardziej ekscytujące innowacje w zrównoważonych materiałach?
Materiały w coraz większym stopniu stają się materiałami „wartościowymi”, co oznacza, że ich materialność odgrywa coraz ważniejszą rolę w rozwoju. Może to również prowadzić do nowego zrozumienia, które może mieć destrukcyjny wpływ na łańcuchy dostaw pod pytaniem: kto faktycznie jest właścicielem materiałów w przyszłości? Na platformie Brain of Materials zidentyfikowaliśmy już dużą liczbę innowacyjnych materiałów, które zostały zaprojektowane tak, aby były bardziej zasobooszczędne, ponieważ ich możliwość recyklingu została już wzięta pod uwagę podczas opracowywania materiałów.
Czy możesz podać nam tego przykład?
Jednym z przykładów jest materiał CannaReWool, który opracowaliśmy wspólnie z Niederrhein University of Applied Sciences. Dzięki zasobooszczędnemu doborowi materiałów, a mianowicie włókien konopnych i wełny pochodzącej z recyklingu, opracowano przędzę, która zarówno nadaje się do dziania, jak i jest zrównoważona. W ramach projektu udało się wyprodukować wysokowydajną tkaninę o niewielkim śladzie ekologicznym, którą można wykorzystać na przykład jako pokrycie siedzenia na krzesła biurowe.
Pod nagłówkiem „Digital Material Twin: Sustainable Design and Engineering” dr Hans Peter Schlegelmilch zaprezentuje platformę Brain of Materials na targach interzum. Wszystkie informacje na temat prezentacji znajdziecie w programie interzum Trend Stage.