Alessi życzy świąt w doborowym towarzystwie i w ekscytującej oprawie!

Design sprawia, że nasza codzienność staje się lepsza i piękniejsza. Ale przecież dzieła utalentowanych projektantów chcemy mieć blisko siebie również w wyjątkowym czasie Bożego Narodzenia. Niech cieszą oczy, inspirują rozmowy, ujmują stare tradycje w  nowoczesne formy. A także… zaskoczą szczęśliwców w chwili otwierania prezentów! Aby tak się stało, firma Alessi przygotowała wyjątkowe premiery.

Rodzinne obchody Bożego Narodzenia gromadzą bliskich przy suto zastawionym stole i wokół olśniewającej choinki. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę firma Alessi, która dla miłośników światowego wzornictwa ma jak co roku fantastyczne niespodzianki. Oto one!

Wszystkiego najlepszego na zawsze!

Happy Eternity Baby to szopka powstała z myślą o tych, którzy kochają wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia, a jednocześnie cenią sobie nowatorskie reinterpretacje tradycji. Jej twórcy – Massimo Giacon i Marcello Jori – w poprzednich latach zaprojektowali figurki Świętej Rodziny, wołu i osła, Trzech Króli, komety, Anioła, pasterza i owieczek. A w tym roku kolekcję poszerzyli o trzy kolejne, humorystyczne postaci. Są to: Cagnottone – biały piesek, Nerona – czarna owca oraz Porcafortuna – świnka przynosząca szczęście.

Wszystkie wymienione elementy powstają z porcelany i są ręcznie dekorowane. Dlatego z równym powodzeniem można je potraktować jako rodzinny skarb, który będzie potem przechodził z pokolenia na pokolenie – niczym pamiątki z dawnych lat. Ale to także świetny pomysł na wyrazisty, niepozbawiony humory prezent. Nie tylko dla najmłodszych!

Co warto wiedzieć o autorach? Massimo Giacon jest czołową postacią włoskiego komiksu, cenionym ilustratorem, a także muzykiem. Z kolei Marcello Jori to malarz, który w wielobarwnych seriach Teatrini (Teatry), Cristalli (Kryształy) i Gioie (Klejnoty) rozwija magnetyzujące, kalejdoskopowe wzory geometryczne. Temperament twórczy tego duetu krytycy porównują do wulkanu. A sami projektanci mówią, że Happy Eternity Baby odwołuje się do koncepcji wiecznych urodzin. Stąd z ich spojrzeniu na szopkę aż tyle czystej radości.

Bomb(k)owa kwadratura koła

Kolejnym dziełem znanego nam już duetu są Le Palle Quadrate. – Kiedy wpadliśmy na pomysł stworzenia sześciennych bombek choinkowych, spojrzeliśmy na siebie i powiedzieliśmy: „Czy to możliwe, że nikt wcześniej tego nie robił? Niemożliwe!”. Aby się upewnić, przeprowadziliśmy wielkie poszukiwania i odkryliśmy, że w rzeczywistości istniały już pewne graniaste dekoracje, ale na żadnym z pięciu kontynentów nie powstało nic, co choć trochę przypominałoby te, które właśnie zaprojektowaliśmy – mówią Giacon i Jori.

„Sześcienne” czy po prostu „kwadratowe” bombki łączą w sobie wdzięk dawnych, klasycznych ozdób i urok… vintage’owych gier wideo. W minionych latach powstało 12 wzorów, a w roku 2022 roku kolekcja wzbogaca się o sześć nowych. Są to: Quadratigra uśmiechnięty tygrys, Quadrangelo – złotowłosy aniołek, Cubocchio – bożonarodzeniowy Pinokio, Cubosmico – prezent zapakowany w „kosmiczny” papier, następnie Cubetta – śliczny domek w zimowej szacie, i wreszcie Amore al cubo – proste, ale sugestywne czerwone serce.

Wykonane w tradycyjnej technice dmuchanego szkła bombki mogą zawisnąć na choince, ozdobić stół albo udekorować dowolne miejsce w domu. Są też znakomitym pomysłem na prezent, który bez wątpienia zaskoczy i ogromnie ucieszy!

Boże Narodzenie z wielu stron… świata

Utalentowana projektantka Elena Salmistraro proponuje nam niezwykle oryginalną interpretację motywów Bożego Narodzenia. – W pracy nad tą kolekcją starałam się myśleć o szopce po prostu, jakby zostawiając na boku skomplikowane odniesienia duchowe. Chciałam potraktować ją jako zespół obiektów rzeźbiarskich, brył w przestrzeni – mówi autorka tej niezwykłej kolekcji, wielokrotnie nagradzana artystka i projektantka. Rezultatem są kubiczne porcelanowe figurki Madonny, Dzieciątka, Józefa, wołu i osła, proste, a jednocześnie otoczone szlachetną, niemal królewską aurą, która świetnie łączy się z tematem religijnym. Stąd tytuł Holyedrics, gra słów holy (święty) i polyhedron (wielościan).

Królewskie konotacje podkreśliło zastosowanie złota, znamienne dla sztuki sakralnej.  Najmocniej uwagę zwraca jednak ekspresyjna, geometryczna dekoracja bazująca na „pikselowej” mozaice i bardzo bogatej palecie barw. Jej wzór pojawia się na figurkach szopki, a także na naczyniach – talerzach, kubkach i miseczkach. Tym łatwiej dopatrzeć się w niej inspiracji wieloma kulturami i tradycjami z całego świata, od Ameryki Południowej przez Europę aż po krańce Azji.

Te niezwykłe zdobienia  i szopce, i zastawie nadają bardzo nowoczesny charakter. Jej globalno-wielokulturowy rys, pomyślany został jako znak jedności w różnorodności i symbol pokojowego współistnienia ludzi. Premierowa kolekcja Eleny Samistraro jest więc doskonałym wyborem na tegoroczne święta – w roli oprawy spotkań w gronie bliskich lub wyrafinowanego prezentu.

Święta w otoczeniu drzew

Bożonarodzeniową tradycją firmy Alessi można nazwać świąteczne nowości w kolekcji Bark, którą stworzyli Michel Boucquillon i Donia Maaoui. Co ciekawe, jej organiczne formy zostały zainspirowane drzewami otaczającymi dom projektantów, Casa Boucquillon – miejsce eksperymentów, medytacji i pracy, gdzie życie człowieka toczy się w symbiozie z przyrodą. Rezultatem jest ogromnie poetycka seria, w której każdy pojedynczy przedmiot prowadzi dialog z naturą.

Co tu mamy? Klasyczny już uchwyt na wizytówkę Barkplace Tree otrzymał w tym roku nowy kolor biały i cztery nowe, różne kształty. Dzięki temu niewielkiemu dodatkowi możemy łatwo sprawić, że wskazywanie miejsc przy świątecznym stole stanie się jeszcze bardziej osobiste. A jednocześnie niezobowiązujący charakter wybranych tu sylwet drzew pozwala korzystać z uchwytów przez cały rok i przy dowolnej okazji – nie tylko w Boże Narodzenie.

Tegoroczną premierą są też pierścienie do serwetek Barkring. Oparte na dobrze znanych organicznych formach, dostępne są w naturalnym odcieniu stali nierdzewnej, a także w bieli i w czerwieni.

Wszystkie te elementy harmonijnie połączą się ze wzorami z poprzednich lat. Mowa m.in. o różnych wzorach szopki. Do kolekcji Bark należą również oparte na sylwecie choinki uchwyty na wizytówki oraz dekoracje stojące o wysokości od 30 do nawet 70 cm. Znajdziemy na nich porcelanowe ozdoby magnetyczne – podobne do tych, które teraz pojawiły się w modelu Barkplace Tree.